Kuidas prügikast tühi hoida?

Kuidas prügikast tühi hoida?

Enamik inimesi ei lõpeta päevapealt prügi tekitamist.

Suured muutused saavad alguse väikestest harjumustest. Paljud meist vaatavad imetlusega mõne pühendunud keskkonnakaitsja või jäätmevähendaja poole tõdedes, et endal on veel pikk maa minna.

Võib tunduda, et meie ühiskonnas on üsna keeruline elada nii, et üldse jäätmeid ei tekiks. Õnneks on aga palju väikeseid samme, mis aitavad säästlikuma eluviisi suunas liikuda, tehes head nii keskkonnale kui rahakotile.

Mis on need väikesed sammud, mida Eestis nullkulu suunas astuda?

Bambusest hambaharjad, kohvitopsid ja lõunasöögikarbid

Bambus on maailma üks kiiremini taastuvaid loodusvarasid, mis võib ööpäevas kasvada terve meetri jagu. Bambusest tehakse palju igapäevaseid tarbeesemeid, mis on täielikult biolagunevad. Nii võib plastmassi poodi jätta ja soetada hoopis bambusest hambaharja, kohvitopsi ja söögikarbi. Kui nende aeg läbi saab, võib bambusest tooted lihtsalt maha matta (mitte koos silikonist kuumahoidja või sünteetiliste harjastega!) ja paari kuu pärast on need täielikult lagunenud. 


shutterstock_565188682.jpg

Tahked seebid ja šampoonid

Eraldi pakendatud vedelseebid, šampoonid ja palsamid saab kõik vahetada välja tahkete alternatiivide vastu. Eestis on nii mõnigi käsitöö-kosmeetikapood, kust leiab laia valiku luksuslikke pakendivabu tahkeid hügieenitooteid. Võta kaasa enda seebikarp või paberkott ja naudi ihuhooldust, mis keskkonda ei saasta. 


shutterstock_269140049.jpg

Purutee ja kohvioad

Ka ühekordsed teepakid võib igaveseks unustada. Puruteed saab oma pakendiga osta paljudest kohtadest, isegi suurtest supermarketitest. Joo puruteed koos metallist teefiltriga ning reguleeri kangus täpselt endale sobivaks. Sama kehtib kohvipakkide kohta. Terved kohvioad saab oma pakendiga koju viia, enne kohvi valmistamist peeneks jahvatada ning nautida eriliselt hõrku kohvielamust. 


Taskurätikud, vatipadjad ja hügieenisidemed

Suurt osa meile iseenesest mõistetavatest asjadest müüakse peamiselt ühekordsel kujul. Tegelikult pole mingit põhjust, miks näiteks taskurätikud, vatipadjad ja hügieenisidemed peaksid pärast üht kasutuskorda prügikasti lendama. Palju naha- ja keskkonnasõbralikum oleks ühekordsed tooted asendada puuvillaste alternatiividega - pärast kasutuskorda saab need vaid pesumasinas puhtaks pesta ja uuesti kasutada. Kas ei kõla mitte oluliselt keskkonnasõbralikumalt? 


shutterstock_132475475.jpg

Osta oma toit pakendivabalt

Ka Eestis on terve hulk poode, mis lubab oma anumatega kuivaineid, jahusid, kuivatatud vilju ja seemneid ostmas käia. Tartus saab isegi kodukeemiat ja puhastusvahendeid oma pudelite-purkidega kaasa osta. Pärnus on täielikult pakendivaba pood, mis pakub kõike eluks vajalikku ilma ühekordsete pakenditeta. Pole mingit põhjust, miks peaksime kaupade asemel tarbima hoopis pakendeid!

Müüdid sojast - purustatud!

Müüdid sojast - purustatud!

Vihmametsad sinu kreemipurgis

Vihmametsad sinu kreemipurgis