Vihmametsad sinu kreemipurgis

Vihmametsad sinu kreemipurgis

Sinu lemmikutel küpsistel, puhastusvahendil, huulepulgal, šokolaadil ja biodiislil on üks ühine omadus: need kõik sisaldavad palmiõli. 

Palmiõli saadakse troopiliste õlipalmide viljast. Söödava palmiõli produtseerimine laastab keskkonda ja põhjustab massilist metsade langetamist, liikide vähenemist ning väljasuremist. Maailma Looduse Fondi hinnangul raiutakse iga tunni aja jooksul maha 300 jalgapalliväljaku suurune ala vihmametsi. Õlipalmid kasvavad troopilises kliimas, kus on suur kuumus ja sajab palju vihma. Selliseid alasid on nii Aafrikas, Aasias kui Põhja- ja Lõuna-Ameerikas. Terves maailmas toodetakse igal aastal 50 miljonit tonni palmiõli, olles kõige enam müüdud taimeõli maailmas. Enamik palmiõlist toodetakse Malaisias ja Indoneesias.

Teadvustamata tarbimise tegelik hind

Palmiõli on populaarne, sest seda on odav toota ja sobib kasutamiseks mitmel erineval moel. Õlil on kõrge sulamistemperatuur ja see ei sisalda transrasvu, mistõttu on tegu populaarse küpsetusõliga. Tänu kõrgele rasvasisaldusele kasutatakse toodet laialdaselt ka kosmeetikas, nagu näiteks šampoonides, huulepulkades ja kehakreemides. 

Untitled design-2.jpg

Vastutustundetu tööstus

Ka Eesti toodetest leiame palmiõli.

Kuigi Eestis õlipalmid ei kasva, toidame meie oma tarbimisega palmiõli vastutustundetut tööstust. Kui süveneda tarbekaupade etikettidele, leiame palmiõli nii mitmegi toote koostisest. Pahaaimamatult on see peitnud end nii maiustustesse, šokolaadi- ja pähklikreemidesse, kehahooldusvahenditesse, kosmeetikatoodetesse - igale poole! Mida rohkem meie palmiõli tarbime, seda enam hävitatakse vihmametsi ja laastatakse keskkonda. Soovitame võimalusel vältida kõiki palmiõli sisaldavaid tooteid. Etiketil võivad need esineda ka järgmiste nimetustena: palm kernel, palm kernel oil, palm fruit oil, palmate, palmitate, palm olein, stearate, stearic acid, ethyl palmitate. Lisaks on olemas ka jätkusuutliku märgistusega palmiõlitooted, mis on toodetud keskkonna ja loomade parimaid huve silmas pidades. 

Allikas: FoodRevolution

 

 

Kuidas prügikast tühi hoida?

Kuidas prügikast tühi hoida?

Vaesuse likvideerimine on meie võitlus

Vaesuse likvideerimine on meie võitlus