Karusnahk ja nahk

Karusnahk ja nahk

Nahk: kellegi teise naha kandmine

Paljud meist on näinud šokeerivaid pilte rebastest ja minkidest pisikestes puurides kannatamas ja nende hukkamistest gaasi, elektri või elusalt nülgimise teel. Selle tulemusena on karusnahk paljudele inimestele vastumeelne. Kuid nahk ja lambanahk on jätkuvalt hinnatud. Tihti ei mõtle me sellele, et nii nahk kui lambanahk on pärit loomade seljast ning on värvitud ja erinevate kemikaalidega töödeldud, et vältida lagunemist ja saavutada soovitud toon. Paljud inimesed kaalutlevad pikalt enne karusnaha kandmist, kuid teevad erandi nahale või lambanahale, sest tavaline arvamus sellest on kui lihatööstuse jääkproduktist.

Tegelikult on tegu palju rohkema kui jääkproduktiga: makstes raha naha ja lambanaha eest annab see lisaväärtust surnud loomale tapamajas ning toetab rahaliselt ka lihatööstust. Mitmemiljoniline nahatööstus on nii suur äri, et jätkaks oma tegevust ka siis kui lihatööstus homme uksed kinni paneks.

Mis toimub tapamajas:

Animal Equality video

Karusnahk kuulub loomadele

Karusnaha “tootmisel” nülitakse loomad, kes on kasvatatud puurides või püütud loodusest, tihti elusalt. Ühe kasuka tegemiseks tapetakse ja nülitakse umbes 35 looma. Karusnahatööstus tapab praegu umbes 30 miljonit looma aastas. Karusnaha tarbimine on sattunud põlu alla, sest inimeste teadlikkus loomade kohutavatest elutingimustest ja piinavatest surmadest (gaasi, elektri või elusalt nülgimise teel), on tõusnud. Sellegipoolest peame samu argumente kasutama ka riiete vastu, mis on tehtud igasuguse looma nahast või karvadest (näiteks vill) sest iga selline riideese tähendab tundliku olendi ärakasutamist tööstuse jaoks.

Karusnahafarm Hispaanias (2010):

Animal Equality video

Allikas: animalequality.net

Taimetoitluse võimalikkusest põhjamaal

Taimetoitluse võimalikkusest põhjamaal

Veganlus pole nurgas häbenemiseks

Veganlus pole nurgas häbenemiseks