Mis vahe on munal ja munal?

Mis vahe on munal ja munal?

Munatarbimine ja eetika on sel sügisel suuresti pildil olnud. Järjest avalikkuse ette jõudnud kaadrid on avanud munatööstuse uksi ka kõige heausksematele silmadele.

Paljudel on meelel küsimus: mis edasi? Kuidas ma balansseerin enda toitumisharjumused ja loomade heaolu? Kuhu tõmmata piir ning mida pidada prioriteediks? 


Tänaseks on kanad aretatud munema keskmiselt 300 korda aastas, praktiliselt ühe muna ööpäevas.

Metsloomana muneks kana 15-20 muna aastas. Sellised on linnu füüsilised võimed algselt olnud.

 

Naised, võite ju ette kujutada - mis tunne oleks, kui keha oleks valmis 300 korda aastas järglasi saama? Organismile on see meeletult kurnav. Pole ime, et kodukanade eluiga on metslindudega võrreldes lühike. Puurikanade puhul on olukord aga veelgi nukram -

shutterstock_663179617.jpg

kana väsib munemisest juba paari aastaga, misjärel ta koos teiste jäänustega hakkmasinasse visatakse.

 

Või mis te siis arvasite, mis see kanamass seal pakendi peal tähendab? 

Muideks, hakkmasina teisest otsast välja tulev kraam läheb otseteed meie toidulauale - kananagitsad, viinerid ja muud „hõrgutised“ koosnevad suuresti haigete loomade ebaesteetilistest jäänustest.

Muideks, pakendeid tasub üleüldse lugeda. Munade puhul on selgelt näha, missuguse taustaga tooteid tarbid.

Kui tutvud karbile või munale löödud templitega, karjub tõde otse näkku. 


Kõige ebaeetilisemad munad on odavad, loetud sentide eest müügil olevad puurikanade munad.

Need on sunniviisiliselt tootnud lind, kes pole oma elus päevagi päikesevalgust näinud.

Kanadel on puuris nii kitsas, et nad ei saa seal end ringigi pöörata. Nad elavad ja munevad ühe koha peal seistes, kuni viimaks surevad. Munatööstuses saladusi ei ole - puurikanade vägivaldsed munad on äratuntavalt märgistatud. Puurikanade munade kood algab numbriga 3. 


Õrrekanade elu on tinglikult parem.

Kanadel on võimalik liikuda erinevate tasapindade vahel. Kanadel on kamba peale oma pesa. Ühe ruutmeetri peal võib olla kuni 9 kana. Paratamatust see aga ei muuda - ka sellistes farmides ei ole kanad enamat, kui kõigest munamasinad. Õrrekanad tunned ära numbrist 2. 

shutterstock_626461334.jpg

Munamasinad.


Vabapidamisel olevad kanad saavad isekeskis ringi käia.

Noh, nii palju, kui neil kuudis siiski ruumi on. Osad farmid on loonud isegi väliterrassid või õuealad, kus linnud ringi patseerida saavad. Ka vabapidamisel võib olla ühe m2 maksimaalselt 9 kana. Vabapidamisel olevate kanade munad on märgistatud numbriga 1. 

 


Kõige paremini on reguleeritud mahepõllumajanduslik munatootmine.

Juba visuaalselt on näha erinevust mahekana ja puurikana vahel. Mahefarmides ei hoita kanu puuris, vaid garanteeritakse nende vaba ringiliikumine ja õues käimine. Üle 6 kana ühte ruutmeetri jagama ei pea. Lisaks tagatakse lindudele hädavajalik puhkeaeg. Mahemunade kood algav numbriga 0.


Munadel vahetegemisel on üks suur AGA, mida inimesed armastavad välja tuua.

Nimelt on 0-märgistusega mahemunadel märgatav hinnavahe vägivaldsete puurikanade munadega. Hinnatundlik eestlane kipub eetika-jutu peale silmi pööritama ja laob kohe mitu karpi 80-eurosendiseid mune oma ostukorvi. Aga tõsiselt ka - kui sul ei ole võimalik oma valikutes toetada eetilist linnukasvatust, kas peaksid siis nuumama massiivseid kanu piinavaid munatööstuseid? Ma soovitan pigem järgi mõelda. Kui pole võimalik iga nädal paarieuroseid mahemunasid osta, siis tarbi mune hoopis üle nädala. Või korra kuus. Aga ikkagi mahedalt. 

Võime öelda, et jah - üks muna on parem kui teine! Aga kas see muudab mahemunade tarbimise vastutustundlikuks või eetiliseks? Paljud meist ei teagi, et kanad on intelligentsed loomad, kes oma käitumiselt sarnanevad suuresti koera ja kassiga.

shutterstock_626141573.jpg

Tõeline sõprus.

Kanad armastavad inimesi ja tunnevad ära oma peremehe. Ja mida meie selle peale teeme? Paneme nad puuri ja kui enam mune ei tooda, hakime ära.

Massiline loomakasvatus = planeedi hävitamine

Massiline loomakasvatus = planeedi hävitamine

Põletikuvaba elu vürtsid

Põletikuvaba elu vürtsid