Palmiõli sünged telgitagused

Palmiõli sünged telgitagused

Indoneesia on USA ja Hiina järel maailmas kolmandal kohal kasvuhoonegaaside tekitamisel. See ei ole nii mitte suure autode hulga tõttu, vaid 90ndatel algatatud massilise metsalangetuse pärast, mida tehakse suuresti palmiõli tootmise tõttu. Palmiõli on söödav taimeõli, mida kasutatakse magusates ja soolastes küpsistes, seebis ja Euroopa diiselkütuses. 

Kui kõnealused maa-alad muudetakse palmipuu istandusteks, saab ligi 1/3 mainitud alast kasvatama palme ning puutumatuid metsi jääb 2020ndaks aastaks riiki järgi veel vaid 4%. 

Umbes 2/3 väljaspool Indoneesia looduskaitsealasid olevaid maa-alasid on palmiõli kasutavate firmade poolt kasutuses. 

 

 

Üks silmapaistvamaid trende heitgaaside osas on lülituda palmiõli tootmise osas ümber süsinikurikaste turbarabade suunas. Turbarabade pinnas seob märkimisväärses koguses metaani, tugevat kasvuhoonegaasi. 

Uuringud näitavad, et 2008. aastal istutati 70% palmiistandustest turbarabadele. Eeldatakse, et 2020ndaks aastaks tuleb juba kuni 90% palmiõlist just sealt. 

Hinnates turbarabade kuivendamisega seotud keskkonnariske, esitas president Susilo Bambang Yudhoyono moratooriumi uutele palmiõli kontsessioonidele. Paraku ei aita see peatada kahjustusi varasemalt arendama asutud turbarabadest. 

shutterstock_278404124.jpg

Praeguse seisuga on uuritud alal ligi pooled palmiistandused rajatud rabadesse. See on heaks kontrastiks E.P.A prognoosiga, mis eeldas, et ainult ligi 13% riigi istandustest on rabadele rajatud. 

Kimberly Carlson, Yale’i ülikooli doktorant erialal Forestry and Environmental Studies kommenteeris, et olukord on üsna tume. Ta lootis, et suurem hulk palmiõli tootjatest astub lähiajal jätkusuutlikku palmiõli tootmise suunas. Siiani on vastava sertifikaadi saanud ainult 5% Indoneesia palmiõli tehastest. 

„Me võiksime rääkida uutest plaanidest ja skeemidest, juba praegu keelab seadus turbarabade arendamise ja põletamise. Neid seaduseid ei jõustata. Meil ei ole vaja uusi seadusi. Meil on vaja hakata olemasolevaid seaduseid järgima.“ ütles Carlson.

„Me ei räägi ainult süsinikust ja metsast,“ lisas ta. „Inimesed elavad nendes piirkondades ja on tugevalt ebakorrektsest maakasutusest häiritud. 

 

Allikas: NY Times

 

Põletikuvaba elu vürtsid

Põletikuvaba elu vürtsid

Kuidas muudab sind tervislik toitumine?

Kuidas muudab sind tervislik toitumine?