Põletikuvaba elu vürtsid

Põletikuvaba elu vürtsid

Suur osa kroonilistest ja tõsistest haigustest nagu näiteks ekseem, allergiad, soolestikuhäired, vähk, Alxheimer, diabeet ning rasvumine on otseselt seotud põletikega. 

Põletik on vajalik bioloogiline reaktsioon viirustele ja haigustele, kuid tahtmatu krooniline põletik võib meid tõeliselt haigeks teha. 

Kaasaegne Lääne dieet, elustiil ja keskkonnafaktorid mängivad suurt rolli kroonilise põletiku tekkimisel. Õnneks on loodus pakkunud meile võimsaid põletikuvastaseid vahendeid, mida lisaks kasutegurile on ka meeldiv manustada!

Kui paljude jaoks põletikuvastane võitlus algab ja lõppeb kurkumiga, siis meie toome välja veel viis vürtsi, mille tarbimine põletikule ust näitavad. 


Cayenne’i pipar

shutterstock_457611781.jpg

Selles vürtsis leiduv kapsaitsiin on tugeva põletikuvastase toimega. Huvitaval kombel mõjutab see oluliselt soolestikutööd, asendades kahjulikud bakterid heade alternatiividega. See omakorda alandab põletikku ja sellega seotud kaaluprobleeme. Kes ei ole suur cayenne’i pipra austaja, saab teravamaitselise vürtsi asendada pehmema paprikaga, mis samuti kapsaitsiini sisaldab. 


Kaneel

Vana hea kaneel blokeerib põletikku soodustavate molekulide töö ja aitab kehal haigustest võitu saada. Laialt kasutusel olev Cassi kaneel sisaldab suurtes kogustes kumariini, mis suurtes kogustes võib maksa kahjustada. Tasub otsida hoopis Ceylon kaneeli, mis säilitab kõik oma põletikuvastased omadused ilma maksale liiga tegemata. 


Muskaatpähkel

shutterstock_125491049.jpg

Muskaatpähkel pole mõeldud sugugi mitte ainult pidustuste jaoks. See on hea igapäevane vürts, mis võitleb jõudsasti kehas tekkiva põletikuga. Muskaatpähkliõli võib alandada nii valu kui põletikku, mõjudes sarnaselt populaarse ravimi ibuprofeniga. Küll aga tasub muskaatpähkliga ettevaatlik olla, sest selle tarbimine suurtes kogustes võib tekitada hallutsinatsioone ja olla kahjulik lapseootel naistele. 


Sumahh

shutterstock_523449631.jpg

Sumahh on Lähis-Ida köögis laialt kasutatud hapuka maitsega maitseaine, mis võitleb põletikega mitmel moel. Lisaks on sumahh võimas antioksüdant, hävitades vabad radikaalid, mis soodustavad kasvajate teket. 


Pipar

Jah, ka meie tavaline pipar on võimsate põletikuvastaste omadustega. Pipras leiduv piperiin toimib peamise põletikukontrollijana. Lisaks sellele aitab pipar ka ärritunud soole sündroomi ja muude soolestiku probleemide puhul. Eriti hästi mõjub pipar koos kurkumiga, astudes vastu paljudele kehas leiduvatele kroonilistele haigustele. 

 

Allikas: FoodRevolution

Mis vahe on munal ja munal?

Mis vahe on munal ja munal?

Palmiõli sünged telgitagused

Palmiõli sünged telgitagused