10 totrust vegani elus

10 totrust vegani elus

Pole kahtlustki, et veganid peavad igapäevaelus paljude stereotüüpidega kokku puutuma.

Alati leidub inimesi, kes taimetoitlaseid tugevalt maha teevad või nendega igati nõustuvad. See artikkel puudutab kümmet totrust, mida iga vegan on taluma pidanud. 


1. Kohtumine inimesega, kes vihkab veganeid

Teatud tüüpi inimesed vaidlevad vastu igale su elu otsusele ja teevad kindlaks, et sa seda ise ka teaksid. Lihasööjad tihti ei mõista taimetoitlaste valikute tagamaid ning see võib palju pingeid tekitada. 


2. Inimesed, kes ei mõista, et loomaarmastus pole ainus põhjus taimetoitluseks

Enamik taimetoitlasi armastab loomi, kuid see ei pruugi sugugi olla ainus põhjus lihast loobumiseks. On tehtud lugematul hulgal uuringuid, mis tõestavad, et veganid elavad kauem ja kannatavad vähem südamehaiguste käes. Lisaks sellele on ka palju isiklikke põhjuseid, miks taimselt toituda. 


3. Vegantoitud, mis maksavad sama palju kui liha

Pole mingi saladus, et veganlus ei ole alati odav - vahel on taimetoit isegi kallim kui lihatoidud. Sellegipoolest ei ole kuidagi loogiline, et ainuüksi taldrikutäis ube maksab sama palju kui taldrikutäis ube koos lihaga. Kui toidu peale kulub vähem, siis miks peab selle eest sama palju maksma? 


4. Argument, et ka taimed tunnevad valu 

Õunte ja lihatüki tunnete võrdlemine on naeruväärne. Taimedel puudub kesknärvisüsteem, mis tähendab, et nad ei tunne valu. Seda ei saa aga öelda lehmade, sigade ja muude loomade kohta, keda tapapingile viiakse. Ja taaskord - veganluse jaoks on ka teisigi põhjuseid kui loomade päästmine. 


5. Inimesed, kes räägivad et proovisid veganlust aga ei saanud hakkama

Veganid kuulevad tihti, et keegi proovis veganlust, aga ei saanud hakkama, sest sõi ainult müslit ja salatit. Veganlus ei piirdu sugugi sellega. Taimetoitlastega juttu tegemiseks ei ole parim mõte nende valikute üle diskuteerima hakata - see võib tihti soovitust teistmoodi välja kukkuda. 


6. Võltsliha

Taimetoitlus ei tähenda seda, et vegan hüppab võimalusel iga liha-asendaja külge, mida silm seletab. Sugugi mitte igaüks ei tunne vajadust liha või nende asendajate järele. Lihast loobumiseks oli lugematuid põhjuseid ja see ei tähenda, et nad võimalusel võlts-liha tarbima tahaksid hakata. 


7. Arvamus, et ellu jäämiseks on vaja peekonit

Vaatamata üldsuse arvamusele ei meeldi peekon sugugi mitte kõigile inimestele. See võib kõlada absurdselt neile, kes ainult peekonist elatuvadki. Tegelikult on peekoni põlgamine täiesti normaalne. Veganite jaoks peekon lihtsalt järjekordne lihatoode, mis neile ei meeldi. 


8. Kui restoranid keelduvad vastu tulemast

Kui keeruline on toitu valmistades lihtsalt mõned koostisosad ära jätta? Kui tellime spagette lihapallidega ja palume lihapallid ära jätta, siis ei tohiks see ju nii raske olla. Me ei räägi siin ju vegan-antrekootidest. 


9. Eeldus, et jääd taimetoitlasena täisväärtuslikust elust ilma 

Veganlus on isiklik valik ja kui keegi tõesti tunneks, et jääb täisväärtuslikust elust ilma, siis ta läheks selle peale lihtsalt burgerit sööma. Seda aga üldjuhul ei juhtu. Liha ei võrdu õnneliku eluga ning lihast loobumine ei võta killukest inimese õnnest ära. 


10. Kui salat on ainus valik

Vahel on salati tellimine kõige turvalisem valik, mida vegan saab teha. Kui muude toitudega õnnele loota ja roog lihakuhja all vastu vaatab, siis peab selle lihtsalt tagasi saatma. Salat võib olla küll kindla peale minek, aga igaks toidukorraks salati söömine tüütab tõeliselt ära - eriti kui on olemas ka teisi valikuid, nagu näiteks pasta või nachod.

 

Allikas: Picovine

Eesti looduskosmeetika: Tilk!

Eesti looduskosmeetika: Tilk!

Meie võrdsed kaaslased - loomad

Meie võrdsed kaaslased - loomad