Eetilisi mune ei ole olemas

Eetilisi mune ei ole olemas

Lihasööjatele võib jääda mulje, nagu taimetoitlased vaataksid neile ülevalt alla. Tegelikult ei ole aga keegi karnivooride osas nii pahatahtlik kui lihatööstused, mis neid toidavad.

Kui tapamajade eesliinil hukkavad töötajad ainuüksi UK’s igapäevaselt üle 22 miljoni looma, siis tagatubades tegutsetakse loomade ümbertöötlemise ja -pakkimisega, et kliendi eest tõde varjata. 

Kõikidest lihatööstuse pettustest on „vabapidamise munad“ ilmselt kõige talumatum. Oleks vaja Disney-stiilis fantaasiat, kujutamaks ette igal aastal müüdavat 10 miljardit muna, mille tootmise jaoks kanadele liiga pole tehtud. Munakarbile „vabapidamise munad“ ja rohelisel aasal seisvate kanade pildi lisamine eksitab tõsiselt tarbijat, kes ei saa kunagi munade kohta tõde teada. 

Vabapidamisel elavad kanad peavad vaatamata ilusti sõnastatud tingimustele siiski elama väga kitsastes tingimustes, elades kuni 9 kanaga ühe ruutmeetri peal. See teeb sama välja kui panna 14 täiskasvanut ühetoalisesse korterisse elama.

Taimetoitlaste jaoks on puhtalt eetiliste munade kontsept juba sisuliselt vastuoluline. Olenemata elamispindadest on nii Eestis kui Euroopas endiselt kombeks lindude nokkasid ja tiibu kärpida, et nendega vähem probleeme tekiks.

Nii et isegi kui kanad võivad teoreetiliselt õues käia, on nad tihti liiga traumatiseeritud ja kokku pressitud, et väljapääsu üldse üles leida. 

 

Võrreldes isaste tibudega on see aga pikk eluiga.

Missuguseid piinasid peavad nad küll kannatama: metsikud kanad munevad kuni 20 muna aastas,  samas kui tänapäevastes farmides toodavad nad proteeinisegude ja pideva kunstliku päevavalguse mõjul kuni 500 muna iga-aastaselt. Nende kurnatud kehad kuluvad kiiresti läbi ja saadetakse seejärel hukkamisele, jõudes elada vähem kui kümnendiku oma naturaalsest eluajast. 

Isaseid tibusid peetakse munatööstuses täiesti kasutuks ja nad tapetakse kõigest loetud tunnid pärast sündi.  

shutterstock_580749094.jpg

Eestis on tibudest lahti saamiseks kaks ametlikku „humaanset" viisi: nad kas visataske elusalt hakkmasinasse või mürgitatakse gaasiga. Hiljutiste uudiste näitel võime nimekirja lisada ka kilekotis prügikasti visatud tibud, kes samal päeval koorunud olid

Ei tundu ju väga eetiline? 

Inimesed tahavad pidevalt leida õigustusi ja põhjendusi sellele, miks nad teevad vägivaldseid valikuid. Taimetoitlaste silme läbi on asi lihtne: me peaksime lõpetama loomade kui tarbekaupade ärakasutamise ja õppima, kuidas teiste elusolenditega harmoonias elada. 

Allikas: The Guardian

 

Teetassidest lillepotid

Teetassidest lillepotid

Retseptineljapäev: oa-seene pada hummusega

Retseptineljapäev: oa-seene pada hummusega