Mis juhtub kehaga, kui lõpetada liha söömine?

Mis juhtub kehaga, kui lõpetada liha söömine?

Inimesed lähevad taimetoidule üle mitmetel erinevatel põhjustel.

Saamaks ka ise inspiratsiooni, vaata allolevast loetelust, kuidas lihast loobumine keha muudab ja tervist edendab. 

Selleks võib olla nii kaalukaotus, energilisus, südamehaiguste vähendamine, tervise parendamine… Häid põhjuseid on kümneid!


Põletikud kehas vähenevad

Kontrastiks on taimetoit looduslikult põletikuvastane, olles rikas kiudainete ja antioksüdantide poolest. Uuringud näitavad, et taimetoitlased saavad pelgalt toiduga oluliselt vähendada põletikku oma organismis. 

Inimestel, kes söövad palju liha, juustu ja väga töödeldud toitu, on tihtipeale kõrge põletiku tase organismis. Lühiajalised põletikud, näiteks õnnetuse järgselt, on normaalsed, aga ükski põletik ei peaks kestma mitmeid kuid või isegi aastaid. Kroonilist põletikku seostatakse ateroskleroosi, infarktide, insultide, diabeedi ja autoimmuunsushaiguste tekkimisega. 


Kolestoroolitase kukub

Kõrgendatud kolestoroolitase veres on võtmeteguriks südamehaiguste tekke puhul, mis on meie ühiskonnas üheks peamiseks enneaegse surma põhjustajaks. Küllastunud rasvad, mida peamiselt leidub lihas, linnulihas, juustus ja muudes loomsetes produktides, mängivad kolestorooli puhul märkimisväärset rolli. 

Uuringute järgi kukub kolestoroolitase taimetoidule üle minnes ligi 35%. Paljudel juhtudel on taimetoidu mõju sama, mis ravimeid manustades - ilma ohtlike kõrvalmõjudeta!

Patsiendid saavad lihast loobudes ravimitest loobuda ning nautida taimetoidu positiivset mõju elukvaliteedile. 

Taimetoidu hea mõju seisneb küllastumata rasvades, kolestorooli puudmises ja kõrges kiudainete sisalduses. 


Mikrobioom läheb läbi totaalse muutumise

Meie kehas elab miljardeid mikroorganisme, mida kutsutakse kollektiivselt mikrobioomiks. Need mikroorganismid on võtmeteguriks hea tervise juures: mikrobioom mitte ainult aita meil toitu seedida, vaid toodab ka elutähtsaid toitaineid, treenib immuunsüsteemi, hoiab soolestiku tervena ja kaitseb keha kasvajate eest. 

Taimedes peituvad kiudained toetavad soolestikus elavaid häid baktereid. Samal ajal kiudaine-vaesed toidud, nagu piimatooted, munad ja liha, aitavad kaasa haigusitekitavatele bakteritele.

Taimetoit aitab mikrobioomi tervena hoida. Taimne dieet muudab soolestiku bakteerialset koosseisu täielikult, kusjuures muutusi on näha juba pärast kolme-nelja lihavaba päeva. 


Keha saab piisavalt valku 

Keskmine omnivoor sööb umbes poolteist korda rohkem valku, kui ta keha vajab. Enamik nendest valkudest on loomset päritolu. 

Vaatamata levinud arvamusele ei muuda üleliigsed valgud meid tugevamaks ja saledamaks, vaid keha talletab neid rasvkoena. Loomsete valkude ületarbimine on üks peamisi kaalutõusu, südamehaiguste, diabeedi, põletike ja kasvajate põhjustajaid. 

Taimsel toidul olles ei ole vaja eraldi valku juurde manustada - piisavalt kaloreid tarbiv inimene saab piisavalt proteiini ka kõige lihtsamatest taimetoitudest.

Maailma vanimad inimesed saavad üldjuhul vaid 10% oma kaloritest valkudest, võrreldes läänes levinud 15-20%-ga. 

 

Allikas: TrailBuzz

 

10 sammu õnnelikuma elu suunas

10 sammu õnnelikuma elu suunas

Kuidas hoida pakendamata leib värskena?

Kuidas hoida pakendamata leib värskena?