Suurim maailmamere reostaja: pesumasin

Suurim maailmamere reostaja: pesumasin

Pärast aastakümneid kestnud uuringuid ja kampaaniad on teadlikkus mikroplastiku reostuse osas hüppeliselt kasvanud. Viimaks ometi näeme ülemaailmselt mure plastikust mikroosakeste pärast, mis kahjustavad meres elavaid liike. 

Suuremõõtmeline plastikprügi on juba pikalt tunnistatud mitte ainult inetuks vaatepildiks, vaid ka tõeliseks ohuks kilpkonnadele, merelindudele ja -loomadele. Teadlikkus sellest probleemist tegi teed ka mikropärlite ja muu väikesemõõtmelise plastikprügi osas küsimuse tõstatamiseks. 

shutterstock_707786926.jpg

Enamus mikroosakestest on eraldunud suuremast prügist, nagu näiteks plastpudelitest ja -kottidest. 

Kuigi suurt tähelepanu on saanud kosmeetikatooted, mis kasutavad plastikpärleid kooriva efekti andmiseks, ei ole tegu siiski põhilise mikroplastiku põhjustajaga.

Vähemtuntud mikroosakeste levitajaks on sünteetilised kangad, mis lagunedes plastikkiude eraldama hakkavad. Kusjuures enamik plastikkiududest eraldub kodustes majapidamistes riideid pestes. 

Pesumasinas toimuva hõõrdumise tagajärjel eralduvad riietest imepisikesed kangakiud, mida masina ega veesüsteemi filtrid kinni püüda ei suuda. See tähendab, et üheainsa pesuga võib eralduda tuhandeid riidekiude, mille äravool veekogudesse juhib. Maailmamerre sattuvad riidekiud võivad olla pärit kust iganes - sokkide, ujumisriiete, kampsunite või jopede küljest. 

shutterstock_255358561.jpg

Uuringud näitavad, et sünteetilised kangad on suurimaks mikroosakeste põhjustajaks.

Plastikosakesed lagunevad veekogudes väga aeglaselt, seega mikroreostuse osakaal maailmameres kasvab iga-aastaselt. 

Mereandide nautijatel võivad mikroosakesi kandvad elukad ka taldrikule sattuda, kes need omakorda inimesed organismi kaasa toob. 

Kuna mikroosakesed on tõeliselt väikesed, võivad need kergesti sattuda mereliikide toidulauale. Kalad, krabid, vähid ja merekarbid on vaid mõned näited olenditest, kelle seedekulgast plastikosakesi leitud on. Olgugi, et mitte kõik mereloomad mikroprügist mõjutatud ei ole, on plastikprügi mereelukate suremust kasvatanud. Lisaks on täheldatud reostuse sees elavate liikide isu vähenemist, rasvavaru kadumist ja vähemate järglaste tekkimist. 

Mida rohkem inimesi, seda rohkem plastikut - on tõsiasi, et mida enam inimkond suureneb, seda enam toodetakse ja pestakse sünteetilisi kangaid. Iga-aastane mikroosakeste eraldumine aina suureneb, mõjutades oluliselt ka keskkonda. Loomad, kes on senini kandnud edasi vaid üksikud plastikkiude, hakkavad seda tegema suuremas koguses. Elukaid, kes on plastiku tõttu surnud, võib oodata oht kogu liigile. 


Teadlikkus mikropärlite ja kilekottide osas on ülemaailmselt oluliselt vähendanud nende kasutamist. Ka sünteetiliste kiudude osas saab üht-teist ise ära teha.

Näiteks alustuseks saame alati pesta vaid täislaetud pesumasinat: see vähendab pesude hõõrdumist, mille tagajärjel osakesed vastasel juhul eralduvad. Orgaaniliste kangaste eelistamine sünteetilistele materjalidele on samuti suur keskkonnasäästlik samm. 

Samuti on võimalik kasutada pesukotte, mis sünteetilised kiud kinni püüab ja veekogudesse ringlema ei lase. Eestis müüb näiteks Slow e-pood mikroosakesi püüdvaid pesukotte. 

Mereelukate jaoks tähendab plastik püsivat reostust. Tarbijatena peame mõistma kiirmoe ja ühe-hooaja riiete pikaajalist mõju meie keskkonnale.

Allikas: Independent

Kõik loomad tunnistati tundevõimelisteks

Kõik loomad tunnistati tundevõimelisteks

Allumiiniumivaba deodorant

Allumiiniumivaba deodorant