Eluvõõrad supermarketid

Eluvõõrad supermarketid

Kliimamuutuste, veepuuduse ja poliitilise ebastaabiilsuse kõrval on praegune supermarketite mall äärmiselt haavatav. 

Praegune mudel, mille järgi nad tegutsevad, pakkudes aastaringselt laia valikut värskeid puu-, juur- ja köögivilju on jätkusuutmatu.

Supermarketid on asjast valesti aru saanud.

See sõltub suuresti kasvuhooneid kütvast ning lennukeid ja veoautosid liigutavast fossiilkütusest ning väärtuslikest ressurssidest nagu vesi, mida tihtipeale ammutatakse paikadest, kus seda niigi vähe on. 

Selle mudeli ebakindlus tuli eriti teravalt esile eelmisel talvel, mil Ühendkuningriigi toidupoodide letid olid lehtsalatist, suvikõrvitsast, spinatist ja muudest rohelistest köögiviljadest tühjad. Hispaania suurte üleujutuste tõttu polnud võimalik neid tooteid ka importida. Järsku kisklesid UK supermarketid üksteise võidu, et üle Atlandi ookeani Kaliforniast köögivilju Euroopasse tuua, kusjuures märkimisväärse majandusliku kahjumina? MIks? Hoidmaks üleval oma head mainet, täitmaks riiuleid “nii nagu tavaliselt”, sest ostlejad pidasid jaanuarikuus lehtsalati ostmist normaalseks. 

Lawrence nimetab vigaseks ärimudelit, mis sõltub kahest saatuslikust veast - esiteks, lõppevate ressursside liiderlikust kasutamises; ja teiseks, odava sisserännanud tööjõu ekspluateerimisest. 

Nagu Felicity Lawrence märgib artiklis "The supermarket food gamble might be up,” toidupoed sõltuvad hooajaväliste kaupade importimisest, sest vastasel juhul ei oleks nad konkurentsivõimelised.

shutterstock_114907888.jpg

Kes tahaks käia poes, kus keset talve ei ole puuviljaletis püstitatud värvilisi eksootilisi püramiide? See on põhjus, miks tõsised kliimamuutused võivad saada ka supermarketitele saatuslikuks. 

Imporditud troopilistest viljadest ja hooajavälistest põllusaadustest koosnev toidusedel võib luua uppi mõne kaugema hapra ökosüsteemi.

Lawrence ütleb:

Olenevalt näitajatest on 20-30% Ühendkuningriigi heitgaasidest seotud toiduga. UK on maailmas kuuendal kohal vee importimise kohta pealt - see on vesi, mida vajavad teised riigid iseendale toidu kasvatamiseks. 

Odava tööjõu puhul on illegaalne ja ilma dokumentideta võõrtööjõud väga suur poliitiline probleem.

Madalapalgalised migrandid, kes tulevad peamiselt Ida-Euroopast, on saanud UK ladude selgrooks, moodustades ligi 35% tööstuslikust tööjõust ja 70-80% põllutöölistest.

 

Igaüks saab muuta enda toidusedelit tervislikumaks ja jätkusuutlikumaks, valides hooajased ja kodumaised toidud, millel ei ole suurt ökoloogilist jalajälge.

See aitab ka kesise müügiga kohalikel põllupidajatel paremini ära elada. Ainus vajalik muutus peab toimuma meie maitsemeeltes - enam ei saa keset talve süüa kurki ja kirsstomatisalatit, vaid pigem rahulduma röstitud peedi ja kapsasalatiga; kuni eelmainitud toidud jälle hooajaseks saavad. 

 

Allikas: TreeHugger

Allumiiniumivaba deodorant

Allumiiniumivaba deodorant

Coca-Cola - tšempion maailmamere reostamise alal

Coca-Cola - tšempion maailmamere reostamise alal