Me oleme sama terved kui meie arstid

Me oleme sama terved kui meie arstid

Nii läänemaailmas üleüldiselt kui ka spetsiifiliselt Eestis on viimasel ajal märgata olnud üht huvitavat fenomeni: tervise osas võtavad sõna need, kes ise erinevate hädadega maadlevad. 

Maailma nimekad tervishoiu ministrid on ohtlikult rasvunud, meditsiiniasutuste tagumiste uste juures koguneb ahelsuitsetajatest personal ja toitumisnõustajad vaevlevad südamehaiguste käes. 

Me elame ajal, kus info üleküllus mõjutab kõiki eluvaldkondi. Samamoodi nagu kõiki sotsiaalmeedias jagatavaid arvamusi ei saa uudiste pähe võtta, ei tasu ka igat tervisealast trendi või soovitust järgima hakata. Kui küsimus on tervises, ei ole meil erilist mänguruumi - head ja halvad valikud annavad enesetunde ja tervisliku seisundi näol igal juhul tunda. 

Nagu ka arvata võib, vaevasid dieedi loojat Dr Atkinsit ülekaal ja erinevad südamehiagused. Ei kõla ju väga tervislikult? 

Ülemaailmselt kuulus Atkinsi dieet on selles osas heaks näiteks. Tegu on ilmselt ühe kõige levinuma dieediga, mida hakkasid eelmise sajandi lõpus järgima sajad ja tuhanded inimesed üle maailma. 

shutterstock_543917185.jpg

Samal ajal oli soovitatud toidusedel täiesti naeruväärne: koort, võid ja rasva võis liitrites alla neelata, kuid ühe õuna vahepalaks söömine oli keelatud.

Tänase päevani on suurel osal meditsiinitöötajatest raske mõista, et taimne toit on hea tervise alus ning täisväärtuslikus dieedis täiesti asendamatu.

Viimase aasta jooksul on Eesti meedia kajastanud palju arstide ja toitumisteadlaste vahelisi dialooge.

Tänu piimatööstuse lobitööle on Eesti lastel ja noortel alati pilgeni täis piimaklaas ees, kuid vett saab heal juhul ise kraanist tuua. Lasteaiad ja koolid pakuvad lõunasöögiks tühje kaloreid, ilma igasuguse toiteväärtuseta roogasid ja unustavad köögivilju lisada. Samal ajal imestame kogu riigiga, et miks meie noored on niivõrd nõrga immuunsuse, halva tervise ja vähese liikumusega. 

Usun aga siiralt, et siinkohal peaksime ennekõike vaatama otsa meditsiiniasutustele ja toitumisnõustajatele.

Meie asjatundjad on tublid ja töökad, aga kui palju saavad nad täiendkoolitusi? Kui palju on neile lisaks ravimisele õpetatud, kuidas haigusi ennetada? Kui suurt rõhku panevad nad tervislikele eluviisidele ja kas see paistab ka asjatundjate enda pealt välja? 

Kriitiline mõtlemine teeb meile kõigile head - eriti ajal, kus igaüks võib enda argumente tõe pähe esitada. Kuna tervis on meie suurim vara, peaksime eriti teravalt silmas pidama, kelle soovitustel oma eluviisi kujundada lubame. 

Susanna

Novembrikuu teejuht

Novembrikuu teejuht

6 mõtet joogatreeningu ajal

6 mõtet joogatreeningu ajal