Teadlikkus - ainus viis prügiga käsikäes elada

Teadlikkus - ainus viis prügiga käsikäes elada

Kuivõrd ülemaailmsele prügiprobleemile ei ole lahendust leida, peaksime kodanikena hakkama tõsiseid samme astuma.

On viimane aeg vähendada oma isiklikku tarbimist ja liikuda minimalistliku elustiili suunas. Kõige raskem osa on sellega alustamine. 

Keskmine eestlane toodab iga päev terve kilogrammi prügi, millest vaid 20% läheb ümbertöötlemisele. Ülejäänu põletatakse või jäetakse prügimägedele.

Meil kõigil on oma prügikast. Õigemini, tõenäoliselt on meil kõigil mitu prügikasti, mis elus ruumi võtavad - nii vannitoas, autos, köögis kraanikausi all ja garaažis.

Prügi on otseses seoses kõikide suurte globaalsete probleemidega - nii kliimamuutuste, liikide väljasuremise kui ka põhjavee reostusega. Prügi ei rända meie konteineritest mitte viisakatele hooldatud prügimägedele, vaid seda on igal pool. Kui maailmameri on täis prügisaari, siis Eestiski leidub endiselt lahtist prügi nii linnapildis tänavatel ja parkides kui metsa all ning rannas.

shutterstock_539931277.jpg

Küsimus ei ole alati selles, kes prügi maha on jätnud - tihti tekib probleem hoopis lindude ja loomade tõttu, kes määrdunud pakendite seest palukesi püüavad leida.

Kas prügi dikteerib meie elu?

Peaksime endalt küsima, miks me üleüldse nii palju prügi tekitame?

Vaadakem - poes käimine tähendab naasmist kotitäie pakenditega; ülistatud kiirmood lõpetab pärast mõnda kandmist prügimäel; orgaaniline toit on pakendatud kahe-kolmekordselt kilesse; kallis tehnika lõpetab töötamise täpselt aasta pärast soetamist.

Kuidas me saame rääkida minimalistlikust tarbimisest, zero-waste elustiilist või keskkonna säästmisest, kui pakendite vastu saamiseks pole mingit võimalust?


Meeletu prügitootmisega saab võidelda vaid üks tegur: teadlikkus.

 

Teadlik lähenemine prügile ja tarbimisele aitab globaalset jalajälge vähendada nii isiklikus, üle-euroopalises kui globaalses plaanis. Tarbimise vähendamist propageeriv zero-waste elustiil on levinud üle maailma. Prügi vähendamisele orienteeritud inimesed kasutavad endale käepäraseid vahendeid ja võimalusi, et oma prügikasti tühjana hoida. See ei hõlma vaid inimesi, kelle naabruskonnas on mitu pakendivaba kauplust ja kõike saab osta kaalu järgi, vaid igaüht, kel on soovi maailmas midagi muuta.

Samuti ei tähenda nullkulu järgimine seda, et aasta jooksul tekitatud prügi peab mahtuma tikutoosi sisse. Zero-waste ilu seisneb võimalustes ja võimetes - juba prügikasti kaks korda harvemini tühjendamine on suur edasiminek nii majapidamisele kui tervele maailmale. 

Lisaks ilmselgele globaalsele aspektile pakub teadlik tarbimine kasutegurit ka muus osas:


Elu muutub lihtsamaks

Tahaksime ju kõik, et päevas oleks natuke rohkem tunde? Prügivaba elu aitab aega kokku hoida nii koristamise kui ostlemise pealt. Peagi avastad, et kõiki majapidamistöid saab sooda ja sidrunimahlaga läbi viia ning poodi pole enam nii palju asja. Õhtud ja nädalavahetused kuuluvad nüüd hoopis lähedastega aja veetmisele. 


Sisseostude tegemine muutub täielikult

Kui hakkad ostukorvi sisule tähelepanu pöörama, muutub see täielikult. Kui tihti ostad asju, mida tegelikult ei vaja? Prügitootmise vähendamine toob enesega kaasa ka teadliku ostlemise. Ebavajalikud asjad jäävad poodi ja raha läheb vaid tõeliselt vajalikele ja kvaliteetsete asjadele. 


Toetad kohalike ettevõtjate tööd

Jätkusuutliku tarbimise puhul on kohalike ettevõtjate toodete tarbimine vältimatu. Eestis on see eriti lihtne! Jäta suurte poekettide külastamine paariks nädalaks kõrvale ja mine hoopis turule. Osta pakendamata köögivilju, külasta erinevaid pagarikodasid ja soeta tarbeesemeid käsitööpoodidest. Kohalike ettevõtjate toetamine teeb head nii keskkonnale kui majandusele. 


Toitud oluliselt tervislikumalt

Pakenditest loobumine mõjutab kardinaalselt ka toitumisharjumusi. Nullkulu elustiil nõuab sügavat läbimõtlemist selle osas, mida endale suhu paned. Võib olla kindel, et uue eluviisi puhul jäävad poolfabrikaadid poodi ning road valmivad maitsvatest värsketest pakendamata viljadest ja kuivainetest. 


Panustad globaalsesse heaolusse ka tulevaste generatsioonide jaoks

Pole mingi saladus, et planeedi heaolu on meie kätes. Praeguse seisuga on prügimäed üleni täis, põhjavesi paljudes maailma paikades joogikõlbmatu, tuhanded loomaliigid surevad välja ja meie hügieenitarvetest ning toidust leitakse mürgiseid osakesi. Kui meie generatsioon selle olukorra lahendamiseks midagi ette ei võta, võib peagi olla juba liiga hilja, et muutusi näha. 


Just ülaltoodud põhjuste tõttu on prügivaba elu muutunud aina normaalsemaks ja populaarsemaks üle terve maailma. Me kõik oleme pühendunud eluviisile, mis muudab isegi igapäevased toimetused lihtsaks ja nauditavaks. Otseloomulikult on zero-waste elustiilil oma väljakutsed, sõltuvalt riigist ja kohalikest võimalustest.

Eestis oleme me praegu aga väga heal positsioonil -

meil on mitmeid pakendivabasid kaupluseid, kust saab osta oma anumatega nii seepi, riisi kui õli; kõik suuremad kauplused pakuvad võimalust teatud tooteid kilepakendite asemel paberkottides osta; kiirmoekettide kõrval eksisteerib aktiivne kogukond disainereid ja rätsepaid; taaskasutuskaupluseid leidub nii tänavatel kui virtuaalmaailmas.

9D91ADD717789F35CC905C6D9C627B4FDEED3B8C29E375C682990436D62C491D.jpg

Prügivaba elu on eestlastele nii kättesaadavaks ja lihtsaks tehtud, et oleks narr jätkata iga päev terve kilogrammi prügi tootmist, kui me teame, et on ka alternatiive. 

Taimetoitlane Eesti talves - on see üldse võimalik?

Taimetoitlane Eesti talves - on see üldse võimalik?

Kogu tõde B12 vitamiinist

Kogu tõde B12 vitamiinist