VALUS TÕDE PIIMAST

VALUS TÕDE PIIMAST

Meedia ja piimatööstus jätavad piimalehmadest mulje kui õnnelikest loomadest, kes on oma eluga piimafarmis rahul. Ajalehtedes ja televisioonis levitatakse pidevat propagandat, et piim on eluks vajalik toiduaine, mis aitab hoida meid ja meie lapsi tugevate ja tervetena.

Kuigi lehma eluiga võib ulatuda 25 aastani, saadetakse piimalehm tapale keskmiselt 5-aastasena.

Lehmad on intelligentsed loomad, kes on võimelised tundma erinevaid emotsioone samamoodi nagu meie või ükskõik millised teised loomad. Kuid nagu munakanasidki, koheldakse lehmi farmides tootjamasinatena ning nende eluiga sõltub nende võimekusest talupidajale kasumit toota. 


Lehma elu

dairy-cow-giant-udder-.jpg

Selleks, et meie saaksime piiramatus koguses piimatooteid tarbida, on lehm tõuaretuse tulemusena aretatud andma nii palju piima kui võimalik – rohkem, kui tema keha anda suudab. Piima hulk, mida lehmalt oodatakse, on umbes kuus korda suurem kogusest, mida tema vasikas eales jõuaks ära juua. Selle tulemusena on lehmadel kõrge udarapõletiku ehk mastiidi oht. Kuna lehmad peavad seisma tundide kaupa kõval betoonpõrandal kui neid mitu korda päevas lüpstakse, põhjustab tagajalgade jaoks liiga raske udar probleeme jäsemetega ning pärsib liikuvust.  

KAVAND_Lehm_6x3+5mm.jpg

Et toota piima, tiinestatakse lehm igal aastal sunniviisiliselt - nagu kõikide imetajate puhul, annab lehma keha piima ainult pärast järglase sünnitamist. Paar tundi kuni paar päeva pärast sündi eemaldatakse vasikas ema juurest, et piima, mis oli mõeldud talle, saaksime juua meie. Just nagu inimestel, on ka lehmaemal väga tugev emainstinkt oma vasikat toita ja kaitsta.  Vasika äraviimisel tunneb lehm tohutut kurbust - lehmad leinavad ja nutavad oma kadunud vasikaid taga.

Kui lehm on vasikast eraldatud, hoitakse teda laudas ja lüpstakse vastu tahtmist mitu korda päevas. Et tootlikkust maksimumini viia, tiinestatakse piimaandev lehm uuesti kolm kuud pärast sünnitust. Iga laktatsiooniperiood kestab keskmiselt 10 kuud ning lehma hoitakse lüpsmisest vaid 2 kuud enne järgmise vasika sündi. Pidev lehma keha kurnamine mõjub laastavalt tema tervisele ja viljakusele ning umbes 5 aasta vanuselt on ta täiesti “ära kasutatud”. Kui lehm ei tooda enam piisavalt piima, et olla kasumlik, saadetakse ta tapale ja asendatakse uue noorema lehmaga.


Vasikate saatus

Emased vasikad võivad sattuda omakorda piimafarmi, kuid mitte tingimata sama talupidaja juurde - neid võidakse müüa omanikult omanikule või kasutada aretuses just nagu tavalist omandit. Lehmad on sotsiaalsed karjaloomad, kelle omavahelised suhted karjas on keerukad ning vasika eemaldamine emast ja karjast põhjustab karjas rahutust.

Piimatoodete tarbimine toetab otseselt ka vasikalihatööstust ja vasikate surmamist.

Isastel vasikatel piimatööstuses väärtus puudub. Tavaliselt müüakse nad edasi teise farmi, kus nad umbes 6 kuu vanuselt vasikaliha nimel tapetakse. 


Lehma surm

Lehma elu lõppeb umbes 5 aasta vanuselt. Ühelgi piimatööstuse lehmal ei lubata surra vanadusse. Ta viiakse tapamajja just nagu tema vasikad kohe, kui piimatoodang langeb tööstusele vajalikust tasemest madalamale.

See toimub nii intensiivfarmides kui ökotaludes, kus lehm on sündinud ainult eesmärgiga toota piima ja kasumit. Lehm transporditakse tapamajja ning ajaks, kui ta sinna jõuab, võib tema keha olla nii kurnatud, et ta ei suuda enam seista. Loomatööstuses kasutatavate loomade huvid on töösturi omadest alati madalamal.

cow_downed6.jpg

Kuni loomi kasutatakse tööstuses ja inimeste huvides, ei saa me öelda, et austame loomi.


Teised loomad, keda piima nimel ära kasutatakse

Lehmad ei ole ainukesed piimamasinad - lambaid ja kitsi kasutatakse samamoodi ära.

Alati kordub sama ebaõiglus: loom sünnib, temalt võetakse vabadus ja lõpuks tapetakse, et saada toodet meile tarbimiseks.


Alternatiivid loomade piimale

Vaatamata piimatööstuse võimsatele kampaaniatele ei ole inimesel võimalik oma tervist parandada teisest liigist imetaja piima tarbides.

Kaltsium

On tõsi, et me vajame kaltsiumit tugevateks luudeks ja osteoporoosi vältimiseks, kuid piimatooted ei ole ainuke ega ka parim kaltsiumiallikas. Me katame kogu oma kaltsiumivajaduse tarbides toite nagu rohelised lehtköögiviljad: lehtkapsas, salatiroheline, brokoli; rikastatud sojapiim, kaltsiumiga tofu, kuivatatud viigimarjad, seesamiseemned, tahhiini, melassisiirup jne.

Lehmapiima asendamine

Kui soovid jätkata piimale sarnase toiduaine tarbimist, kuid mitte toetada loomade kannatusi ja surma, võid tarbida erinevaid taimseid piimasid. Pea igast toidupoest leiab täna sojapiima (magustatud ja tavalist), mis sobib kohvi peale, müslikaussi ja toiduvalmistamiseks täpselt sama hästi kui lehmapiim. Paljudes poodides on saadaval ka india pähkli, mandli-, kaera-, riisipiimad jne.

shutterstock_356187959.jpg

Taimsed piimad ei peaks olema alternatiiv, vaid ainus valik.

Võid saab asendada edukalt taimse margariiniga ning suuremates poodides müüakse ka erinevaid vegan juustusid. Täpselt nagu taimse piimagagi, on need tooted sõltuvalt brändist erineva maitsega ja pakuvad erinevat maitsekogemust. Samuti leiab poelettidelt vegan koore, jogurti ja jäätise. Enamik taimseid tooteid on võimalik ka ise kodus järgi teha. Lisaks on internetis lõputult ülimaitsvaid vegan retsepte, millest paljud ei sisaldagi üldse mingit sorti piima või piimaasendajat.

 

Vaata ja loe lisaks:

Mida piimatööstus ei taha, et sa teaksid, Dr. Neal Barnard

Lehma lugu piimatööstuses

Loomatööstus 60 sekundiga

Parim loeng, mida sa kunagi kuuled

Dairy is scary - piimatööstus 5 minutiga

Loomade nimel: ära tee pauku!

Loomade nimel: ära tee pauku!

Julm ja ebavajalik piimatööstus

Julm ja ebavajalik piimatööstus