5 nõuannet veganlusega alustajatele

5 nõuannet veganlusega alustajatele

Kas alustasid kaks nädalat tagasi suure hurraaga vegaanuari, kuid oled nüüd alla vandumas?

shutterstock_608576765.jpg

Me teame, et iga algus on raske.

Taimetoitlusele üleminek on tänuväärt, kuid vahel veidi keeruline muutus. Kui tunned, et oled oma otsusega ummikusse jooksnud, siis võivad järgmised nõuanded kasulikuks osutuda. Panime kirja enda lemmikud nõuanded, et esmakordsete veganite elu natukene lihtsamaks teha ja murekohtadest läbi aidata. 


1. Proovi köögivilju, mida sa varem pole näinud

shutterstock_330009467.jpg


Maailm on täis huvitavaid maitseid ja suur osa nendest jõuab aastaringselt ka Eesti poelettidele. Kui seni on sinu ettekujutus köögiviljadest piirdunud kurgi, tomat ja kartuliga, siis on viimane aeg mõne supermarketi köögiviljaletiga tutvuda. Sama kehtib ka puuviljade kohta: kui tunned maitsest ära vaid pirni ja õuna, siis tasuks kodupoodi avastusretkele minna. Kuidas maitseb täidetud bataat, leivapuu viljast burger või draakonivili? Katseta, improviseeri ja avasta! Taimetoit on palju huvitavam kui praekartulid kurgi-tomati salatiga. Eksootilisi vilju võib leida igast toidupoest, kuid parima kvaliteediga on need mahepoodides ja spetsiaalsetes eksootiliste viljade kauplustes.


2. Ära muretse toitainete pärast

Tasakaalustatud taimetoitlus on oluliselt tervislikum kui juhuslik segatoitlus. Ära muretse toitainete pärast - kui end just konkreetselt ei näljuta, saad tõenäoliselt toidust kõik vajaliku kätte. Kui igapäevases menüüs on esindatud nii kaunviljad, teraviljad, juur- ja puuviljad ning lehtköögiviljad, siis oled juba õigel rajal. Ja proteiin? Lisa oma taldrikule igal toidukorral peotäis ube, kikerherneid, läätsi, tofut või seitanit ning ka valgunorm saab täidetud. Vitamiinipuuduse vältimiseks võib julgelt juua kaltsiumi ja B-vitamiiniga rikastad taimseid piimasid. Polegi ju enam palju, mille pärast muretseda? 


3. Ära mõtle liiga palju


Esimesed katsetused veganlusega on keerulised, kui seda saadab pidev muretsemine. Mida mu sõbrad ütlevad? Kas ma ikka pean väljakutse lõpuni vastu? Äkki mul jääb kõht tühjaks? Kas poes on jälle taimepiimad otsas? Kui kohtled veganlust kui stressiallikat, siis see saabki selleks. Keskendu oma uute harjumuste kasuteguritele ja mine vooluga kaasa. Söö, mis tundub maitsev. Söö rohkem, kui kõht on tühi. Katseta erinevate kombinatsioonidega ja külasta ka teisi kaupluseid. Ära tee esialgu taimetoitlusest liiga suurt numbrit - harju kõigepealt ise uue elukorraldusega. 

shutterstock_390424819.jpg

Lahe idee!

Korralda sõpradega brunch - pange erinevad toiduained lauale, nii saab igaüks vastavalt oma maitsele koha peal roa kokku panna, olgu selleks siis salat, pasta, võileib või miskit muut põnevat. Jääb ära kokkamise vaev ja on kindel, et kõigile maitseb!


4. Pea piiri liha-asendajatega


Kuna veganlus on viimastel aastatel oluliselt populaarsust kogunud, on ka poelettidele palju alternatiivseid toiduaineid tekkinud. Erinevaid juuste, vorste, šnitsleid ja muid fabrikaate on küll põnev katsetada, kuid üks pilk koostisosade nimistule võib olla ehmatav. Väga kunstlikke aineid täistuubitud toidud kipuvad tegema rohkem kahju kui kasu. See ei tähenda, et alternatiivtooteid üldse tarbida ei tohiks - menüü tuleb lihtsalt tasakaalus hoida. Täisväärtuslik vegan menüü võiks keskenduda köögi-, kaun- ja teraviljadele. Ja keda maitsvad juustud-vorstid endiselt ahvatlevad, võivad katsetada ise veganmozarella või seitani tegemist. Maitseb hästi, on taskukohane ja oluliselt tervislikum variant!


5. Ole endaga leebe ja hakka uuesti pihta

shutterstock_558988747.jpg


Esimestel nädalatel võib ikka juhtuda, et plaanid lähevad nässu. Kas valasid kohvile unise peaga elukaaslase lehmapiima või andsid pärast tööpäeva isudele järgi? Väikesed tagasilöögid on loomulikud, kuid need ei pea saama määravaks. Pärast libastumist kehita õlgu ja proovi uuel toidukorral uuesti. Lõppude lõpuks ei ole taimetoitlus meie lõplik sihtkoht, vaid katse oma elu teadlikult ja vägivallatult elada. 

Allikad: SeriousEats, Reader's Digest

Film "Peaceable Kingdom" - kas farmiloom = lihaloom?

Film "Peaceable Kingdom" - kas farmiloom = lihaloom?

Looduslik imeravim ingver

Looduslik imeravim ingver