Euroopa Liit alustab plastivastast võitlust!

Euroopa Liit alustab plastivastast võitlust!

Plast meie igapäevaelus muutub järjest põletavamaks teemaks - lausa 85% kogu maailma prügist moodustavad plastijäätmed.

Kusjuures ligi 90% nendest jäätmetest on toodetud fossiilsetest maavaradest, mitte taaskasutatud materjalidest. Kõlab ju päris õõvastavalt? 

Tänases tempos jätkates on mõnekümne aasta pärast ookeanides rohkem plastmassi kui kalu.

Plastmass ei ole ammu enam kõigest pakend, mis ümbritseb meie joogivett või banaanikimpu. See on kõikjal: kauplustes ning turulettidel, mööblis ja elektroonikas, riietes, metsa all, kraavides, jõgedes ja ookeanides. Lisaks on plast leidnud oma tee mulla ja huumuse sisse, kalade ja mere- ning maismaaloomade organismi. Vähe sellest, plastiühendeid leidub ka inimeste kopsudest. Lisaks on veel teadmata, kuidas mõjuvad meile õhus ja vees leiduvad mikroplasti ühendid.


Euroopa Liit on vastu võtnud revolutsioonilise otsuse: kõikides liikmesriikides keelatakse ühekordse plasti kasutamine!
Seadus jõustub 2030. aastaks.

Seadus jõustub täielikult 2030ndaks aastaks, kui ringlusesse ei tohi lasta enam ühtki pakendit, mida ümber töödelda ei saa.

Tänase seisuga jõuab taaskasutusse alla 30% Euroopa Liidus tarbitavatest plastijäätmetest. Vastuvõetud strateegia loodab ühendada inimeste tarbimisharjumused ja ettevõtete huvid, propageerides taaskasutuse majanduslikku kasutegurit ka tööstustele. Nii liigub kogu Euroopa jõulisemalt ringlusmajanduse suunas, vähendades plastijäätmete sattumist veekogudesse ja mujale loodusesse. Rõõmustame väga, et terve Euroopa võib ühiste pingutustega liikuda puhtama elukeskkonna suunas. 
Loe lähemalt SIIT


shutterstock_360361262.jpg

Tegu ei ole kõigest moeliikumisega, vaid ühise katsega vähendada meeletut plastireostust.

 

 

Viimaste aastate jooksul on teadlik plastivabadus kogunud aina enam populaarsust.  Kõige paremate tulemusteni jõuame aga siis, kui ühendame üksikisikute missioonitunnetuse ja suurte organisatsioonide mõjuvõimu. Meie suureks rõõmuks on see trend jõudnud tänaseks kodanikualgatustest oluliselt kõrgemale.

Prantsusmaa on viimase kahe aasta jooksul seadusega keelustanud ühekordsete plastist kilekottide, taldrikute, söögiriistade ja kohvitopside kasutamise.

Näiteks terve Prantsusmaa riik on olnud suureks eeskujuks plastitarbimise massilises vähendamises.

See otsus nõuab kodanikelt vaid väikseid muudatusi tarbimisharjumustes, kuid vähendab ühiskonna ökoloogilist jalajälge drastiliselt. 

shutterstock_108654836.jpg

Meie nõuanne: eelista paberist või keraamikast nõusid ühekordselt kasutatavatele plastnõudele. 

Mis toimub lihatööstuse kulisside taga? 

Mis toimub lihatööstuse kulisside taga? 

Film "Peaceable Kingdom" - kas farmiloom = lihaloom?

Film "Peaceable Kingdom" - kas farmiloom = lihaloom?