Tulevik on rohumaaveisteta?

Tulevik on rohumaaveisteta?

Tarbijate suur nõudlus näiliselt tervislikuma loomaliha järgi on üheskoos kliima soojenemisega toonud esile toitaineterohkete heinamaade puuduse.

National Public Radio NPR avaldas hiljuti ökoloog Joseph Craine’i poolt läbi viidud uuringu, kes toob välja populaarsust koguva rohumaaveiste tööstuse seose toitainerikka rohumaa kadumisega.

Kui 2012. aastal müüdi liha vaid 17 miljoni dollari eest, siis 2016. aastal tarbiti rohumaaveiste liha juba 272 miljoni dollari väärtuses.

USAs on viimaste aastate jooksul rohumaaveiste müüginumbrid mitmekordistunud.

Kusjuures loomasöödaks kasutatavate heinataimede kvaliteet on paari aastakümnega oluliselt langenud.

Sellega on seotud palju erinevaid faktoreid, muuhulgas ka näiteks süsihappegaasi tasemed atmosfääris.

„Üsna pea,“ ütles Craine, „oleme olukorras, kus valgukonsentraat on rohumaadel liiga väike, et loomad võiksid sellel toidul suuremaks kasvada.“ 

Näljahäda vastu võitleva ja loomakaitseorganisatsiooni A Well-Fed World asutaja Dawn Moncrief rääkis väljaandele VegNews, et rohumaamäletsejad toodavad rohkem metaani - kasvuhoonegaasi, mis on globaalse soojenemise kontekstis süsihappegaasist 20-25 korda tugevam - kui muul dieedil loomad.

shutterstock_593603120.jpg

Loomakasvatuse pooldajad püüavad rohumaa - loomade liha näidata kui keskkonna - sõbralikku alternatiivi. Kliimamuutuste perspektiivist on see aga oluliselt hullem.

„Loomakasvatuse pooldajad püüavad rohumaaloomade liha näidata kui keskkonnasõbralikku alternatiivi. Kliimamuutuste perspektiivist on see aga oluliselt hullem.“ ütles Moncrief.

Tema sõnul kasutavad teatud põllumajandussektorid keskkonda laastavaid meetmeid loomade rohumaal toitmiseks, tehes seda lihatööstuse propageerimiseks.

„Tööstuslikud farmid toodavad küll vähem metaani, kuid selle eest oluliselt rohkem süsihappegaasi, põhjustades reostust ja saagi kaotust.“
drought1.jpg

Nagu ennustas populaarne dokumentaalfilm Cowspiracy, ei ole inimkonna rohumaaloomadega ülalpidamine realistlik, kui arvestada faktoreid nagu põllumaa kättesaadavus ja keskkonna hävinemine. 

 

Allikas:  https://www.npr.org/sections/thesalt/2018/01/08/575413910/soaring-popularity-of-grass-fed-beef-may-hit-roadblock-less-nutritious-grass

Veebruarikuu teejuht

Veebruarikuu teejuht

Mis toimub lihatööstuse kulisside taga? 

Mis toimub lihatööstuse kulisside taga?