Vegaanuar - mis see on?

Vegaanuar - mis see on?

Juba viiendat aastat järjest korraldatakse globaalset kampaaniat liha söömise vähendamiseks ja ökoloogilise jalajälje kahandamiseks.

Rahvusvaheline liikumine Vegaanuar ehk vegan jaanuar esitab inimestele väljakutse üheks kuuks liha, kala, muna ja piimatoodete tarbimine lõpetada ning panustada rohkem loomade heaolusse.

Vegan elustiil, kus ei kasutata mitte ühtki loomset toorainet, aitab ühtaegu tagada loomadele inimlikumaid tingimusi eluks, säästa planeeti ja vaevlevat keskkonda ning parandada inimeste isiklikku tervist. 


Vegaanuar panustab ajale, mil inimesed on niigi elus muutusi läbi viimas ja oma elustiili osas teadlikumad.

Suure enamiku inimeste uusaastalubadused hõlmavad oma tervise eest hoolt kandmist. Samuti ollakse aasta alguses teadlikumad erinevatest heategevuslikest liikumistest ja kampaaniatest. Nii pakub vegaanuar ülemaailmselt juba mitmendat aastat järjest inimestele võimalust oma lubadustest kinni haarata ning positiivsed muutused koos tuhandete teistega läbi viia. Viimaste avalikustatud tulemuste järgi oli vegaanuaril ligikaudu 23 000 registreeritud osalejat. Kuna kampaania on aasta-aastalt kasvanud, võib uskuda, et sel aastal on osalejaid veelgi rohkem. 


Miks kaasa lüüa? 

2016. aasta vegaanuari üleskutse tulemusel päästeti ühe kuu jooksul ligi 25 000 looma elu, kusjuures tulemused näitavad vaid registreerunud osalejate andmeid.

Kuuks ajaks lihast ja muudest loomse päritoluga toorainetest loobumine avaldab kõige kiiremini mõju loomade heaolule.

Vegaanuari heategevusorganisatsiooni arvutuste kohaselt säästaksid osalejad järgmise seitsme aasta jooksul ligi kahe miljoni looma elu.

Osalejaid, kes tegid oma elustiilis ja ostukorvis muutuseid, kuid ei registreerinud end ametlikult üleskutse juures ära, oli ilmselt oluliselt rohkem. Kõige suurem mõju on väljakutsel aga siis, kui see päriselt elustiili osaks saab.

Nagu näha, võivad ka lihtsad üleskutsed maailmas palju muuta. Kui paljude lihasööjate vabandus on, et nende otsuse tagajärjel ei muutu midagi, siis vegaanuari näitel saame vastupidist tõestada.

Lihast loobudes jätab üksainus inimene elu jooksul söömata kuni 7000 looma, kellega võiks täita mitu farmi.

Taimetoitlaste lisandudes lähevad need numbrid kiiresti suuremaks. Miljonite loomade päästmine on tugev argument taimetoitluse kasuks. 


Lisaks toimuvad suured muutused ka inimeste endi eludes, kui lihast on kasvõi üheks kuuks loobutud.

Vähenenud põletikunäitajad kehas, alanev kolesterool, parem mikrobioomi tervis ja hea toitainete tasakaal kaasnevad taimetoitlusega pea iseenesest. Kui lisada veel krooniliste haiguste nagu diabeedi ja kõrge vererõhu vähenemise ja südame ning veresoonkonna tervise edendamise, saame kokku mõjuva nimekirja taimetoidu kasuteguritest. Eeltoodud tervisemured on ka Eestis suureks probleemiks, kus iga-aastaselt kaotame kõige enam inimesi vereringeelundite haiguste tõttu. Seega pole mingit põhjust, miks igaüks taimetoitlusega algust tegema ei peaks - kasvõi kuu ajane katsetamine ei saa inimesele liiga teha, küll aga pakkuda edenemist tervislikus seisus ja elukvaliteedis. 


Viimasena, kuid mitte vähemtähtsana aitab taimetoitlus tõsta ka keskkonnateadlikkust ja vähendada ökoloogilist jalajälge.

Ühe hamburgeri valmistamiseks kulunud vee all saaks kaks kuud järjest duši all käia.

Farmiloomade ülalpidamiseks kulutatakse meeletustes kogustes vett, maad ja teravilju.

51% kasvuhoonegaasidest tekib suurte farmide tagajärjel - seda on ligi neli korda rohkem kui transporditööstusest tingitud kasvuhoonegaasid.

Vihmametsad hävivad iga sekundiga, kusjuures loomatööstus panustab selle hävimisse oluliselt enam kui palmiõli tööstused.

Kokkuvõtlikult kahaneb keskmise inimese ökoloogiline jalajälg taimetoitlaseks hakates poole võrra. Kas võiksime ehk mõelda muutuste peale? 

 

Rohkem informatsiooni globaalse kampaania kohta ja ennast osalejaks registreerida saad kampaania ametlikul veebilehel: https://veganuary.com

Jaanuarikuu teejuht

Jaanuarikuu teejuht

Ilutulestiku pöördumatu mõju keskkonnale ja tervisele

Ilutulestiku pöördumatu mõju keskkonnale ja tervisele