Olümpiasportlaste edulood: taimetoitlasena 10 olümpiamedalit

Olümpiasportlaste edulood: taimetoitlasena 10 olümpiamedalit

2018. aasta taliolümpiamängud Pyeongchangis on täies hoos.

Et spordivõistluste kõrvale midagi ka lugeda oleks, panime kokku nimekirja suurepärastest olümpiasportlastest, kes oma vägitegusid taimse kütuse peal teevad. 

Arvukad uuringud on näidanud, et taimetoitlus on suurepärane dieet tagamaks sportlaste organismile vajalikud kalorid ja valgud. Ka väljatoodud olümpiavõistlejad on kõigest murdosa lugematutest sportlastest, kes saavutavad suurepäraseid tulemusi taimetoitlastena. Kuid taimse toidusedeli kasutegurid ei piirdu tervislikkusega. Ühtlasi kaitseb see meie planeeti ja säästab farmiloomi piinadest. Sead, lehmad, kanad ja muud farmiloomad veedavad oma elupäevad ekstreemses vangistuses barbaarsete vigastustega, kuni nad viimaks piinarikkalt surevad. Nende elu on täis valu ja kannatusi. Taimetoitlus aitab kaitsta ka nende süütute olendite elusid. 


Järgmised sportlased tõestavad, et ka tervisliku ja kaastundliku vegan dieedi peal on võimalik saavutada tipptasemel tulemusi. 

 • Meagan Duhamel


Kanada iluuisutaja Meagan Duhamel võitis 2014. aastal Sotši olümpiamängudel hõbemedali. Ta otsustas taimetoitluse kasuks pärast dieedi tervislike kasuteguritega tutvumist. „Ma mõtlesin esialgu, et jätkan ainult 2010. aasta olümpiamängudeni. Tookord ma võistlema siiski ei jõudnud, kuid elustiil hakkas mulle meeldima. Arvan, et jään elu lõpuni veganiks.“ rääkis Duhamel Huffington Post Canada väljaandele. 

SebaJohnsonMercyAnimalsCelebratesFrees4sFgUiBNExl.jpg
 • Seba Johnson


Olümpiaajaloo kõige noorem mäesuusatamise võidusõitja Seba Johnson on lapsest saati vegan olnud. Lisaks on Johnson rahvusvahelise loomakaitseorganisatsiooni Mercy for Animals uhke toetaja. 

 

 • Alexey Voevoda


Vene bobikelgutaja Alexey Voevoda on osalenud kolmedel olümpiamängudel. Eelmistel talvistel mängudel Sotšis võitis mees kaks kuldmedalit. „Esialgu otsustasin ma taimetoidu kasuks teaduslikel põhjustel,“ rääkis mees PETA esindajatele. „Seejärel hakkasin mõistma taimetoitluse eetilisi põhjusi. Ma armastan õnnelikke, elus loomi.“

 • Dotsie Bausch


Dotsie Bausch on veendunud eetiliste vaadetega vegan, kes võistles 2012. aastal USA jalgrattasõidu meeskonnas ning võitis hõbemedali. Naine avaldas hiljuti ka kampaania teiste sportlaste harimiseks taimetoitluse alal. 

Carl-Lewis-Peace-Run.jpg
 • Carl Lewis

Carl Lewis on võitnud  kergejõustikus 10 olümpiamedalit, nende hulgas 9 kuldmedalit. 1991. aastal pärast pooltaimetoitluse proovimist, otsustas Lewis vegan elustiili kasuks ning hakkas saavutama märkimisväärseid tulemusi. 

 

 • Murray Rose


Austraalia ujuja Murray Rose oli vegan, kui ta 1950ndatel ja ‘60ndatel antud alal juhtis. Rose püstitas 15 maailmarekordit ja võitis kuus olümpiamedalit, sealhulgas neli kuldmedalit. 

 • Ronda Rousey


Ronda Rousey võitis 2008. aastal Pekingi olümpiamängudel pronksmedali judos, saades antud aspordialal esimeseks naissoost ameeriklasest võitjaks. Pärast legendaarset matši tunnistas naine, et võitis medali vegandieedil olles. 

Cam-Awesome.jpg
 • Cam Awesome


Cam Awesome esindas USA poksijate meeskonda 2016. aasta Rio olümpiamängudel. Awesome tutvustas end tiimi kodulehel kui „uhke taimetoitlane ja selle elustiili eestkõneleja“. 


Ka Eesti sportlaste hulgas on suur hulk taimetoitlasi, kes tänu puhtale dieedile suurepäraseid tulemusi saavutavad.

 • Tuntud jooksja Indrek Ilumäe jaoks on taimetoitluse üks suuremaid eeliseid treeningust taastumise aeg, mis segadieediga võrreldes oluliselt lühem on.
 • Noor pikamaajooksja Jürgen Külm aga kinnitas Õhtulehele, et pole end kunagi nii elusalt tundnud kui täistaimselt toitudes.
 • Täistaimetoitlane on muuhulgas ka treener Kaarel Sisask. 

Allikas: Mercy for Animals

100 aastat Eesti põlevkivitööstust. Kuhu edasi?

100 aastat Eesti põlevkivitööstust. Kuhu edasi?

Lihatööstuse tulevik? Laboriliha!

Lihatööstuse tulevik? Laboriliha!