Mis juhtuks, kui kogu maailm oleks vegan?

Mis juhtuks, kui kogu maailm oleks vegan?

Veganlus ei ole pelgalt moetrend, mida ajutiselt järgida ja seejärel oma endise elu juurde naasta.

Veganlus on teadlik valik seada keskkonna ja loomade heaolu enda harjumustest tähtsamale kohale.

Nii taimetoitlus kui veganlus on maailmas laialt levinud toidusedelid. Maailma Terviseorganisatsioon ja ÜRO on kinnitanud, et taimne toitumine on tervislik ja sobilik dieet inimestele kõigis vanustes. 

Prognooside kohaselt on tänaseks umbes 21% maailma elanikkonnast pooltaimetoitlased, ehk ei söö liha, kuid tarbivad vahel kala, piimatooteid ja mune.

Veganite kohta ülemaailmne info küll täna veel puudub, kuid näiteks lähinaabrite hulgas järgib seda elustiili 0.5% Soome elanikkonnast ja 4% Rootsi rahvastikust. Võib julgelt öelda, et veganliikumine on hetkel globaalselt aktiivne ning taimetoitlasi tekib maailma järjest juurde. Ainuüksi USAs on viimase nelja aastaga täistaimetoitlaste arv 500% tõusnud. Ka Eestis võib seda trendi märgata juba puhtalt toidupoodide sortimendi järgi - kunagi varem pole olnud meie lettidel nii palju alternatiive lihale, piimatoodetele ja muule loomsele toidule. 


Mis siis juhtuks, kui ühel hetkel oleks kogu maailm vegan? 


Teene keskkonnale


Kõige drastilisemaid muutusi näeksime oma keskkonna heaolus. Kui tänasel päeval on globaalne soojenemine ja kliimamuutused pälvinud ülemaailmset tähelepanu, siis inimkonna toitumisharjumuste drastiline muutus võiks ka planeedi heaolus peegelduda. Nimelt tulenevad tervelt 25% maailma kasvuhoonegaasidest inimeste toitumisest. Sellest lõviosa moodustavad liha ja piimatooted. 

shutterstock_1026459988.jpg

BBC andmetel tekitab loomatööstus samavõrra heitgaase kui kõik maailma autod, rongid, laevad ja lennukid kokku.

Seega kui kogu inimkond otsustaks üleöö veganluse kasuks, väheneks toiduga seotud heitgaaside hulk lausa 70% võrra, aeglustades kliimamuutusi oluliselt. 


Vähenenud suremus


Suur osa enneaegsete surmade põhjustest on otseselt seotud rahvastiku elustiili ja toitumisharjumustega. Eelkõige mõjutab inimeste tervist üleliigne punase liha ja liigselt töödeldud toidu tarbimine. Oxfordi ülikoolis läbi viidud uuring leidis, et lihast loobumine ehk taimetoitlaseks hakkamine võiks säästa 2050ndaks eluaastaks 7.3 miljonit inimest enneaegsest surmast.

Kõigi loomsete toitude menüüst välistamine ehk veganiks hakkamine päästaks aga lausa 8.1 miljonit elu.

Muretsema ei peaks ka planeedi ülekoormamise pärast - kui me lõpetaksime massilise kariloomade ning loomasööda kasvatamise, ei oleks ka ülerahvastamise küsimust. 


Näljahäda vähenemine


The American Journal of Clinical Nutrition viis läbi uuringu, mis keskendus segatoitluse ja taimetoitluse jätkusuutlikkusele. Uuringus läbi viidud arvutuste kohaselt vajab segatoitlaste dieet toidu kasvatamiseks taimetoitlusega võrreldes 17 korda rohkem maad, 14 korda rohkem vett ja 10 korda rohkem energiat. Selgus, et ligikaudu 68% maailma põllumaast haritakse loomakasvatuse jaoks. Harvardi ülikooli meditsiiniprofessor Dr Walt Willetti sõnul vajaksime terve inimkonna toitmiseks veel umbes 40 miljonit tonni toitu. Samal ajal toidetakse loomadele iga-aastaselt enam kui 760 miljoni tonniga.

shutterstock_214660060.jpg

Kui kogu maailm otsustaks veganluse kasuks, saaksime loomasööda asemel maailma põllumaadel hoopis inimestele toitu kasvatada.


Haigustevaba inimkond


Vegandieet ei mõju hästi mitte ainult eluohtlikult haigetele inimestele, vaid kõigile eluviisi viljelejatele. Täistaimne toit sisaldab külluslikult elutähtsaid toitaineid, nagu süsivesikud, kiudained, rasvad ja valgud. Samas ei pea vegantoidul muretsema ei küllastunud rasvade ega kolesterooli pärast, mis on peamised dieediga seotud haiguste põhjustajad.

Veganitel on oluliselt vähenenud risk haigestuda südamehaigustesse, kõrgvererõhutõvesse, suhkruhaigusesse või insulti.

Seega väheneksid tervishoiusüsteemide kulutused kohe, kui maailm vegandieedi vastu võtaks - pea kõik inimesed oleksid terved, energilised ja ei vaevleks tervisehädade käes. 

Allikad: VeganBits, BBCgoodfood, Academic

Karusnahk - iganenud ja vägivaldne mood 

Karusnahk - iganenud ja vägivaldne mood 

100 aastat Eesti põlevkivitööstust. Kuhu edasi?

100 aastat Eesti põlevkivitööstust. Kuhu edasi?