Kevadine taimekasvatuse ABC

Kevadine taimekasvatuse ABC

Tänapäeval on kõike võimalik supermarketitest osta. Nii eksootilised puuviljad kui kodumaised maitsetaimed on kõigest kaardiviibutuse kaugusel. Lettidel olevate viljade kvaliteet on aga kahtluse all.

Mis on viljade tõeline päritolu, kuidas on neid töödeldud ja milliste kemikaalidega üles kasvatatud?

Ise tarbetaimi kasvatades on võimalik veenduda, mida täpselt iseendale ja oma perele lauale paned. Eestis ei kesta viljakas periood küll aastaringi, kuid kevad-suvelgi poeviljad oma aia saadustega asendades teeme oma tervisele tõelise teene. Koduse taimekasvatuse sisseseadmisega saab ka mainimisväärse rahasumma kokku hoida, sest kõik vajalik toit on kodus juba olemas.

Seega tasub ka kõige aiakaugemal inimesel võtta mõned minutid, lugeda läbi järgnev artikkel ja valmistuda kevadeks endale sobival viisil. 

Kuhu istutada? 

Basiilik munakarbis

Enne entusiastliku külvitöö alustamist peaks iga hobiaednik välja mõtlema, kuhu tulevased taimed istutada. Kas soovid jätta paar väikest potikest aknalauale või istutada taimed ümber rõdukasti? Lähevad need avamaale või kasvuhoonesse? Sellest olenevalt saab planeerida ka taimede koguse ning istutamiseks sobivad anumad.

Kui soovid taimed suve hakul aga ümber istutada, on mõistlik kasutada biolagunevaid istutuspotte - nendeks sobivad näiteks aiapoest soetatud turbapotid või kodustest vahenditest valmistatud looduslikud anumad. Istutuspottidena võib kasutada ilma trükita munakarpe ja tühjasid majapidamis- või tualettpaberi rulle. Taimed võib nende pottidega koos ümber istutada. 

Sooja armastavad taimed sobivad kasvuhoonesse või päikselisele aknalauale, mis kiiresti soojaks läheb. Üheaastased ilutaimed ja varju hindavad taimed sobivad aga paremini peenrale ning rõdukasti. Savist lillepotid ja rõdukastid hoiavad mulla ümber niiskust, samas kui plastikust potid aitavad niiskuse kiiresti mullast välja juhtida.

 


Mida kasvatada aknalaual või rõdul? 

Aed rõdul

Paljude aiahuviliste jaoks tundub ruumipuudus ületamatu probleem olevat. Väikestel pindadel on keeruline aeda rajada, eriti kui puudub roheline koduhoov. Õnneks ei eelda kodune köögiviljakasvatus talumaad - mõned tarbetaimed kannavad edukalt saaki ka aknalaual või päikselisel rõdul. Aknalaual tasub kasvatada soojanõudlikumaid taimi, sest soojematel päevadel loob aknaklaas istikutele tõelise kasvuhooneefekti. Näiteks kasvavad seal hästi tomatid ja kurgid, mis palju päikest armastavad. Mõni magusam kirsstomatitaim toob terve suve vältel kööki värvi ja  taldrikule tervislikke maitseid.

Märtsikuus külvamiseks sobivad ka mitmed ürdid ja maitsetaimed, nagu näiteks petersell, rosmariin, basiilik, pune ehk oregano, lehtkapsas ja lehtsalat.

Pane vaid seeme mulda, anna taimele juhistele vastavalt vett ja valgust ning naudi tärkavaid võrseid juba paari nädala pärast. Kui öökülmad on möödas ja õues ööpäevaringselt soe, võib aknalauataimed rõdule viia, et neile veelgi enam kasvuruumi anda. 


Mida viia põllule või aiamaale? 

peenar

Kui on kindel plaan oma aiamaalt korralikku köögiviljasaaki saada, peaks juba praegu mõned taimed kasvama panema. Märtsikuus tasub ette kasvatada pika idanemisperioodiga aedviljad, nagu näiteks brokoli, lillkapsas, peakapsas, baklažaan, porru ja suvikõrvits. See-eest kaunviljad, redis ja kõrvitsad kannatavad oodata veel aprillikuuni. Kui öökülmad on möödas ja taimed juba elujõuliseks kasvanud, saab need avamaale või kasvuhoonesse ümber istutada. Suur osa lilledest ja ühe-aastastest taimedest eelistavad etteistutamise asemel hoopis otsekülvi.

Näiteks rohelised lehtköögiviljad, maitsetaimed ja teravilja võib hiliskevadel otse aiamaale istutada, kus need toitainerikkas mullas kiiresti võrsuvad. 


Kas külvata seemned või osta istikud?  

Tärkavaid taimi ei tohi kindlasti jätta pikaks ajaks kastmata ega ebasobiva temperatuuri kätte. Juba ette kasvatatud istikute eest on veidi lihtsam hoolitseda, kuid need tuleb see-eest õigel hetkel ümber istutada ja veenduda, et taimed pinnasesse juurduvad. Istikute ostmine on kahtlemata ka seemnetest kulukam, kuid suur töö on juba istutaja poolt ära tehtud.

Hobiaiaga alustades peaks mõtlema läbi ka selle, kui palju aega ja viitsimist taimekasvatuse alla on võimalik panna. Seemneid külvates ning neist ise istikuid kasvatades on võimalik peaaegu täielikult kontrollida oma taimede päritolu ja nende kasvatusviise.

Taimede seemnest kasvatamine nõuab aga palju tähelepanu.

Seega tuleb otsus teha vastavalt sellele, kui palju uus aednik on valmis taimekasvatusse panustama. 

Milliseid taimi märtsis istutada? 

Märtsikuu teine pool on hea aeg tegelemaks seemnete külvamise ja taimede etteistutamisega. Aiamaa ja kasvuhoonete pidajad peaksid juba välja mõtlema, millist saaki suvel saada tahavad.

Nii saavad need südakevadeks ümberistutamise jaoks küpseks ega jää toas toitainete vaegusesse. Praegu idandamiseks sobivad erinevad kapsalised, baklažaan, porru ja suvikõrvits.

Märtsis külvatakse taimi, mille idanemise aeg on vähemalt neli nädalat.

 

Aknalaua-aednikud võivad aga juba praegu katsetada tomati, kurgi, redise, ürtide ja erinevate roheliste lehtköögiviljadega. Kuna päike on igapäevaselt väljas ja ilmad lähevad järjest soojemaks, on peagi oodata maitsvat saaki igalt aknalaualt. 

7 asja, mida sulle veganluse kohta ei räägita

7 asja, mida sulle veganluse kohta ei räägita

Millised on kõige jätkusuutlikumad orgaanilised kangad?

Millised on kõige jätkusuutlikumad orgaanilised kangad?