7 asja, mida sulle veganluse kohta ei räägita

7 asja, mida sulle veganluse kohta ei räägita

Sa ei armasta mitte liha, vaid marinaadi

Taimne burger rebitud jakaga.

Taimne burger rebitud jakaga.

„Ma ei suudaks kunagi lihast loobuda, see on ju nii maitsev!“ hüüatavad omnivoorid, kui jutt veganlusele läheb. Kas tuleb tuttav ette? Liha maitsefaktor saab toitumisvalikutes paljude inimeste jaoks määravaks - see maitse on lihtsalt liiga hea, et vabatahtlikult loobuda.

Mida enamik segatoidulistest küll ei teadvusta, on fakt, et liha teeb maitsvaks selle marinaad või kaste.

Saadav maitseelamus on alati loodud erinevate ürtide ja maitseainete näol. Kusjuures pole oluline, mida need maitsed katavad: suitsuses marinaadis seitan, tofu või jaka maitsevad samamoodi nagu liha, kuid ei ole nõudnud kellegi elu. 

Sa ei pea millestki loobuma

Šokolaadi-maapähklivõi kringel Vigri kohvikus

Šokolaadi-maapähklivõi kringel Vigri kohvikus

Arvamus, nagu veganid kurvalt kodus istuksid ja muru sööksid, on täielikult iganenud. Sinu elurütm, seltsielu ja sportimine saavad jätkata vanaviisi - lihtsalt loomade asemel saad energiat hoopist taimedest. Kõik omnivooride lemmiktooted on olemas ka veganversioonidena - taimne määrdejuust, vahukoor või vorstike võib olla täpselt see, mis aitab esimesed kuud veganina edukalt läbida. Mõne aja möödudes aga maitsemeeled muutuvad ning teatud toiduainete igatsemine võib täielikult kaduda. Kokkuvõttes saab vegan endale kõike lubada - igale loomsele toiduainele leidub taimne alternatiiv. 

Sa saad endiselt väljas söömas käia

Praegu on suurepärased ajad vegan-eluviisi ja toidulauaga tutvumiseks. Poeriiulid täienevad pidevalt uute taimsete valikutega ning aina enam kohvikuid ja restorane tutvustavad külastajatele oma veganmenüüsid. Enam ei pea taimetoidu tellimiseks isegi mõnda veganrestorani minema, vaid saab iga toidukoha menüüst midagi sobivat välja valida. Kui soovid aga kindla peale minna, võid külastada mõnd paljudest täistaimsetest söögikohtadest üle Eestis. Tallinnas on kindel valik Vegan Restoran V, Green Bakery ja Vigri kohvik. Tartus tasuvad legendaarsed Gengöök ja Pahupidi kohvik. Pärnus tasub aga üle kaeda Piccadilly ja Tervisetoidukoda

Sa oled tervem

Loomulikult, veganid võivad olla väga ebatervislikud. Kui keegi otsustab loomsetest toitudest loobuda ja edaspidi ainult lehtsalatit süüa, jääb ta peagi nälga. Peamiselt kõvasti töödeldud fabrikaatidest toitumine ei tee ka tervisele head, isegi kui need taimsed on. Tasakaalustatud taimetoitlus on aga ääretult tervislik, vähendades hüppeliselt terviseriske ning kõrvaldades kroonilised haigused.  

Diabeet, südamehaigused, kõrgvererõhutõbi ja ülekaal võivad mõistliku taimse toidusedeli puhul märkamatult kaduda.

Sa leiad uusi sõpru

Piknik

Üks suurimaid saladusi on veganluse sotsiaalne aspekt. Enamasti räägitakse sellest negatiivse varjundiga, sest perekonnal ja lähedastel on nii suurt elustiilimuutust vahel raske mõista. Tegelikult võidavad aga veganid lisaks heale tervisele ka suure hulga sõpru.

Vegankogukonnad nii Eestis kui maailmas on üldjuhul kokkuhoidvad seltskonnad, kes üksteist innustavad ja head nõu annavad.

Seega võid veganina leida enda tutvusringkonnast palju uusi nägusid, kellest võivad koguni lähedased sõbrad saada. 

Su elustiil päästab elusid ja säästab keskkonda

Veganlus ei ole lihtsalt moesuund. See on teadlik valik teha head loomadele ja loodusele. PETA arvutuste kohaselt päästab iga vegan aastas kuni 200 looma elu - siin on arvestatud nii mereande, kalu, linde kui ka imetajaid, keda inimesed iga-aastaselt muidu sööksid. Ka keskkonnale teeb loomsetest toitudest loobumine suure teene. Loomne toiduainetööstus mängib suurt rolli globaalse soojenemise ja kliimaprobleemide juures. Massilise farmiloomade kasvatuse vähendamine vähendaks näiteks kasvuhoonegaased drastiliselt. Selleks on aga vaja, et inimesed sööksid vähem liha, piimatooteid ja muna ning vähendaks nõudlust vastavatele saadustele. 

love

See on enamat kui dieet

Veganlus ei seisne ainult taimse toidu söömises. See on elustiil, mis püüab igas aspektis kahjustada loomi nii vähe kui võimalik. Lisaks toiduvalikutele eelistavad veganid kanda selliseid riideid ja jalanõusid, mille valmistamisel pole ükski loom haiget saanud ning tarbivad kosmeetikat, mida pole loomadel testitud.

Vegani eluviisi iseloomustab kaastundlikkus ja solidaarsus teiste elusolendite suhtes. 

Munade tegelik hind

Munade tegelik hind

Kevadine taimekasvatuse ABC

Kevadine taimekasvatuse ABC