Karusnahk - iganenud ja vägivaldne mood 

Karusnahk - iganenud ja vägivaldne mood 

Suures osas Lääne riikidest on naha nimel karusloomade kasvatamine tänaseks mõeldamatu. Mõned aastakümned tagasi au sees olnud karusloomafarmid on muutunud häbiväärseks rikastumise alaks, mida valjuhäälselt boikoteeritakse. Paljudes Euroopa riikides on karusloomafarmide pidamine seadusega keelatud - näiteks Saksamaal, Austrias, Horvaatias, Rootsis ja Norras. Ometi proovib tööstus veel viimased jõuriismed kokku koguda, et Euroopas enne hävimist veel kanda kinnitada. Nii võime taaskord näha karusnahast ülerõivaid, aksessuaare ja detaile lavadel, tänavamoes ning ajakirjanduses. Meile püütakse vägisi peale suruda ideed, et karusnahk on rikkuse ja võimu sümbol. Tegelikkuses see nii ei ole. Ainus, mida karusnahk sümboliseerib, on vägivald ning ülekohus. 

Mis karusloomafarmides toimub? 

Karusloomafarmid on Euroopas keelatud suuresti selle pärast, kui karmid on sealsete asunike elamistingimused. Euroopa Komisjoni loomade tervishoiu ja heaolu teaduskomitee (SCAHAW) tõi 2001. aastal oma põhjalikus raportis selgelt välja, et karusloomafarmides on seaduse rikkumine levinud üle Euroopa. Loomi koheldakse julmalt ja nende tervislikust heaolust ei hoolita - karusloomade puhul on levinud laialdased haigused, hambaprobleemid, maohaavandid, kurtus, pimedus, suur enneaegne suremus. Julmad on ka loomade tapmismeetodid. Rebaseid tapetakse näiteks valuliku elektrivooluga läbi suu ja taguotsa, kuigi see paljudes riikides keelatud on. Minke tapetakse aga süsihappegaasiga, mille kätte loomad paanikas lämbuvad. Karusloomad on hukates vaid mõne kuu vanused, seega nad sünnivadki vaid selleks, et koheselt surra. 

Mida karusnaha asemel kanda? 

Vastus on üsna lihtne: ükskõik mida. Tänasel päeval on välja töötatud nii laialdaselt erinevaid materjale, et igaüks leiab midagi vastavalt oma maitsele. Taimsed, looduslikud, sünteetilised, funktsionaalsed, ökoloogilised ja funktsionaalsed tekstiilid katavad kõiki poelette ning täidavad iga inimese vajadused. Seega pole mingit põhjust pöörduda karusnaha poole ja mõelda, et see on ainus viis, kuidas meie külmas talves ellu jääda. See suhtumine on kellegi teise ärihuvide tõttu meile sisse kodeeritud. Kui oled niigi talverõivaste otsinguil, siis vaata julgelt karusnahast kaugemale: talvemantel peab sooja igal juhul, selleks ta ju loodud ongi. Üldjuhul esineb karusnahk aga täiesti ebavajalike detailide näol. Kui hädavajalik on jope karvane krae või luku küljes karvatups?  

karusnahast võtmehoidjad

Hinnanguliselt 80% karusnahast läheb asjatute aksessuaaride alla.

Aga võlts-karusnahk? 

Kunstliku karusnaha kandmine on vastuoluline teema. Ühest küljest on sellega karusnaha kõige ebaeetilisem külg - loomade piinamine ja nülgimine - ära hoitud. Samas toob see kaasa uued dilemmad. Tänavapildis aitab võlts-karusnaha kandmine kaasa trendide tekkimisele ja kinnistamisele. Kui võltnahk näeb väga ehtne välja, aitab see luua illusiooni, justkui karusnaha kandmine oleks midagi normaalset ja aktsepteeritavat. Tavainimese silm ei pruugi osata neil vahet teha. Samas on olnud ka tootjaid, kes võltsnaha pähe tõelist karusnahka müüvad - nimelt on karusnaha tootmine kohati nii meeletult odavaks muutunud, et võltsnahka oleks isegi kallim toota. Alles möödunud aasta lõpus oli Ühendkuningriigis sellega seoses suur skandaal, kus muuhulgas näiteks Amazon ja Boohoo valereklaami all ehtsat karusnahka müüsid. Seega tasub olla ettevaatlik ka välismaistel veebilehtedelt rõivaid ning aksessuaare tellides - kunagi ei tea, mis reklaami taga tegelikult peitub. 

Karusloomad Eestis

Eelmisel aastal prooviti ka Eestis karusloomafarme keelustav seadus läbi viia, kuid Riigikogu lükkas vastava eelnõu tagasi. Eelnõu kohaselt oleksid vastavad farmid pidanud uksed sulgema 2028. aastaks. Olgugi, et Eestis hetkel veel karusnahafarmid keelatud ei ole, on antud küsimus olnud laual juba 2009. aastast alates. Praegu on Eestis on 31 karusloomafarmi koos ligikaudu 200 000 loomaga. Meie farmides kasvatatakse minke, rebaseid ja tšintšiljasid. Keila külje all Karjakülas asub Baltimaade suurim karusloomafarm, kus on umbes 160 000 looma ja tööl umbes 65-70 inimest.  Ülejäänud 40 000 looma jaguneb 30 väiksema farmi peale. Kogu karusloomasektoris töötab Eestis alla 100 inimese. Keeldudes täielikult karusnahka kandmast ning vastavaid tooteid oma tarbimises vältides, saame eestlastena anda tööstustele teada, et karusnaha aeg on läbi ja ka meie tootjad peaksid silmad jätkusuutlikuma moe poole pöörama. 

Vaata lisaks: Fotod ja video Karjaküla karusnahafarmist

 

Allikad: Delfi, Loomade nimel, Loomus

Märtsikuu teejuht

Märtsikuu teejuht

Mis juhtuks, kui kogu maailm oleks vegan?

Mis juhtuks, kui kogu maailm oleks vegan?