Märtsikuu teejuht

Märtsikuu teejuht

Märtsikuu on tõeline kevadekuulutaja. Kuigi kraadiklaas veel miinuseid näitab, on päike sel aastal meiega eriti helde olnud. Ka kõige sügavamas talveunes viibinud inimesed hakkavad vaikselt üles ärkama ning lähevad kevadise elevusega kaasa. Kevad on loomise aeg: looduses algab uus elu ja kohati tundub, nagu ei jääks meiegi sellest ilma. Märtsikuine teejuht on täis erinevaid töötubasid ja vestlusõhtuid - siin on võimalusi igaühele midagi uut luua või oma teadmistepagasit veidi täiendada. Sellekuisest teejuhist saavad soovitusi nii meie Tallinna kui Tartu lugejad, kusjuures üritused varieeruvad looduslike salvide valmistamisest kuni koduse linna-aia loomiseni. Meie valikust peaks leidma südamelähedase ürituse iga kevadine ärkaja. 

Töötuba: Kombucha valmistamine ja karastusjoogid - 6. märts kell 17.30 Tallinna Puuetega Inimeste Kojas

Nõuandeid imelise teeseenejoogi ehk kombucha pruulimiseks? Jah, palun! Kombucha on idamaine teeseenejook, mis maitseb värskendavalt nagu karastusjook, kuid on kordades tervislikum. Arengukoostöö Ümarlaua korraldatud töötoas arutatakse järgmiste teemade üle: 
1) mis teeb kombuchast erilise joogi?
2) milline on õige teeseen ja kuidas tema eest õigesti hoolitseda?
3) kuidas teha ühte tõeliselt head teeseenejooki, et see maitseks hästi, säiliks ja oleks kasulikku väge täis?

Kombucha meisterdamist õpetab Säsi Pruulikoja kombuchameister Piret Kõima. 
Töötoas osalemiseks on vajalik eelregistreerimine. 

Vestlusõhtu Marita Krulliga: Elav toit - äratus! - 7. märts kell 18.00 Maailmaruumis Tallinnas

Kui sul pole aega või tahtmist kogeda pidevat gripihooaega, kui sa tunned ükskõiksust toidu vaaritamise suhtes ja sulle ei meeldi pesta rasvaseid potte, panne, kui sa soovid jätta vahele kevadväsimused, või tunned vajadust väljuda mugavustsoonist, siis tule, räägime elavast toidust!
Marita Krull on Toormoori asutaja. Ta on olnud vegan ja toortoitlane aastaid. Vestlusõhtul räägib Marita meile oma kogemusest - kuidas ta vegan ja toortoiduni jõudis ja kuidas see tema elukvaliteeti mõjutanud on.
Vestlusõhtul osalemiseks on vajalik eelregistreerimine. 

Kestlikud kogukonnad suure maailma sees. Tartu! - 8. märts kell 14.00 Domus Dorpatensis Tartus

Arengukoostöö Ümarlaud ja Domus Dorpatensis kutsuvad 8. märtsil kell 14-18 osalema vestlusringis "Kestlikud kogukonnad suures maailmas". Eesmärgiks on koos mõelda, mis on maailma ja kogukondade kestlik areng ning kuidas see igaüht meist puudutab. Kuidas teha nii, et ka tulevastel põlvedel oleks kodukandis hea elada ning mis on igaühe roll selles?
Vestlusringis arutatakse järgmiste teemade üle: kuidas maailmal läheb, mis on maailma kestliku arengu eesmärgid, kuidas muuta Tartumaad ja oma kodukanti senisest kestlikumaks? Üritusel on kaetud ka eetiline kohvilaud ning pakutakse vastutustundlikut taimset õhtusööki. Osalemiseks on vajalik eelregistreerimine.

Ravisalvide valmistamise kursus - 10. märts kell 10.00 Põlistarkuste ja Rahvaravi Koolis Tallinnas

Varemerohust, kuusevaigust, saialillest ja paplipungadest isevalmistatud salv aitab mitmete tervisehädade puhul nagu sõrme- ja kannalõhed, ohatis või hemorroidid, putukahammustused ja kriimud. Samuti saab selle salviga ravida umbekasvanud sõrme- või varbaküünt või kasutada mädanevate haavade korral. Sobib ka koduloomadele. Kuidas valida õigeid taimi, kuidas neist mõjuained kätte saada ja purki panna, sellest kõigest tuleb juttu ravisalvide praktilisel koolituspäeval. 
Koolituse viib läbi kogenud fütoterapeut ja taimravi spetsialist Katrin Luke
Koolituse eesmärk on jagada teadmisi ravisalvide raviomadustest ja anda oskusi ning meetodeid, kuidas ise ravisalve keeta. 
Osalemiseks on vajalik eelregistreerimine.

Vigri & Gorilla vestlusõhtu: Eesti metsad - Mis tegelikult toimub? - 15. märts kell 18.30 Vigri kohvikus Tallinnas

Märtsikuu vestlusõhtu teemaks on metsad - meie kõigi poolt armastatud Eesti metsad ja nende tegelik hetkeolukord. Metsandus on tänasel päeval paljude eestlaste jaoks valulik teema, mis ühiskonnas palju diskussioone tekitab. Mis meie metsadega siis päriselt toimub? 

Külla tuleb Indrek Vainu, kes on metsa- ja keskkonnakaitsega tegelenud üle 10 aasta. Indrek räägib metsade ja loodushoiu tähtsusest, jätkusuutlikust metsandusest ja metsade olulisusest ökosüsteemide hoidmisel. Mis toimub Eesti metsades ja milline on selle mõju meie looduse mitmekesisusele, kultuurile ja identiteedile? 

Osalemiseks on vajalik eelregistreerimine. 

Vegantoidu koolitus lapsevanematele - 18. märts kell 13.00 Kalamaja kogukonnaköögis

Kas sinu peres kasvab eelkooliealisi lapsi või tahad pisipere tulekuks ette valmistuda? Kas oled juurelnud, milline on täisväärtuslik vegantoit, mida väikestele veganitele pakkuda? Mida peaks teadma veganlusest ja toitumisest, et toidulaud oleks tervislik ja turvaline? Kuidas laps lasteaias söönuks saaks? 
Koolitusel keskendutakse väike- ja eelkooliealiste laste toidulauale. 

Esimeses osas ehk loengus vaadatakse vegantoidu põhimõtteid lastele täisväärtusliku toidulaua koostamiseks kodustes tingimustes ning peatutakse ka lasteaias vegantoidu saamise võimalustel. Teises osas kokatakse Terviseameti ja Tervise Arengu Instituudi poolt heaks kiidetud lasteaia veganmenüüst valitud roogasid, mida pärast ühiselt ka nautida saab. 

Töötuba: permakultuur linnaaedades - 22. märts kell 17.30 Bliss majas Tallinnas

Permakultuur on põllumajanduse või aianduse kavandamise viis, mis jäljendab looduses leiduvaid mustreid. Selle põhimõte on lihtne – saada võimalikult hea tulemus võimalikult väikese vaevaga. Süsteem austab looduse loogikat, tulemuseks on praktiliselt hooldusvabad aiad, millesse inimesed sobituvad loomuliku osana.

Töötoas räägime:
Mille poolest on permakultuur eriline, mis eristab teda mahepõllundusest? Kuidas saab permakultuuri linnaaedades kasutada ja kas tõesti on toidusalud hooldusvabad? Kuidas käib permakultuuri peenra või toidusalu planeerimine ja ette valmistamine? Millised taimed panna kokku kasvama, et nad moodustaksid ühe terviku? Mida teha, kui aias ei ole väga palju ruumi? Kuidas teha umbrohutõrjet ilma keemiata?
Oodatud on nii huvilised, kes soovivad permakultuuriga tutvuda kui aiandushuvilised, kes tahavad konkreetseid ideid enda või kogukonnaaia kujundamiseks.

Millised on kõige jätkusuutlikumad orgaanilised kangad?

Millised on kõige jätkusuutlikumad orgaanilised kangad?

Karusnahk - iganenud ja vägivaldne mood 

Karusnahk - iganenud ja vägivaldne mood