Millised on kõige jätkusuutlikumad orgaanilised kangad?

Millised on kõige jätkusuutlikumad orgaanilised kangad?

Ajal, mil sünteetilised ja keemiliselt töödeldud kangad on vallutanud poeletid, igatsetakse aina enam tagasi naturaalsete, nahasõbralike ja loodust säästvate materjalide juurde. Ka Eesti kauplustest võib leida orgaanilisi kangaid, mille omadused erinevad oluliselt sünteetilistest materjalidest. Hea valik orgaanilisi kangaid leidub disainerpoodides ja teise ringi kauplustes. Gorilla pani kokku väikese nimekirja erinevatest orgaanilistest rõivastest ja nende peamistest omadustest.

Miks orgaanilised kangad? 

Looduslike ja orgaaniliste kangaste eelistamine pole pelgalt moeröögatus. Kunstlike, sünteetiliste ning väga tugevate keemiliste vahenditega töödeldud kangaste kandmine mõjub tervisele kehvasti ja saastab meie keskkonda. Vahet on tunda juba rõivaste selga panemisel - kui nahk ei saa kunstliku materjali tõttu hingata, muutub see punaseks ja punniliseks, hakkab sügelema ning vahel ka ebameeldivalt lõhnama.

Keskkonda mõjutavad kunstlikud materjalid veelgi enam: plastikust ja naftast valmistatud kangakiud eralduvad igal pesukorral, sattudes niimoodi veekogudesse ja loodusesse ringlema.

Riiete töötlemisel kasutatud keemilised vahendid võivad läbi naha ka vereringesse sattuda, tekitades omakorda uusi tervisemuresid.

Ka naturaalseid materjale tuleb kanga valmistamiseks töödelda. Sellegipoolest on need nahasõbralikumad kui kunstlikud kangad. Nii keskkonna kui tervise heaks on kõige ohutum eelistada aga orgaanilisi kangaid, mis on kasvatatud ja valmistatud looduslike meetoditega, kasutamata keemilisi vahendeid ning geneetiliselt muundatud toorainet.


Lina

Kuivatatud linataim, linakiud ja linane kangas.

Kuivatatud linataim, linakiud ja linane kangas.

Lina on üks vanimaid siiani kasutuses olevaid kangaid. Sellest on riideid valmistatud juba aastatuhandeid. Tundes lina häid omadusi, on ka arusaadav miks - nimelt on kangas erakordselt vetthülgav, mis teeb linast valmistatud rõivad eriti mugavaks suvises kuumuses. Lisaks vetthülgavatele omadustele on materjal ka väga hingav, pakkudes jahutust soojadel päevadel. Kuigi värske linane kangas võib tunduda kare ja karm, muutub materjal iga pesuga pehmemaks. Linane on tagasihoidlik, ent funktsionaalne kangas. Orgaaniline ja keemiliselt töötlemata linased rõivad tulevad hallikates ja beežides toonides. Väga erksavärvilisi kangaid on keemiliselt värvitud ning neid rõivaid tasub vältida. 


Kanep

Kanepilehed, -nöör ja -kangas.

Kanepilehed, -nöör ja -kangas.

 

Kanepi näol on tegu väga tugevakiulise ja vastupidava kangaga. Hea niiskusimavus ja antibakteriaalsed omadused teevad sellest eriti hea materjali igapäevaseks kandmiseks. Kanep ei vaja kasvamiseks ei pestitsiide ega kuigi palju vett, kusjuures taimest kootud kangas on täielikult biolagunev. Seega on tegu eriliselt orgaanilise materjaliga, mis ei tarbi eriliselt loodusressursse ja on lõputult taaskasutatav. Kanepikiud on tugev ja vastupidav, kuid naha vastas linasest pehmem. 


Bambus

Bambus on meeletult kiiresti kasvav taim, mis võib ühe ööpäeva jooksul lausa enam kui meetri võrra pikemaks kasvada. Tegu on kiiresti taastuva ressurssiga, mille võlusid on viimaste aastate jooksul oluliselt tundma õpitud. Bambusekiududest saadav materjal on antibakteriaalne, niiskust hülgav ja väga hingav. See sobib hästi nii spordiriiete kui igapäevarõivastuse tootmiseks. Bambuse tarbimine on jätkusuutlik ja taskukohane, kuid selle puhul tuleb tähele panna, et ei ostetaks liialt töödeldud kangast. Naturaalne bambus on kare ja karm kiud, mida keemiliselt pehmemaks tehakse.  

Bambusetaim ja töödeldud bambuskiud.

Bambusetaim ja töödeldud bambuskiud.

Väga siidjaid ja pehmeid kangaid on tugevalt töödeldud, mis suurendab bambuse ökoloogilist jalajälge ning muudab selle keskkonna jaoks kurnavaks.


Modal

Puukiud, mis on osa kangatootmise protsessist.

Puukiud, mis on osa kangatootmise protsessist.

 

Modal on pöökpuu tselluloosist valmistatud materjal, mida kanga saamiseks segatakse tihti puuvilla või spandexiga. Modal on heade tehniliste omadustega, olles üheaegselt hingav ja vetthülgav materjal. Kangast kasutatakse tihti spordiriiete ja igapäevaste rõivaste valmistamisel. Heade omadustena ei ole sel materjalil ka ohtu pesus kokku tõmbuda või värvi kaotada. Modal on praegusel ajal üks hinnatumaid orgaanilisi materjale, sest tootmise jalajälg keskkonnas on väga väike.


Tencel

Tenceli tootmisprotsess: istandustes kasvatatud eukalüptipuud - puit - kemikaalideta töödeldud puidumass ja riidekiud.

Tenceli tootmisprotsess: istandustes kasvatatud eukalüptipuud - puit - kemikaalideta töödeldud puidumass ja riidekiud.

Tencel ehk lyocell on üks eetilisemaid kangaid, mida maailmas toodetakse. Tencel on sarnane bambusele ja modalile, olles tselluloosist taastöödeldud materjal. Tenceli kiude töödeldakse täielikult mürgivabade ainetega, olles keskkonnale erakordselt vähekoormav. Sellest materjalist valmistatud rõivad kannavad Oeko Tex 100 sertifikaati ja Euroopa Eco-label lille, tõestades kanga orgaanilisust. Ka Gorilla e-poes müüakse T-särke, mis on valmistatud tenceli ja orgaanilise puuvilla segust. 

 


Orgaaniline puuvill

Puuvillataim 

Puuvillataim 

 

Orgaaniline puuvill on kõige laiemalt levinud materjal, mida kasutatakse nii riiete valmistamisel kui hügieenitoodetes. Puuvill on kerge kangas, mis hingab seljas ja justkui paitab nahka. Sporditegemisel ja aktiivselt liikumisel imab puuvill niiskuse endasse ega ole enam väga mugav. Igapäevaseks kandmiseks sobib see aga suurepäraselt nii suvel kui talvel. Puuvillast riiete ostmise puhul tasub panna tähele, et tegu oleks orgaanilise kangaga, mida on minimaalselt töödeldud. Tavaline puuvill on üks toodetumaid kangaid maailmas, kuid selle kasvatamiseks kasutatakse palju mürgiseid pestitsiide ja puhast joogivett. Need kasvatusviisid on meie planeedi jaoks väga kurnavad. Seetõttu tuleks ka puuvilla puhul valida jätkusuutlikum orgaaniline kangas. Orgaanilisest puuvillast riidekollektsioone müüvad pea kõik suuremad rõivakauplused. Tavaliselt on need ka vastavalt märgistatud. Eriti hästi sobib kangas allergikutele, sest on pehme, hingav ja nahasõbralik. 


Soja

Sojakanga valmistamiseks vajalikud kiud on toiduainete (sojaõli, tofu) tootmise kõrvalproduktid.

Sojakanga valmistamiseks vajalikud kiud on toiduainete (sojaõli, tofu) tootmise kõrvalproduktid.

Sojakiud on kangamaastikul üsna uus tegija. Tegu on vastupidava, samas siidjalt pehme ning sooja materjaliga, mida on lihtne hooldada. Sojakangast on tunnistatud lausa soojemaks kui vill, olles seega ideaalne kangas talverõivaste valmistamiseks. Olgugi, et soja kasvatamine on jätkusuutlik ja saadud kangal on palju häid tehnilisi omadusi, läbib sojauba enne kangaks saamist pika keemilise protsessi. Hetkel kasutatakse sojakanga tootmiseks veel mitmeid kemikaale, kuid otsitakse ka tervislikumaid ja keskkonnasõbralikumaid alternatiive.


Orgaaniliste kangaste puhul on oluline materjalidega õigesti ümber käia - sugugi mitte iga kangas ei kannata pesu ja kuuma nii nagu sünteetilised kangad. Täpsemad juhised rõivaste hoolduseks leiab alati riiete pahempoolelt ja neid tasub järgida täpselt kirjade järgi. Õige hoolduse korral peavad orgaanilised rõivad aga kaua vastu. Nii pakuvad need mugavust ja soojust pikkadeks aastateks, seejuures keskkonda ja tervist kahjustamata. 

Kõige jätkusuutlikum on aga kanda juba soetatud rõivaid võimalikult kaua aega, vahetamata garderoobi iga moeröögatuse peale välja. Isiklikus tarbimises on kõige jätkusuutlikum kasutada hoopis up-cycled materjale ja anda olemasolevatele rõivastele uus elu. 

Allikad: TheSwatchBook, TrustedClothes, GoodOnYou, Ecomall, Ecosalon

 

Kevadine taimekasvatuse ABC

Kevadine taimekasvatuse ABC

Märtsikuu teejuht

Märtsikuu teejuht