5 kõige veenõudlikumat taimekasvatust

5 kõige veenõudlikumat taimekasvatust

Eestis elades on keeruline puhtale veele suurt tähtsust omistada. Meil voolab kraanist lõpmatutes kogustes vett ja teatud piirkondades purskavad arteesiakaevud lausa ise põhjavett maapinnale. See tekitab illusiooni, et veevarudel ei olegi lõppu ja et eestlased küll veega säästlikult ümber ei pea käima. Samas on maailmas üle 800 miljoni inimese, kel puudub ligipääs puhtale joogiveele. Veepuudus kõlab meile kauge probleemina, kuid ometigi on ka eestlaste tarbimisharjumustel mõju. Seda enam, et põhjavett reostav põlevkivitööstus on Eesti veevarud vähendanud Euroopa keskmisest oluliselt väiksemaks

Suurem osa eestlasi ei kasvata oma toitu ja kangaid ise. Mõned teadlikumad ja entusiastlikumad inimesed panevad küll tähele oma ostukorvi päritolu, kuid tihti on seegi juhuslik. Õnnega koos on need inimesed, kes saavad oma juur- ja köögiviljad vanavanematelt, naabrimehelt või mõnelt healt tuttavalt. Paljude toidulaud on kaetud siiski kodule kõige lähema supermarketi valikuga. Supermarketites omakorda müüakse kõrvuti nii kohalikke kui välismaiseid kaupu.

Kui tihti olete ühes käes hoidnud Luunja ja teises käes Hispaania pikka kurki ning mõelnud, kumma kasuks otsustada?

Luunja kurk on kohalik, samas Hispaania oma odavam. Arvestades kui massiliselt välismaist kurgisaaki meie kauplustesse imporditakse, peab terve suur hulk eestlasi eelistama odavamat ostukorvi. Siin aga tuleb juba mängu meie tarbimiskäitumise olulisus: mida kurgi hinnasildil kirjas pole, on tõsiasi, et Hispaania kannatab juba aastaid meeletu veekriisi käes, mis tõotab aastatega ainult kriitilisemaks muutuda.

kurgiistandus

Suur nõudlus Hispaania kurkide järgi tekitab olukorra, kus rikkad korporatiivsed farmerid (lootke ainult, et tegu vaeste väiketalunike toodanguga on!) ostavad eesõiguse kasutada riigi kahanevaid veevarusid, et ärinõudlust kiiresti kasvatada. Nii tarbime kaudselt ka meie Hispaania joogivett, millest kohalikud teravalt puudust tunnevad.


Veepõud painab paljusid teisigi riike nii Lõuna-Euroopas, Aafrikas kui isegi USA lõunaosariikides. Lühidalt öeldes on tegu globaalse probleemiga - ainult 15% maailma elanikest elab kohas, kus neil on piisavalt joogivett. Küsimus ei seisne selles, et maailmast oleks vesi otsas - puhast vett on veel küll, kuid paljudes piirkondades on suurtööstused selle monopoliseerinud. Joogivesi läheb majapidamiste asemel põllule, loomafarmidesse, tekstiilitööstustesse, tselluloosivabrikutesse ja muudesse kasumit teenivatesse ettevõtetesse. Nende tööstuste tooteid tarbime ka meie, kusjuures tihti mõtlemata, kust tooted pärit on. Veepuuduse all kannatavast riigist veenõudliku toote ostmine panustab nende veeprobleemidesse veelgi. Tahaks osata paremaid valikuid teha? Toome välja mõned taimed, mille tööstuslik kasvatamine kõige enam maailma vett neelab. 

5. Puuvill

Automaatkastmine India puuvillaistanduses

Automaatkastmine India puuvillaistanduses

Nagu me teame, toodetakse taimedest ka tekstiile ja palju muudki. Puuvillaga on üldjuhul ainult kaks võimalust: inimesed kas armastavad või vihkavad seda. Vaieldamatult saab taimest aga väga  erinevate kasutusvõimalustega tekstiili, mida miljardid inimesed kanda armastavad. Puuvillal ja puuvillal on aga suur vahe - ökopuuvill on igal juhul keskkonnasõbralikum ja tervislikum kui tavaline, kontrollimata tingimustes toodetud puuvill. Kuid loomulikult on kõige säästlikum hankida oma riided hoopis teiselt ringilt, nii ei panusta uute rõivaste tootmisesse!

4. Eksootilised viljad

Ananassipõld Vietnamis

Ananassipõld Vietnamis

Populaarsete eksootiliste viljade kõige suurem probleem seisneb selles, et need on niivõrd populaarsed. Alles hiljuti kajastasime Gorilla blogis banaanitööstusega seotud muresid ja rõõme. Eksootilised viljad võivad oma loomulikus keskkonnas küll muretult ja vähenõudlikult kasvada, kuid massitööstus muutub alati keskkonnale kahjulikuks. Seega tasuks võimalusel eksootiliste viljade asemel tarbida võimalikult palju kodumaiseid puuvilju ja marju ning jätta banaanid-ananassid-mangod hooajakaubaks või pidupäevadeks. 

3. Riis ja mais

Riisipõld

Riisipõld

Nii riis kui mais on ühed kõige nõudlikumatest igapäevastest toiduainetest. Maisi kasvatatakse peaaegu kogu maailmas, sealhulgas ka Eestis. Mais vajab kasvamiseks palju valgust ja vett. Riisi kasvatamine on aga keerulisem. Seda tehakse peamiselt Aasias ja Aafrikas, kuigi ka Lõuna-Euroopas on mõned riisipõllud. Meie poodidesse jõuab riis siiski tihtipeale Aasiast, näiteks Taist. Nii riisi kui maisi tarbimisel võiks tähele panna, et kaup tuleks võimalikult kodu lähedalt, näiteks mõnest Euroopa riigist, kus suurt veepuudust ei ole. Asja teeb keeruliseks aga tõsiasi, et tihti on isegi kauplustes pakenditel eksitav info. Näiteks on ühe Eestis tuntud brändi riisi tootjamaaks märgitud Poola, kuid see viitab tõenäoliselt pakendajale või hulgimüüjale: nimelt Poolas riisi üldsegi ei kasvatata

2. Mandlid ja pistaatsiapähklid

Mandliipuude istandus Portugalis

Mandliipuude istandus Portugalis

Erinevad pähklid on paljude eestlaste lemmikud vahepalad. Pähklid on toitvad ja maitsvad. Paraku on mõned neist kohe erakordselt veenõudlikud. Mandli- ja pistaatsiapuud on tööstuslikul kasvatamisel ühed maailma kõige veenõudlikumatest taimedest. Peamiselt Lähis-Idas, Hispaanias ja USAs kasvavad viljad vajavad ühtlasi kuuma kliimat ja suurt niiskust. Seda saab pakkuda vaid läbi pideva kastmise. Seega kulutavad viljad nende riikide veevarusid, kel puhast vett niigi vähe on. Igapäevased mandlid ja pistaatsiapähklid võiks asendada näiteks kodumaiste sarapuupähklite või oluliselt loodussõbralikemate maapähklitega. 

1. Heinamaad

Kastmissüsteem lutsernipõllul USAs

Kastmissüsteem lutsernipõllul USAs

Kõik eeltoodud taimed on küll veenõudlikud, kuid konkurentsitult kõige enam maailma veevarudest läheb heina- rohumaade kastmisele! Loomasöödaks kasvatatavad rohumaad ja lutserniaasad neelavad meeletult vett selleks, et pakkuda vastu liiter piima või paarsada grammi liha. Farmiloomatööstus eksisteerib üle maailma, seda nii veerohketes kui põuastes riikides. Kusjuures ka Eesti poelettidel olevad liha- ja piimatooted ei ole ainult Eesti farmidest: tasub hoolega jälgida, mis riigi tooted ostukorvi satuvad. 

Allikas: TakePart

Pakendivabad kauplused: Tallinna eri

Pakendivabad kauplused: Tallinna eri

Loomatööstus fotograafi silme läbi: 12 pilti, mis tõestavad, et loomadel on tunded

Loomatööstus fotograafi silme läbi: 12 pilti, mis tõestavad, et loomadel on tunded