Filmi "Kodu" arvustus

Filmi "Kodu" arvustus

Kujutage ette pooleteise tunnist filmiseanssi, mille jooksul näete kõiki maailma kõige kaunimaid vaatepilte. Imekaunis dokumentaalfilm "Home" ehk „Kodu“ pakub täpselt seda. Filmi abil on võimalik näha vapustavaid kaadreid maakera eri paikadest. Kaameleid karjatavad Lähis-Ida kõrbenomaadid, Gröönimaa maalilised jäämassiivid ja Amazonase vihmametsa floora on vaid killukesed suurest vaatemängust.

Kokku filmis looduskaitsjast režissöör Yann Arthus-Bertrand 54 eripalgelise riigi loodusvaateid ja äärealade igapäevaelu.

Põhilisena kasutatud aerovõtted tekitavad vaatajas tunde, nagu oleks oma silmaga kõike kohapeal näinud.

Päris elu kahjuks aga nii muinasjutuline ei ole. 

 
Inimesed on hävitamas meile antud eluringi. Kõiki kalaliike ähvardab väljasuremisoht, kuna nad lihtsalt ei jõua paljuneda nii kiiresti kui meie neid tarbime. Viimase sajandi jooksul kuivatati pooled maailma rabadest.
Iga kümnes maailma kunagistest suurtest jõgedest kuivab iga-aastaselt nii kokku, et lõpetab mitmeks kuuks merre voolamise. 13 miljonit hektarit metsa hävitatakse iga-aastaselt. Igapäevaselt sureb 5000 inimest reostunud joogivee tõttu. Näljahäda mõjutab ligi 1 miljardit inimest. Kas pole mitte karm? 

Screen Shot 2018-04-04 at 09.34.12.png

Viimase 40 aastaga on Amazonase vihmametsa 20% võrra maha võetud.


„Kodu“ kajastab neid ja veel paljusid muid põletavaid probleeme. Seis, kus meie planeet antud hetkel on, on ületanud ka kõige pessimistlikumad ootused. On ilmselge, et sama tempoga jätkates hävitage peagi kogu planeedi. Miljonid ja miljonid inimesed võitlevad igapäevaselt ellujäämise nimel, samas kui meie jätkame taastumatute ressursside lõbu pärast raiskamist.

2050. aastaks prognoositakse kuni 200 miljonit kliimapõgenikku.

Need põgenikud ei page külmast talvest päikese kätte - nad otsivad kohta, kus oleks turvaline ja stabiilne elu.

Mida me siis teha saame?

Muuta oma eluviise. Võtta prioriteediks kivisöe ja fossiilsete kütuste tarbimise vähendamise, loobuda massilisest loomakasvatusest ja panustada oma ressursid taastuvenergiale.

Ühe tunni jooksul annab päike maale sama palju energiat kui kogu inimkond aasta aja jooksul ära tarbib!

Kas võiksime jätkusuutlikkuse võtta globaalseks prioriteediks? Seda ei saa teha valitsused ja suured organisatsioonid üksi - ka meie peame oma elu muutma. 
Selge on see, et prantslaste vapustav dokumentaalfilm „Home“ tekitab palju emotsioone ja mõtteid. Tegu on samaaegselt hariva ja nauditava vaatemänguga. Ühest küljest on filmil tõsine toon, kuid samas ärgitab jutustaja vaatajaid lootusrikkalt tegutsema. Veel ei ole hilja. Meist sõltub, mis saab edasi.

Pariisi kliimakokkulepe - kus me oleme?

Pariisi kliimakokkulepe - kus me oleme?

Aprillikuu teejuht

Aprillikuu teejuht