Kiirmoe koostis: polüester

Kiirmoe koostis: polüester

Toidukaupu ostes on infosildiga tutvumine igati õigustatud ja harjumuspärane tegevus:  koostisainete nimekiri annab meile aimdust toote päritolust ja selle mõjust tervisele. Sama harjumust on põhjust juurutada ka rõivaid ostes. Sellest kasu saamiseks tuleb aga endale selgeks teha, mida materjalide nimetused siltidel tähendavad.

Sünteetilise materjali tootmisprotsess koosneb sisuliselt kahest etapist: kiumolekuli valmistamisest ja selle molekulmassi ketramisest tekstiilikiuks. 

Sünteetilised kiud

Tekstiile saab valmistada kas looduslikest, poolsünteetilistest või sünteetilistest kiududest. Looduslik kiud võib pärineda nii taimsest (näiteks kanepikiud või lina) kui ka loomsest allikast (näiteks vill või siid). Poolsünteetilised materjalid on looduslikku päritolu, kuid vajavad riidekiuks muutmiseks keemilist töötlust. Sellised kangad on näiteks tencel ja viskoos. Sünteetiline kiud pärineb algusest lõpuni tehastest. Sünteetilised kiud toodetakse tööstuslikult maaõlist (naftast), maagaasist ja kivisöest. Tekstiilivalmistamiseks vajaliku kiu tootmisprotsess koosneb sisuliselt kahest etapist: kiumolekuli valmistamisest ja selle molekulmassi ketramisest tekstiilikiuks. 

Paljusid sünteetilisi materjale toodetakse polüetüleentereftalaadist: see on seesama materjal, millest valmivad ka näiteks plastpudelid. Polüetüleentereftalaad või polüetüleen valmistatakse tuntud naftasaadusest nimega petrooleum. Saaduseks on polüetüleentereftalaadi graanulid või pelletid, mis sulatatakse, kuni saadakse ühtlane mass. Kasutusel on erinevaid ketramismeetodeid, ühena neist suunatakse mass edasi masinasse, kus liikumine läbi väikeste aukude vormib ja ketrab sellest pikad peenikesed niidid. Niitidest kootav kangas ongi meile tuttav polüester.

Paljusid sünteetilisi materjale toodetakse polüetüleentereftalaadist: see on seesama materjal, millest valmivad ka näiteks plastpudelid.

Paljusid sünteetilisi materjale toodetakse polüetüleentereftalaadist: see on seesama materjal, millest valmivad ka näiteks plastpudelid.

Plasti saab teadupärast väga edukalt sulatada ning ümber vormida. Vaata näiteks sellest videost, kuidas plastpudelist saab kangas!

Polüester rõivatööstuses

Polüester on maailmas enimtoodetud anorgaaniline kiud ning ka kahtlemata üks levinumaid materjale, mida kiirmoekettide rõivastest leida võib. Sageli kohtame seda segatuna mõne muu kiuga, näiteks puuvillaga.

1950ndatel osutus koduperenaiste seas väga kaalukaks müügiloosung, et polüestrist valmistatud rõivaid näevad suurepärased välja ka pärast 68 päeva järjest kandmist.

Polüesteri tootmine sai alguse 1940ndate paiku, olles esiti Ühendkuningriikides ning mõni aeg hiljem ka Ameerikas populaarne ja trendikas kangas. Seda turundati imekangana, mis ei vajanud triikimist, nägi suurepärane välja ka pärast pikka kasutust ja mis peamine — oli odav! 1950ndatel osutus koduperenaiste seas väga kaalukaks müügiloosung, et tegu on kangaga, millest valmistatud rõivaid näevad suurepärased välja ka pärast 68 päeva järjest kandmist. Kanga populaarsuse langus algas 1960ndatel, kui looduslikud kangad hakkasid tõusma au sisse. Polüesteri kasutamine liikus pigem majapidamis- ja kodutekstiilide valdkonda nagu kardinad, pesukotid ja vaibad. Polüester jäi kasutusse ka näiteks aluspesu ja öörõivaste tootmisel.

Sünteetiliste kangaste pesemise tagajärjel eraldub rõivastest mikroplastikut, mis lõpetab maailmameres ja meie toiduahelas.

Mõju keskkonnale

Tänaseks toodetakse lõviosa sünteetilistest kiududest Hiinas ja kiirmoes kasutatakse kiudu endiselt palju. Mõju keskkonnale ilmneb kõigis etappides, materjali enda tootmisest kuni valminud rõivaste ümbertöötlemiseni. Olles üks maailma levinumaid kangaid, avaldab materjal kahtlemata ka suurt mõju keskkonnale. Polüestri tootmine hävitab maailma taastumatuid maavarasid, siinjuures eelkõige naftat. Kanga tootmisprotsessides eraldub heitgaase, sealhulgas ka kasvuhoonegaasi süsinikdioksiidi, mis on globaalse soojenemise üks peamisi põhjustajaid. Sünteetiliste kangaste pesemise tagajärjel eraldub rõivastest mikroplastikut, mis lõpetab maailmameres ja meie toiduahelas. Polüester ei ole jätkusuutlik kangas, sest selle kiud ei ole biolagunevad ning jäävad igaveseks keskkonda reostama.

Mõju kandjale

Naftast toodetud kangana on polüester peaaegu olematu niiskuseimamisvõimega ning umbne materjal. Polüesterkanga kiu tootmisel kasutatakse ka erinevaid lahuseid, mis muudavad ja parandavad kiu ja kanga omadusi, näiteks matistavad ained, värvipigmendid, pehmendavad lahused jms. Pikkade aastate jooksul läbi viidud uuringud on leidnud seose toksiliste materjalide ja paljude terviseriskidega, nagu näiteks vähi, hormonaalsete probleemide ja immuunsüsteemi häiretega

Uuringud kinnitavad, et liigsest polüestri kandmisest saavad alguse mitmed terviseprobleemid — nagu näiteks nahavähk, mitmed hingamisteede vaevused ja nahahaigused.

Polüestrikiude toodetakse sünteetilistest ja toksilistest polümeeridest, mida tootmisprotsessis täielikult kangast ei eemaldata. Need toksiinid leiavad niiske naha kaudu otsetee inimese
organismi. Uuringud kinnitavad, et liigsest polüestri kandmisest saavad alguse mitmed terviseprobleemid — nagu näiteks nahavähk, muud sorti kasvajad, mitmed hingamisteede vaevused ja nahahaigused, muuhulgas ka lööbed, sügelus, punetus ja dermatiit. Sünteetilised kangad võivad sisaldada ka mürgist metanaali, broomitud tuleaeglustit ja perfluoreeritud kemikaale ehk teflonit. 

Keskkonna ja enda tervise optimaalseks kaitsmiseks võiks vältida toksilisi polüesterkangaid ja võimalusel loobuda segumaterjalidest, sest neid ei saa ümber töödelda. Kõige tervisesõbralikumad materjalid on orgaanilised looduslikud kiud, nagu näiteks orgaaniline puuvill, lina, kanepikiud ja muud. 

Lisalugemiseks: OurEverydayLife, Sünteetilised kiud, Jätkusuutlikud kangad

Minimalism: enamat kui korras tuba

Minimalism: enamat kui korras tuba

Kogu tõde banaanidest – II osa

Kogu tõde banaanidest – II osa