Festivalid prügivabaks: Topsiring

Festivalid prügivabaks: Topsiring

Suvi on imeline festivalideaeg, täis naeru, häid sõpru ja… plastprügi. Tohutud olmejäätmed on festivalide korraldamise üks suuremaid varjukülgi. Ülev meeleolu toob kaasa tavalisest suurema tarbimise, ühekordsete pakendite kasutamise ja prügi suvalistesse kohtadesse maha loopimise. Kuidas võiks ühendada omavahel toreda festivalimelu ja keskkonnateadlikud otsused?

Topsid moodustavad umbes poole prügikasti mahulisest sisust nii üritustel kui avalikus linnaruumis.

Üheks eesrindlikuks näiteks Eesti festivalimaailmas on Topsiring. Tegu on ettevõttega, mis otsustas ühekordsete pakendite ületarbimist efektiivselt vähendama hakata, ilma et see suvitajate festivalielamust kuidagi vähendaks. Gorilla rääkis Topsiringi algataja Aivo Kangusega mõned sõnad juttu, et näha festivalide korraldamise ja keskkonnakaitse ühisosa kulisside taha. 

Millistel festivalidel on Topsiring esindatud olnud ja kuhu sel aastal lähete? 

Viljandi Folk, Tänavatoidu festival, I Land Sound, Instikurmu, Tallinn Music Week, Jazzkaar ja veel palju festivale. Lisaks mitmed üritused nagu näiteks rahvusvahelise IT-konverentsi Latitude 59 õhtune sotsialiseerumisüritus. Veel kasutavad Topsiringi topse ja pokaale mitmed klubid ning  üritustesarjad — Telliskivis restoran Kärbes, Klubi Hall, Sveta Telliskivis ja veel; samas ka mitmed ühekordsed firmaüritused. Lisaks on kaanega ja nimeliste kleepekaga topse võtnud kasutusse klassid ning lasteaiarühmad.

Topsiringi topside kaaned on silikoonist ja kõrred riisipaberist. Pilt:  Topsiring .

Topsiringi topside kaaned on silikoonist ja kõrred riisipaberist. Pilt: Topsiring.

Miks Topsiring alguse sai?

Aivo Kangus, Topsiringi algataja: "Me ei leiutanud jalgratast, vaid lõime kvaliteedilt parema asendustoote ühekordsetele topsidele."

Parim viis tuleviku ennustada on seda ise kujundada. Juhtisin pikalt MTÜ Eesti Pakendiringlust, mille raames tegime kultuuriüritustega koostööd, taaskasutades üritustel tekkivad pakendijäätmed; teisalt näidates millist protsessi läbides muutuvad pakendijäätmed uuesti tooraineks või isegi toodeteks, nagu näiteks Neulari 100% ümbertöödeldud plastist terrassilauad.

Topsid moodustavad umbes poole prügikasti mahulisest sisust nii üritustel kui avalikus linnaruumis. Liiatigi on ühekordsed nõud suhteliselt raiskav toode — kui palju peab puu kasvama, et tekitada puidumassi, mis on vajalik ühekordse papptopsi tootmiseks. Lisaks on kõik papist topsid kiletatud ja neid ei saa materjalina taaskasutada.

Me ei leiutanud jalgratast, vaid lõime kvaliteedilt parema asendustoote ühekordsetele topsidele koos nende pesuvõimalusega. Kui alguses kasutasime väljaspool Eestit toodetud topse, siis nüüd on tänu Kodanikuühenduse Sihtasutuse Kapitali toele juba enamus topside vahetusfondist toodetud Hiiumaal. Objektiivne on märkida et projekti algatajate panus on siiski oluline, st. tegemist on mõtteviisi projektiga.

Millised probleemid festivalidel veel üles kerkivad ja mida nende lahendamiseks teha saaks? 

Kui vastata enda vaatevinklist, siis kindlasti on olulise mahuga, samas lahendatav, ühekordsete söögiriistade teema. Lisaks jäätmetekkele on tegemist ka kehvemapoolset kvaliteeti pakkuva tarbimiselamusega toidutarbijale. Palju vastustundlike festivale kogub toitlustajate pakendid ja biojäätmed eraldi, taaskasutades need hiljem. Näiteks Viljandi- ning Viru Folk, Tänavatoidu festivalid, Jazzkaar, Tallinn Music Week jne. Pilvepiirilt vaadatuna on tekkimas grupeerumine külastaja tarbimiskvaliteedile mõtlevatele ning eelmise kümnendi stiilis "pehmest ollusest" joogipoolist pakkuvate toitlustajate vahel. Ka Euroopa on tarmukalt muutmas ühekordsest ning madala kvaliteediga topsidelt korduvkasutuse suunas.

* * *

Et suviseid elamusi puhta südametunnistuse ja metsaäärega nautida, võiksime igaüks võimalikult tihti Topsiringi korduvkasutatavaid topsidest juua ning igaks juhuks kotti ka oma kahvli-noa ning kõrre pista.

Mida teie arvate, mida veel võiks teha festivaliprügi vähendamiseks? 

Gorilla grill: Ele-Liis Pintman

Gorilla grill: Ele-Liis Pintman

Korporatsioonide varjukülg: Nestlé lugu

Korporatsioonide varjukülg: Nestlé lugu