Kodumaine supertaim – petersell

Kodumaine supertaim – petersell

Petersellioksake asetseb tihti kartulisalati peal või supitaldrikus ning sageli lükatakse see taldrikuäärele, kust ta siis prügikasti rändab. Võimalik, et petersell on üks alahinnatumaid taimi maailmas. See kähar roheline taim on kasulik veel paljuks muuks peale garneeringu.

Petersellis on rohkem K-vitamiini kui näiteks lehtkapsas, sest ainult kaks teelusikatäit peterselli sisaldab 155% soovitatavast päevasest kogusest. 

Petersell on suurepärane antioksüdantide allikas. Samuti sisaldab see rohkelt K- ja C-vitamiini, lisaks veel A-vitamiini, folaati, rauda ja teisi toitaineid. Eriti kasulik on petersell maksa ja silmade tööks. 

 

Peterselli vähivastane toime

Petersell sisaldab ka apigeniini, mille vähkiennetav ja raviv toime on tõestatud rohketes teaduslikes uurimistöödes. Apigeniin on looduslikul kujul esinev flavonoid ehk fütokemikaal, mille eesmärk on taime kaitsta. Nende hulka kuulub suur osa taimepigmente.

PubMed portaalis on avaldatud üle 600 teadusliku artikli, mis seostavad apigeniini toimet vähivastase toimega. 

2015. aastal Oncotargetis avaldatud uuringus tegid teadlased esimest korda kindlaks, kuidas apigeniin efektiivselt peatab või aeglustab kahjuliku ensüümi IKKA tegevust, mis mängib rolli vähi arengus. Seetõttu suudab apigeniin edukalt aeglustada või peatada vähkkasvaja arengu. 

Teadlased näitasid ka, kuidas apigeniin peatab kasvaja kasvu hiirtel ning vähendab kahjulike vähirakkude arvu. Kuid see pole ainuke apigeniini vähivastaste omaduste uuring. Vähivastast toimet on uuritud veelgi:

  • 2008. aastal kasutati kliinilises uuringus apigeniini koos rohelise teega, et edukalt vähendada vähirakkude hulka käärsoolevähiga patsientidel. 

  • 2012. aastal avastati Missouri Ülikoolis, et apigeniin ravib edukalt rinnavähki.

  • 2013. aastal leiti, et tappis katseklaasis üle 86% kopsuvähirakkudest. 

Lisaks neutraliseerivad petersellis leiduvad õlid teatud tüüpi kantserogeene, mis teeb sellest kaitsekilbi keha kudedele vähivastaste ravimite toksiliste kõrvalmõjude eest.  Petersell on ka hea karotenoidide allikas, mis aitavad kaitsta keha vähi rakkekahjustava toime eest. 

 

Kuidas peterselli vähivastaseid omadusi ära kasutada?

Kuivatatud petersell on üks rikkalikumaid apigeniini allikaid: 13 000mg 100 grammi kohta. Värskes petersellis on samuti arvestatav hulk: 220 kuni 300mg 100 grammi kohta. 

Et saada 10mg päevane doos, nagu tehti Prof. Harald Hoenschi kliinilises uuringus Frankfurti Ülikoolis, peaksid võtma iga päev teelusikatäie värsket hakitud peterselli või puistama toidule veidi kuivatatud peterselli. 

Pea meeles, et paljud vitamiinid ja toitained kaovad kuumutamisel, seega lisa petersell toidule küpsetamisprotsessi lõpus, enne serveerimist, või söö toorelt.

Kuigi peterselli söömine on üldjuhul ohutu, soovitab vähinõustaja Dr. Ralph D. Moss mitte süüa suurtes kogustes apigeniini, kui samal ajal läbitakse keemiaravi. Ühe laboriuuringu puhul ilmnes, et apigeniin võib tavalise keemiaravi ravimi toimet vähendada. 

Apigeniini leidub veel greibis, piparmündis, tüümianis, toores selleris, kaalikas ja kummeliõietees.

 

Peterselli teised tervisehüved

Peterselli kasulikud omadused ei piirdu vähivastase toimega. Petersellis sisalduv apigeniin on ka põletikuvastase ja antioksüdantse toimega. Lisaks on petersell hea klorofülli- ja kiudaineallikas ning sisaldab veel A, C ja E vitamiini nagu ka beetakaroteeni, luteiini, krüptoksantiini, zeaksantiini ja folaati. Selles on rohkem K-vitamiini kui lehtkapsas, sest ainult 2 teelusikatäit peterselli sisaldab 155% soovitatavast päevasest kogusest. 

Rahvameditsiinis kasutatakse peterselli mitmete seedetrakti vaeguste raviks, aga ka putukahammustuste leevendamiseks.

Rahvameditsiinis kasutatakse peterselli mitmete hädade puhul: petersellist valmistatud tee või tõmmis sobib põiepõletiku, menstruatsioonihäirete ja eesnäärmepõletiku leevendamiseks. Peenestatud lehtedest määre ja petersellimahl on põletikuvastase toimega ja sobivad seega ka välispidiseks kasutamiseks, näiteks putukahammustuste, haavandite või akne raviks.

Lisaks värskendab toore peterselli söömine pärast sööki mõnusalt hingeõhku!

Allikas: foodrevolution.org

Farmiloomade varjupaik: turvaline kodu igale loomale

Farmiloomade varjupaik: turvaline kodu igale loomale

Gorilla grill: Madis Repnau

Gorilla grill: Madis Repnau