Kuidas lugeda erinevaid märgistusi tootel?

Kuidas lugeda erinevaid märgistusi tootel?

Tänapäeval on trendikas panna kaupadele peale erinevaid märgised: mahe, vegan, keskkonnasõbralik, öko, laste lemmik, nahasõbralik, õiglane kaubandus ja nii edasi.

Kõige sagedamini kannavad tooted kas mahe- või ökomärgistust, mille jagamise süsteeme on igal riigil ja piirkonnal mitmeid. Esimene täpsustust vajav asjaolu on see, et mahemärgis ja ökomärgis tähistavad tootel erinevaid omadusi. Mahemärgistusi jagatakse vaid toidukaupadele ja nende puhul peetakse silmas vaid toidu kasvatus- või produtseerimistingimusi, kuid mitte selle töötlust. Ökomärgistuse võivad aga saada tööstuskaubad, mille kogu eluiga valmistamisest kuni ümbertöötlemiseni on keskkonnasõbralik ja jätkusuutlik.

Kuna märke on palju, on nende jagamine kategoriseeritud:

  • I rühma märgid on sõltumatu osapoole ökomärgised
  • II rühma märgid on isedeklareeritavad märgised
  • III rühma märgid on muud keskkonnateatised

I rühma märgised

Eri rühmade märgistustega kaasas käivad tähendused ja reeglid võivad üksteisest suuresti erineda. Euroopa Ühenduse Ökomärgist kannavad tööstuskaubad ligi 30 erinevast kategooriast, mille terve elutsükkel on keskkonnasõbralik. Seda märgist on aga tootjal üsna kulukas kasutada.

Nordic-ecolabel.jpg

Regionaalselt on samuti palju erinevaid sümboleid ja märgistusi loodud. Eestis võib tihti näha näiteks Nordic Swan luigemärki, mida jagatakse Soome, Rootsi, Norra ja Islandi toodetele. Sel on hea kuulsus oma karmide kvaliteedinõuete koha pealt, mistõttu tekitab märk ostjates usaldust.

Riiklikul tasandil on igal riigil spetiifilised märgistusviisid. Näiteks tuntud Blaue Engel ehk Sinine Ingel on Saksamaa ökomärgis.

Ülaltoodud on peamised märgistused, mida Euroopas ja Eestis jätkusuutlikel toodetel kasutatakse. Need kuuluvad varem mainitud alajaotuses I rühma ehk sõltumatute osapoolte jagatavate märkide hulka, mille kvaliteeti on rangelt kontrollitud. Sõltumatuks osapooleks võib olla ükskõik missugune organisatsioon või instituut, kes ise tootmisega ei tegele – näiteks mõne riigi valitsus, keskkonnakaitsega tegelev organisatsioon või muu ühendus.

II rühma märgised

Isedeklareeritavad märgised on oma olemuselt oluliselt paindlikumad. Märgised on tootja enda garantii toote koostise, valmimismeetodi, jalajälje ja muu kohta. Tegu ei ole küll sõltumatu osapoole jagatava märgistega, kuid nõudmisel peavad tootjad olema võimelised enda poolt lisatud märgiste garantiid kinnitama. Need võivad olla näiteks energiamärgised, mida reguleerivad tootjad ise.

III rühma märgised

Viimaste ehk keskkonnateatiste alla kuuluvad informeerivad märgid, nagu näiteks jäätmekäitlusega seotud teated. Üldjuhul need teated produkti koostise ja selle tootmismeetodi jalajälje kohta kuigi palju infot ei anna.

Teised märgistused

Eco-Label-600x403.png

Lisaks ökomärgistele esineb veel palju teisigi märgistusi. Euroopa Liidul on ühine mahepõllumajanduse märk, mida osad ettevõtjad on lausa kohustatud toodetele lisama. Nii tunneb mahetooted ära ka teistes Euroopa Liidu riikides, sest kõik märki kandvad toiduained vastavad ühistele nõudmistele.

Eesti toidukaupadel võib tihti kohata Eesti Põllumajandusministeeriumi hallatavat Eesti Mahemärki. Erinevaid mahepõllumajandusele viitavaid märke disainivad ning lisavad toodetele ka ettevõtted ise, mis raskendab kõikides pakenditel ilutsevates märkides orienteerumist ning teisest küljest muudab mahesloganid tarbija jaoks ka ebausaldusväärsemaks.

Kui on soov kontrollitud ja garanteeritud mahetoidu järgi, on kõige kindlam tarbida Euroopa Mahemärki või Eesti Mahemärki kandvaid tooteid.

Tootjate isedeklareeritud ja -disainitud märgid võivad vahel ka tarbijat eksitada.

Toidu koostise puhul on aina tähtsamaks saanud ka taimsete ja loomsete toitude eristamine. Klientide elu lihtsamaks tegemise nimel on paljud Eesti tootjad hakanud oma pakenditele erinevaid vegan- või taimetoidu märke lisama. Neist enamik on tootjate isedeklareeritud ja -disainitud märgid ning võivad vahel ka tarbijat eksitada.

Kõige kindlam on sellisel puhul usaldada karmide regulatsioonidega üle-euroopalist veganmärki V-label ning lugeda isedeklareeritud märkide puhul lisaks ka toote koostiosade nimekirja.

Tootjate isedeklareeritud märgiste ja tarbija tahtliku eksitamise ehk rohepesu kohta saad lisaks lugeda siit.

Allikas: roheline24.ee, Keskkonnaministeerium 

Pilt: IMAG3S/Shutterstock.com

Elevantide varjupaigad: kas eetilise turismi müüginipp?

Elevantide varjupaigad: kas eetilise turismi müüginipp?

Läänemere surnud tsoonid on hoiatuseks kogu maailmale

Läänemere surnud tsoonid on hoiatuseks kogu maailmale