Dr T. Colin Campbelli võib oodata nominatsioon Nobeli preemiale

Dr T. Colin Campbelli võib oodata nominatsioon Nobeli preemiale

Campbelli nomineerimiseks algatatud petitsioon juhib tähelepanu teadlase panusele nii tervise edendamisesse kui keskkonnakaitsesse.

Dr Campbell (1934) on ameerika biokeemik ja teadlane, kes on spetsialiseerunud uurimisele, kuidas toitumine mõjutab inimese tervist. Campbellist on saanud taimse toitumise eestkõneleja, kelle nomineerimiseks Nobeli meditsiinipreemiale on algatatud petitsioon, millele on hetkeseisuga alla kirjutanud ligi 16 000 inimest.

Campbelli nomineerimiseks algatatud petitsioon juhib tähelepanu teadlase arvukatele saavutustele ja panusele nii inimeste tervise edendamisesse kui keskkonnakaitsesse. Petitsioonile on alla kirjutanud ligi 16 000 inimest, kes soovivad näha Dr Campbelli Nobeli preemia nominentide hulgas. T. Colin Campbell on hinnatud täistaimetoitlasest toitumisteadlane ja biokeemik, kes kannab Cornelli ülikoolist ka mainekat Jacob Gould Schurman Emeriitprofessori nimetust. 

Dr. T. Colin Campbell. Pilt:  wpsu.psu.edu.

Dr. T. Colin Campbell. Pilt: wpsu.psu.edu.

Dr Campbelli murrangulised avastused taimse dieedi kasutegurite osas võivad teha head igale inimesele, kes siia maailma sündinud on.

Petitsiooni algatajad selgitavad üleskutse tagamaid järgmiselt: „Nobeli meditsiiniauhind antakse inimestele, kelle töö muudab maailma ja edendab inimeste tervist. Dr Campbelli murrangulistel avastustel täisväärtusliku toidu raviomaduste ja taimse dieedi kasutegurite osas on võime teha head igale inimesele, kes siia maailma sündinud on.“

Dr Campbelli avastused on ka oluliseks tööriistaks kliimamuutuste aeglustamiseks, enne kui on hilja.

Tähelepanu juhitakse ka teadlase töö keskkonnamõjudele. „Dr Campbelli avastused on ka oluliseks tööriistaks kliimamuutuste aeglustamiseks, enne kui on hilja. Massiline loomakasvatus on juhtivate autoriteetide kinnitusel peamiseks globaalse soojenemise põhjuseks.“ Petitsiooni algatajate sõnul ei oleks võidu korral tegu pelgalt mehele väärilise austusavaldusega, vaid ka aegade kõige mõjukama Nobeli meditsiiniauhinnaga.

Piimafarmis üles kasvanuna pidas Campbell loomseid saaduseid tervisliku dieedi osaks kuni 1960ndateni, mil asus taimetoitlust uurima.

84-aastasel T. Colin Campbellil on olnud edukas karjäär ning ta on läbi viinud pidevaid teaduslikke uuringuid üle viiekümne aasta. Mehe tausta arvestades on tema karjäär olnud aga ootamatu. Piimafarmis üles kasvades uskus mees kogu noorusaja, et loomsed saadused on tervisliku dieedi lahutamatu osa. Alles 1960ndatel aastatel muutis Campbell meelt ning hakkas tegelema taimetoitluse uurimisega. Kuigi teadlase tööd on minevikus naeruvääristatud, ei ole ta heitnud meelt oma uurimistegevuste juures.

Üks Campbelli silmapaistvamaid saavutusi on olnud 2005. aastal ilmavalgust näinud raamat „The China Study“, mis põhineb ühel senini ulatuslikumal taimse toitumise kohta läbi viidud teaduslikul uuringul. Campbell osales 1980ndate Hiinas uuringus, mis vaatles 65 erinevas maakonnas kokku 6500 inimese toitumisharjumusi ning tervist. Raamat toetub uuringu tulemustele ja käsitleb loomse valgu ja südamehaiguste, vähkkasvajate ja diabeedi omavahelisi seoseid ning muid tervisega seotud teemasid. Eesti keeles raamat ilmunud ei ole, kuid meie raamatukogudes on see inglise keeles saadaval. 

Tänase seisuga Dr Campbelli Nobeli preemiale nomineeritud ei ole, kuid petitsiooni toetajad loodavad seda muuta. Teadlase tööle saab allkirjaga toetust avaldada siin

Allikas: Live Kindly

Pilt:  Ryan Rodrick Beiler/Shutterstock.com

Läänemere surnud tsoonid on hoiatuseks kogu maailmale

Läänemere surnud tsoonid on hoiatuseks kogu maailmale

E-ained loodusest ja laborist

E-ained loodusest ja laborist