Virtuaalsed loomaaiad seavad uusi trende

Virtuaalsed loomaaiad seavad uusi trende

Täna aset leidev Eluslooduse päev ehk Wildlife day on loodud meenutuseks meile kõigile, et loodus on inimtegevuse tõttu ohus ja me kaotame igapäevaselt sadu looma-, taime- ja putukaliike üle maailma

Loomaaia paradoks

Loomaaedade puhul on ühiskonnas näha selget dilemmat: kas tegemist on liigirohkuse säilitajatega või loomade vangistajatega?

Praeguselt kursilt on maailma raske tagasi keerata. Lugematud eluslooduse liigid on juba hävinud ning neid enam taastada ei saa. Küll aga saame me panna lõpu loomade ja looduse ekspluateerimisele. Üheks globaalseks loomade ekspluateerijaks on loomaaiad, keda nähakse kui liigirohkuse säilitajaid, kuid kes võtavad loomadelt vabaduse ega taga liikidele päriselt sobivaid elutingimusi.

Loomaaedade puhul on ühiskonnas näha selget dilemmat — ühel poolel on loomakaitsjad ja loodusaktivistid, kes tahavad igale eluslooduse liigile pakkuda võimalust nende naturaalsetes tingimustes elada. Teisel poolel kinnitatakse üheskoos loomaaedade endiga, et vaid eraldatus muust loodusest võib teatud ohustatud liike elus hoida, pakkudes samal ajal lastele ja täiskasvanutele võimalust haruldasi loomaliike oma silmaga näha. 

Loomad virtuaalreaalsusesse

Mõned maailma ettevõtjad on leidnud aga uue nurga, mille alt eksootilisi liike inimesteni tuua, samal ajal loomi äri nimel häirimata. Sellel aastal avati Hiinas maailma kõige esimene VR loomaaed, ehk virtuaalreaalsuslahendustega loomaaed. Guangzhou Zoo juurde loodud perepark annab külastajatele võimaluse erinevaid eksootilisi metsloomi näha ning nendega suhelda ka virtuaalses reaalsuses.

VR loomaaias kasutatakse virtuaalreaalsust, liitreaalsust, 3D projektsioone ja holograafilisi laserprojektsioone.

VR loomaaias kasutatavad tehnilised lahendused lubavad külastajatel saada osa projekteeritud loomade elust ja tutvuda lähemalt isegi ammu välja surnud liikidega. Praeguseks on pargis projekteeritud 5000 erinevat looma 400 liigist. Loomaaias kasutatavad tehnoloogiad hõlmavad endas nii virtuaalreaalsust, liitreaalsust, 3D projektsioone ja holograafilisi laserprojektsioone. Külastajad saavad vaatemängu nautida VR-prillide ja mobiiltelefoni koostööl. 

Samm loomasõbraliku maailma poole

Guangzhou virtuaalse loomaaia loomine ei tähenda inimkonna jaoks aga pelgalt üht toredat uut pereparki. Virtuaalsete lahenduste loomaaeda toomine tõotab saada revolutsiooniliseks ideeks, mille mõjul saab oluliselt vähendada loomade meelelahutustööstuses kasutamist ja nende vangistuses hoidmist.

Tehnoloogilised lahendused võimaldavad VR loomaaial oma programme piiramatult ümber teha.

Virtuaalreaalsusega ehedate elamuste pakkumine ei jää kindlasti vaid Guangzhou loomaaia pärusmaaks, vaid võib oodata, millal teisedki perepargid sellest eeskuju võtavad. Lisaks uudsusele ja humaansusele saavad virtuaalsed loomaaiad särada ka lõpmatute võimalustega. Tänu tehnoloogiliste lahenduste lõputule mängumaale saavad virtuaalsed loomaaiad oma programme piiramatult ümber teha. Puuriloomadest mööda jalutamise asemel saab dinosauruseid paitada, koos tiigritega mägedes luurata ja kaamelitega mööda Gobi kõrbe matkata. Kas ei kõla mitte ligitõmbavalt? 

Eestigi võiks e-riigina oluliselt progressiivsemalt suunata oma fookuse tõeliselt elektrooniliste ja virtuaalsete lahendustele ning astuda samme Euroopa esimese virtuaalse loomaaia või akvaariumi rajamiseks. 

Pilt: maggee/Shutterstock.com

DIY: imelihtsad puuviljakotid

DIY: imelihtsad puuviljakotid

Taimetoidupäev Soome Kaitseväes: globaalne soojenemine läheb kallimaks maksma kui taimetoit

Taimetoidupäev Soome Kaitseväes: globaalne soojenemine läheb kallimaks maksma kui taimetoit