The Ocean Cleanup alustab täna ookeanide koristamist

The Ocean Cleanup alustab täna ookeanide koristamist

Üheks teravamaks globaalseks probleemiks on maailmamere ja sealsete mereloomade heaolu. Nagu oleme varemgi Gorillas kajastanud, prognoosivad teadlased, et juba 2050ndal aastal on maailma veekogudes rohkem plastikut kui kalu.

The Ocean Cleanup loodab viie aasta jooksul saada lahti poolest Vaikse ookeani prügisaarest.

Tegu on hirmutava statistikaga, sest meeletu plastikukogus häirib oluliselt veekogude ökosüsteemi ja jõuab aina kiiremini vee ja mereandide tarbimise kaudu ka inimeste organismi. Seega on nii inimeste kui eluslooduse huvides, et plastiku veekogudesse jõudmine miinimumini viidaks. Ent midagi on vaja ette võtta ka nende miljonite tonnidega plastikuga, mis juba veekogusid reostavad. 

Koristusfirma ookeanile

Selle jaoks on pead kokku pannud Hollandi leidur ja insener Boyan Slat, kes lõi 2013. aastal The Ocean Cleanup algatuse ehk firma, mille eesmärgiks on ookeanitest prügi kokku korjata. Slat oli ettevõtte loomise ajal vaid 18-aastane ning juhib tänaseks 70-liikmelist inseneride ja teadlaste meeskonda. 

The Ocean Cleanup alustab oma esimest koristusmissiooni 8. septembri õhtupoolikul, kui esimesed koristuslaevad saadetakse San Francisco rannikult Vaikse ookeani prügisaarele plastikut kokku korjama.

The Ocean Cleanup meeskonna eesmärgiks on puhastada ookeanid plastikust. Kasutades ookeanihoovusi oma töö juures ära, loodab meeskond viie aasta jooksul saada lahti poolest Vaikse ookeani prügisaarest ning suunata kogutud plastik taaskasutusse. Ühing pakub isegi võimalust ettevõttetel toorainet ehk plastikut otse nende käest osta ja selle kaudu koristusaktsiooni toetada.

The Ocean Cleanup sõnul on maailmamere reostuse näol tegu tiksuva pommiga, mille likvideerimine on kriitiliselt oluline nii keskkonnale, majandusele kui inimeste tervisele. The Ocean Cleanup alustab oma esimest koristusmissiooni täna, 8. septembri õhtupoolikul, kui esimesed koristuslaevad saadetakse San Francisco rannikult Vaikse ookeani prügisaarele plastikut kokku korjama. Tegu on ettevõtte pilootaktsiooniga, mida on mitmeid aastaid ette valmistatud. Täpsemalt saab operatsiooni käekäiku jälgida The Ocean Cleanup kodulehelt

Olukord nõuab kiiret tegutsemist

Ettevõtte ei kasuta oma aktsioonides fossiilkütuseid ega taastumatut energiat, vaid plaanib kogu töö viia läbi hoovuste ja päikeseenergia abil.

2020ndaks aastaks loodab mittetulundusühing jõuda kõikidesse maailma ookeanidesse. Kuna plastik laguneb vees aina väiksemateks osakesteks, on kiire tegutsemine ookeanipuhastuse korral hädavajalik. Maailma kõige suurem prügikogum on leitud Vaiksest ookeanist, Põhja-Ameerika ranniku lähistelt, kuid halvas seisus on ka kõik ülejäänud maailma ookeanid.

Eriti imekspandav on tõsiasi, et ettevõtte ei kasuta oma aktsioonides fossiilkütuseid ega taastumatut energiat, vaid plaanib kogu töö viia läbi hoovuste ja päikeseenergia abil. Ühing loodab meeskonna, vabatahtlike ja rahastajate toel jõuda oma koristuslaevadega üle maailma, puhastamaks kõik suured veekogud plastikust enne, kui veel rohkem plastikust mikroosakesteks laguneb. 

Pilt:  villorejo/Shutterstock.com

Intervjuu Eva Truuverkiga: kuidas ideevälgatusest sai globaalne koristusaktsioon

Intervjuu Eva Truuverkiga: kuidas ideevälgatusest sai globaalne koristusaktsioon

Kiirustav tervishoid: arstid kuulavad patsiente keskmiselt 11 sekundit

Kiirustav tervishoid: arstid kuulavad patsiente keskmiselt 11 sekundit