2019 saab olema veganluse aasta

2019 saab olema veganluse aasta

Populaarse The Economist väljaande arvamuse järgi saab 2019. aasta olema veganluse võiduaasta. Kui aastakümneid on veganid olnud ühiskonnas vaid vaevumärgatav vähemus, siis julmusevaba elustiili populaarsus on viimastel aastatel hüppeliselt kasvanud.

Milleeniumilaste juhtimisel tulevikku

The Economist sõnul järgnevad ärimehed ja poliitikud kõikjale, kuhu milleeniumilapsed neid juhivad.

Näiteks USAs nimetab vaid 0.5% elanikkonnast end veganiks ja 2% taimetoitlaseks, kuid noorte ehk 25-34-aastaste elanike hulgast lausa 25% on taimetoitlased või veganid. Just noored on aga need, kes viivad edasi nii elustiili- ja kaubandustrende kui isegi poliitilisi otsuseid. The Economist sõnul järgnevad nii ärimehed kui poliitikud oma tegevustes kõikjale, kuhu milleeniumilapsed neid juhivad.

Seega mängib noorte täiskasvanute taimetoidulembus suurt rolli kogu ühiskonnas, kus tõusev nõudlus veganvalikute järele toob julmusevaba eluviisi kättesaadavaks ja nähtavaks kõikide jaoks. Väljaande ennustuse kohaselt saab käesoleval aastal veganlus peavoolu-elustiiliks, mis tõmbab aina rohkem inimesi ligi. 

Ühiskonna muutused peegelduvad poeriiulil

Taimsete piimade valik jaemüügis on hüppeliselt kasvanud. Pilt:  Shutterstock.com

Taimsete piimade valik jaemüügis on hüppeliselt kasvanud. Pilt: Shutterstock.com

Ka põhjamaades ja Eestis on pikalt olnud võimalik veganluse hoovõtust osa saada. Eesti Vegan Seltsi ja MTÜ Loomuse poolt tellitud Emori uuringu kohaselt on lausa 26.5% eestlastest hiljuti loomse toidu tarbimist vähendanud. Samuti on näha taimse eluviisi populaarsust 15-24-aastaste noorte hulgas, kellest 3.2% nimetas end 2018. aasta lõpul veganiks ehk täistaimetoitlaseks. Suure läbimurdena on viimaks seadusega lubatud ka lasteaedades vegantoitu pakkuda. Kuna paljudele lastele on vastuvõetamatu loomseid toite tarbida, on hädavajalik, et ka lasteaedades pakutav menüü oleks tasakaalustatud ja täisväärtuslik.

Muutusi on toimunud aga ka muus kui statistikas. 
Eriti selgelt on seda näha viimastel aastatel toimunud taimsete toiduainete valiku hüppelises kasvus — taimne toit ei tähenda enam mitte ainult kartulit ja kapsast, vaid alternatiive leidub igale traditsiooniliselt loomsest toorainest valmistatud tootele. Kaubanduskeskused on täis kümneid erinevaid taimse piima pakke, riiulitel kroonivad kaerakoored, sojast kohupiimad, kookosest juustud ning gluteenist kotletid. 

Ilmselgelt on ka restoranid ja söögikohad tabanud ära uue turuosa ning täistaimseid eineid leidub ka juba kõige traditsioonilisematest restoranidest. Kui vaid mõned aastad tagasi oli veganite jaoks Eestis väljas söömine täielik peavalu, siis tänaseks valivad isegi põhimõttelised omnivoorid taimseid roogasid, kuna need tunduvad tavaliselt kartulist-soustist huvitavamad ning vaheldusrikkamad. 

Loom pole tarbeese ega tooraine

Venemaa on võtnud sealse ühiskonna jaoks uudse hoiaku, teatades hiljuti suurest loomapiinamiskeelust.

Lisaks toiduvalikutele on toiminud suured muutused ka inimeste suhtumises loomadesse. Märkimisväärse muutusena võib näha meedia suhtumist loomadesse ja loomaõiguslastesse. Kui veel möödunud aasta alguses suhtus avalik meedia veganlusse naeruvääristavalt ja üleolevalt, meenutame kasvõi 2018. aasta Eesti Laulu võistlust, siis aasta lõpus võis erinevatelt meediaplatvormidelt lugeda nii mõndagi heatahtlikku ja veganlust totetavast artiklit. Aastalõpu meediapärliks võib kindlasti lugeda Ireene Viktori ERR-is ilmunud lugu „Loomad ei ole tooraine ja veganlus ei ole diagnoos“

Kunagi tarbeesemeteks peetud mets- ja koduloomad on tunnistatud tundevõimelisteks olenditeks ning riigid võtavad vaikselt vedu, et ka loomade õigused seadustega tagada. Eesti astus olulise sammu loomade õiglase kohtlemise suunas, kui metsloomade tsirkuses kasutamine ära keelati. On vaid aja küsimus, mil keelatakse ka koduloomade kasutamine ning iganenud karusnahafarmide elushoidmine.

Isegi meie idanaaber Venemaa on võtnud sealse ühiskonna jaoks uudse hoiaku, teatades hiljuti suurest loomapiinamiskeelust, mis üheaegselt kriminaliseerib nii kodutute loomade tapmise, loomavõitluste korraldamise ning miniloomaaedade ja loomakohvikute pidamise

Iga-aastased väikesed sammud on toonud meid kaugele edasi — loomad on juba peaaegu üle maailma tunnustatud eluväärseteks olenditeks, keda inimesed oma meelelahutuseks piinata ei tohi. Aina kasvava vegantrendi valguses muutume inimkonnana ka 2019. aastal aina rahumeelsemaks, vähendades loomade ekspluateerimist nii oma menüüs, riidekapis kui meelelahutuses. 

Pilt: everst/Shutterstock.com

Kliimamuutused viivad meid 3 miljardit aastat tagasi

Kliimamuutused viivad meid 3 miljardit aastat tagasi

Head uudised aastast 2018

Head uudised aastast 2018