Gorilla kingiideed: annetused ja toetused

Gorilla kingiideed: annetused ja toetused

Jõulud on küll rõõmuaeg, kuid võib tähendada ka palju peavalu. Kellele kingitusi teha, mida neile kinkida? Teadagi, kui suureks koormaks võivad olla nii kohustuslikud kingitused kui ka kogu jõuludeks saadud pudi-padi, millega hiljem midagi peale pole hakata. Kingivaeva vähendamiseks on hea mõte kingisaaja nimel teha mõni annetus või osta kinke hoopis abivajajatele. Gorilla tiim pani kokku valiku Eestis tegutsevatest heategijatest, kes pakuvad annetatud rahale praktilisi väljundeid.

1. Kingi vabadust

Aastalõpp on meie jaoks küll piduaeg, kuid paljude loomade jaoks pigem stressirohke periood. Loomasõpru võiks rõõmustada hoopis mõne loomakaitseorganisatsiooni tegevuste toetamisega.

Paljud Eesti loomavarjupaigad vajavad pidevat toetust loomatoidu soetamiseks ja muude püsikulude katmiseks. Näiteks võib toetada Tartu Koduta Loomade Varjupaika, kus saab ise valida, kas annetatud raha läheb üldravi ja toidu, vigastatud loomade ravimise või hoiupaikade remondi alla. Farmiloomad rõõmustavad aga kindlasti annetuse üle Ranna Rantšole, mis on Eesti ainus farmiloomade turvakodu. Rantšos elab ligi 500 looma ja lindu, keda perekond kasvatab küll suure armastusega, kuid annetus toidu ja hooldusvahendite jaoks kulub neile kindlasti ära. 

Hättasattunud või haigeid metsloomi ja -linde abistab Eesti Metsloomaühing, keda toetades panustad nimelt metsaasukate heaolusse. Loomade liigirikkuse eest saad seista ka toetades Eestimaa Looduse Fondi, kes on leidnud nutikad viisid, kuidas annetusest jõulukingitus teha.

2. Kingi haridust…. või välikäimla

Saad saata Ukraina koolilastele jalgpalle või Afghanistani koolile välikäimla.

Erilised annetuskingitused saab teha kindlasti MTÜ Mondo kaudu. See Eesti MTÜ viib läbi humanitaarprojekte paljudes puuduse käes kannatavates riikides. Mondo kaudu saab saata Ukraina koolilastele jalgpalle, Afghanistani koolidesse välikäimlaid, õmbluskursuseid Keeniasse või hoopis toetada ühe koolilapse kulusid terve kooliaasta jooksul. MTÜ Mondo heateokingitused jäävad vahemikku 5-50€ ja ei paku mitte ainult rõõmu, vaid praktilist ja pikaaegset kasu suurtele kogukondadele nii Aafrikas kui Aasias. Kelle jaoks humanitaarprojektid on tähtsad, rõõmustavad kindlasti ka Eesti Inimõiguste Keskuse toetamise üle. EIK teeb kindlaks, et kõigil eestlastel on võrdsed õigused väärikaks eluks.

3. Kingi puhas loodus

Keskkonnahoid on töö, mida kannab missioonitunne ning vajab toetust ning tunnustust. Näiteks MTÜ Eesti Roheline Liikumine parandab Eesti keskkonna seisukorda, keskendudes muuhulgas just tarbimisele ning suunates ühiskonda jätkusuutlikuma mõtteviisi poole. Samuti on Eesti looduse seisukohalt vaieldamatult olulisim meie mets: säästva metsamajandamise eest seisab kodanikualgatus Eesti Metsa Abiks. Annetusele lisaks või selle asemel saad panustada ka loodusvahina, kes teavitab nii EMA-d kui teisi asjassepuutuvaid ameteid, kui märkad näiteks raierahu rikkumist või metsa rüüstamist. Täpsemad juhiseid saad lugeda siit.

4. Kingi jõulud

Annetuste kogumispäev toidupoes. Pilt:  Toidupank .

Annetuste kogumispäev toidupoes. Pilt: Toidupank.

Jõulud ei ole kõigile inimestele sugugi rõõmuaeg. Paljud inimesed tunnevad detsembrikuus eriti teravalt puudust asjadest, mis teistele on enesestmõistetavad. Paljudes Eesti kodudes pole tänavu lootust ei kingitustele ega jõulupraele. Kuidas aidata? Kuna abivajajad tihtipeale kõva häälega oma puudust ei kuuluta, siis võib uurida oma kodulinna või -valla sotsiaalkeskusest või päevakeskusest, kas nad sel aastal jõulukingitusi koguvad. Samuti saad olla Toidupangale üleliigse toidukraami annetamise puhul kindel, et toit jõuab õigete peredeni, kes annetusi oma pühadelauaks kasutada saavad. 

5. Kingi tervist

Jõulud on hea aeg mõtlemaks nii enda kui lähedaste tervise peale. Kellele on tervist ja elujõudu kingitud, see võiks kaaluda ka abivajajate ravi toetamist. Selleks on erinevaid võimalusi: näiteks Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liidule kingitud annetused toetavad vähihaigete laste ja nende vanemate elu pärast ravi lõppu, kusjuures liidu ülalpidamiskulusid annetustest ei tasuta. Verekeskuse kaudu saab kaasmaalasi aga vägagi praktiliselt abistada: kasvõi ühekordselt veredoonoriks käimine võtab vaid tunnikese, kuid võib päästa kellegi elu.

・・・

Ideed panid kirja Gorilla tiimist Anna Silvia, Kreeta, Merete ja Susanna.

Kestlik disain: Laura Zabo ja Emma Leppermann

Kestlik disain: Laura Zabo ja Emma Leppermann

Wyss Foundation: 2030. aastaks 30% maailma pindalast looduskaitse alla

Wyss Foundation: 2030. aastaks 30% maailma pindalast looduskaitse alla