Head uudised aastast 2018

Head uudised aastast 2018

Käesolev aasta on toonud kaasa nii rõõmustavaid kui hirmutavaid uudiseid. Olgugi et igapäevases elus on tihti lihtsam keskenduda halbadele uudistele, on tegelikult on aga maailm täis aktiviste ja teadlasi, kes oma tööd meie kõigi hüvanguks teevad. Toome Gorillaga välja mõned suurepärased arengud 2018. aastast, mis on viinud meid lähemale kestlikule ja eetilisele maailmale. 

Nõudlus elevandiluu järgi on langenud ligi 50% 

Järsk langus nõudluses on suuresti seotud Hiina kategoorilise otsusega tööstust mitte toetada. 90% elanikkonna nõusolekuga keelustati 2017. aastal Hiinas elevandiluuga kauplemine. Tulemusena on üleilmne nõudlus elevandiluu järgi vähenenud 50% ja salaküttimine on vähenenud paljudes riikides, nagu näiteks ka salakaubandusega hädas olevas Keenias. 

Osooniaugud võivad taanduda paarikümne aastaga

Kuigi globaalne soojenemine on vägagi tõsine üleilmne probleem, on ÜRO teadlaste sõnul võimalik, et osoonikiht taastub paarikümne aasta jooksul. See aga nõuab inimkonnalt reaalset eluviisi- ja ühiskonnamuutust, millega ei anna enam päevagi oodata. Viimaste prognooside kohaselt võiksid Arktika ja põhjapoolkera kohal olevad osooniaugud kaduda 2030ndaks aastaks ning ülejäänud osoonikiht taastuda 2060ndaks aastaks.

Alustati läbirääkimisi maailma esimese ülekalastamise vastase kokkuleppe sõlmimiseks

Kuigi erinevaid keskkonnaprobleeme on pikalt ka rahvusvahelisel tasandil proovitud lahendada, ei olnud 2018. aastani ülekalastamist ning ookeanide liigirohkuse säilitamist globaalsel tasandil reguleeritud. Käesoleval aastal otsustas aga 140 riiki alustada läbirääkimisi Pariisi Ookeanikokkuleppe teemal. Asjaosalised loodavad vastavasisulise kokkuleppe allkirjastada 2020ndal aastal. 

Mägigorilla ehk Gorilla beringei beringei.  Pilt:    Shutterstock.com   .

Mägigorilla ehk Gorilla beringei beringei. Pilt: Shutterstock.com.

Hispaanias algatati uue Vahemere kaitseala loomine

Hispaania valitsus teatas 2018. aasta suvel, et nad on võtnud plaani luua uus kaitseala Vahemeres, mille eesmärgiks on pakkuda turvalist rännet vaaladele ja delfiinidele Vahemeres. Kaitseala laiub üle 46 000 km2 suurusel alal ning turvatud vetes saab olema igasuguste fossiilsete kütuste lekkimine ennetatud. Hispaanlased loodavad kaitseala loomisega kaitsta 9 erinevat liiki vaalasid, delfiine ja kilpkonnasid. 

Mägigorillade populatsioon on taaskord ületanud 1000 isendit

Mägigorillad, üks maailma kõige ohustatumaid liike, on käesoleval kümnendil kasvanud arvukuselt lausa üle 25%. Vaid Lääne-Aafrika metsades leiduv haruldane loomaliik on Kongo, Rwanda ja Uganda ühiste pingutuste tulemusena ületanud 1000 isendit, kusjuures alles 2010ndal aastal leidus neid vaid 786. 25% kasv arvukuses ületanud loomakaitsjate optimistlikumadki ootused. 

Hiina lubas suurendada taastuvenergia kasutamist

Maailma kõige suurem energia tarbija Hiina lubas, et 2030ndaks aastaks on 35% riigi kasutatavast elektrist „puhas energia“ ehk taastuvenergia. Uus eesmärk asendab varasema lubaduse minna samaks tähtajaks üle 20% mitte-fossiilse energia peale. Arvestades Hiina meeletut energiatarbimist, saab otsus planeedi käekäiku märgatavalt positiivselt mõjutama. 

Pilt: imnoom/Shutterstock.com

2019 saab olema veganluse aasta

2019 saab olema veganluse aasta

Ilutulestiku asemel laser-show?

Ilutulestiku asemel laser-show?