Jõuluaja minimalism | Intervjuu Helen Puistajaga

Jõuluaja minimalism | Intervjuu Helen Puistajaga

Minimalistlikku eluviisi propageeriv Slow pood on tänaseks juba üle kahe aasta edukalt tegutsenud ja eestlaste hulgas kestlikku ja teadlikku tarbmist juurutanud. 

Helen Puistaja. Foto: Julia Shashkina

Helen Puistaja. Foto: Julia Shashkina

Slow poes leiduvad orgaanilistest materjalidest ning õiglase kaubanduse märgi all sündinud pika elueaga tooted muudavad maailma, üks ese korraga. Gorilla vestles Slow poe looja ja eestvedaja Helen Puistajaga sellest, kuidas jõuluaja tarbimissurve all mitte pead kaotada ja mida minimalistlik elustiil tema jaoks tähendab.

Kas Sa pead iseennast minimalistiks? Milles see väljendub? 

Minimalisimi templit saab panna nii paljudele elu aladele, et raske on ennast laiemas mõttes nõnda määratleda. Riietuse poolest võiks ehk nii öelda. Talvisel ajal on mul tavaliselt seljas üks komplekt, millest on veel kolm üsna sarnast varuversiooni kapist võtta. Kokku mahuvad nad kõik aga ühele stangele ära, lisaks kohvritäis teise aastapoole hooajariideid. Kodu jaoks vajalikke asju oman ka ilmselt vähem kui keskmine minuvanune, liigne raamatuhunnik tasakaalustab selle aga ära ning kodu minimalism on seega tühistatud.

Pigem võiks minimalismi alla kategoriseerida korduvkasutatava topsi omamist, kuivõrd see vähendab ühekordse jama ostmist.

Üks peamisi minimalismi-teemalisi filme “The Minimalists” näitab kahte klassikalist Ameerika minimalisti, kes rahapuuduse all ei kannata ja asju kokku ostavad, kuni avastavad, et see ostlemine nende ellu stressi on toonud. Nüüd siis on kõigest ülearusest lahti saadud, aga samas ostetakse kohv ühekordses topsis kaasa. Ma arvaks isiklikult, et pigem võiks minimalismi alla kategoriseerida korduvkasutatava topsi omamist, kuivõrd see vähendab ühekordse jama ostmist.

Mis on parim aspekt minimalistliku elustiili juures? 

Ma olen ääretult püsimatu. Olen töötanud mitmes kohas ja linnas, elanud tosinas paigas ja pea viimased viis kuud ei ole mul püsivat korterit olnud. Enamus elust on vanemate kodus ja igapäevaselt vajalik seljakotiga kaasas ning strateegiliselt on mõnedesse kohtadesse veel veidi varusid jaotunud. Ühel nädalal õnnestus mul ööbida neljas erinevas linnas ja kuues erinevas kodus. Kui ma peaks taaskord kolides mõtlema veel kuhu voodi, kohvimasin ja föön paigutada, siis ma ilmselt läheks hulluks. Seepärast on mul madrats, espresso kann ja õhkkuivatus. Lühidalt öeldes, mul on oskus vähesega hakkama saada. 

Sa pead poodi, mille põhisõnum on ärgitada inimesi vähem tarbima. Kas tunned vahel, et oleks lihtsam äri pidada, kui saaks teiste kaupluste kombel ületarbimist propageerida? 

Meie siht on küll müüa ühele inimesele vähem, aga jõuda rohkemate juurde.

Kindlasti oleks lihtsam. Seda näitavad kiirmoe poed jmt. Igal juhul ei kao aga tarbimine meie maailmast kuhugi, seega on meie siht küll müüa ühele inimesele vähem, aga jõuda rohkemate juurde, kes aina enam võiks keskkonnale, tervisele ja teistele mõelda.

Kuidas suhtud kingituste tegemisse kohustusse?

See on juba suur saavutus, et kord aastas tullakse kokku, istutakse päriselt koos laua taga ja pannakse nutitelefonid käest.

Kohustused ei meeldi ju kellelegi. Kingituste tegemine on aga tore, kui leiad ükskõik mis hetkel kingituse, mis just sellele inimesele ideaalne on või tegevuse, mida kinkida koos tegemiseks. Väga tore kui see juhtub olema jõulude ajal, muidu aga võiks rõõmu jaotada terve aasta peale. Äkki lepime kokku, et see on juba üsna suur saavutus, et kord aastas tullakse kokku, istutakse päriselt koos laua taga, pannakse nutitelefonid käest ja süüakse miskit head. Äkki see on küllaldane kingitus?

Mida soovitaksid pool-võõrale kolleegile loosipakki panna?

Kui vihatud loosipakid kohati ka pole, on need samas tore võimalus päriselt mõne inimese huvide peale mõelda, keda muidu ehk küllalt tähele ei paneks. Kui aga see tõesti üle jõu käib, siis loomulikult on Slow soovitus väike vihje jätkusuutlikkuse poole. Korduvkasutatav kohvitops näiteks pidevalt kohvi kaasa ostjale, metallist kõrs kokteilitajale. Keskkonnale mõeldes aga ka kindlasti äratarbitavad asjad, mida inimestel päriselt vaja on, aga ehk veidi peenemas versioonis kui ise tavaliselt ostaks. Kallim tee, õiglaselt toodetud šokolaad, miks mitte ka D-vitamiinid pimeda talve aja üleelamiseks. 

On sul soovitusi, kuidas võiks jõuludele minimalistlikult läheneda?

Juba kaunistuste ja kuuse osas saab olla minimalistlikum, näiteks kodus olemasolevatest asjadest kaunistused valmistada. Kuuse asendab edukalt seina äärde toetatud valgusketiga redel, püramiidiks laotud raamatud, mõni olemasolev suurem dekoreeritud taim vmt. Kingituseks, nagu öeldud, oma aeg, hea toit ja asjad, mis saavad pandud kõhu sisse või naha peale ja on järgmiseks jõuluks siit maailmast kadunud. 

Ilutulestiku asemel laser-show?

Ilutulestiku asemel laser-show?

Kuhu läheb annetatud raha? 

Kuhu läheb annetatud raha?