Kestlik disain: Laura Zabo ja Emma Leppermann

Kestlik disain: Laura Zabo ja Emma Leppermann

Vastukaaluks tänapäevasele kiirmoe tarbimishullusele on nii välismaal kui Eestis kanda kinnitanud terve hulk kestlikke disainereid, kes pidevalt uute esemete tootmisele ja müümisele orienteeritud maailma vajalikku tasakaalu toovad. Tutvustame siinkohal kaht disainerit, kes Gorilla tiimile positiivselt silma on jäänud. Andke kommentaariumis üles ka oma lemmikuid välismaiseid või kohalikke tootjaid ja disainereid, kes oma loomingus mingil moel kestlikkuse printsiibist lähtuvad!

Laura Zabo

Rehvidest valmistatud sandaalid. Pilt:  Laura Zabo .

Rehvidest valmistatud sandaalid. Pilt: Laura Zabo.

Tansaania tänavamoest inspireerituna lõi Londonis tegutsev disainer Laura Zabo unikaalse kollektsiooni auto- ja jalgrattarehvidest valmistatud kingi, vöösid ja muid aksessuaare. Zabo nägi rehvidest valmistatud sandaale esmakordselt Tansaanias Maasai turul. Sandaalide lihtsus vaimustas naist niivõrd, et ta tõi selle idee Euroopasse kaasa. Ajal, mil igal aastal visatakse kolm miljardit autorehvi prügimäele, on kriitiliselt tähtis, et raisatud ressurssidele uued väljundid leitaks. 

Zabo unistus on inspireerida inimesi viljelema keskkonnasäästlikumat elustiili.

Zabo brändi all luuakse nii sandaale, vöösid, ehteid, koerte kaelarihmasid kui kitarririhmasid. Disainer on pälvinud oma unikaalse lähenemisega disainile rahvusvahelist tähelepanu ning Zabo enda unistus on inspireerida inimesi viljelema keskkonnasäästlikumat ning teadlikumat elustiili. Üheks motivaatoriks on Zabo kaubamärgil põhimõte vana toote tagastajatele soodustust pakkuda. See tähendab, et kui nende kliendil pole oma ostetud tootega enam midagi peale hakata — kas toode on aastatega katki läinud, kulunud või sellele lihtsalt ei leita enam kasutust —, siis prügikasti viskamise asemel tagastada see Zabole endale ning vastutasuks saada uus toode soodsama hinnaga. Disainer ise kasutab aga võimalust prügimägesid säästa ning töötleb tagastatud esemed uuteks toodeteks. Laura Zabo poega saab tutvuda lehel https://laurazabo.com


Emma Leppermann

Suur osa kaubamärgi all loodud toodetest sünnivad mööblikanga jääkidest.

Tallinna vanalinna Meistrite hoovis pesitsev Emma Leppermann on suurepärane kombinatsioon jätkusuutlikust up-cycling meetodil disainist ja looduslähedasest käsitööst. Emma Leppermanni kaubamärk koondab kaht Eesti tekstiilidisainerit, Merle Suurkaske ja Liisa Kallamit. Suur osa kaubamärgi all loodud toodetest sünnivad kangajääkidest, üldjuhul vastupidavatest mööblikanga jääkidest. Kangaid kombineeritakse, värvitakse ja trükitakse vastavalt disainerite nägemusele ning paljud neist saavad inspiratsiooni loodusmotiividest.

Kangajääkidest valminud kott. Pilt:  Emma Leppermann

Kangajääkidest valminud kott. Pilt: Emma Leppermann

Pilliroo-, lumesaju- või ilvesemotiividega rõivad ning aksessuaarid on ainulaadsed ning kordumatud — kahte täpselt ühesugust toodet Emma Leppermanni käte all ei sünni. Nende up-cycled kollektsioonist leiab suurel hulgal erinevaid kotte — nii kandekotte, kosmeetikakotte kui igapäevaseks kandmiseks mõeldud seljakotte ja sisustuselemente, lisaks ka käsitööna valminud ning naturaalselt värvitud salle-mütse-kindaid ja aksessuaare. Emma Leppermanni maalähedase disainiga saab tutvuda lehel http://www.emmaleppermann.ee

Kliimamuutuste pidurdamine tõi Pakistanile metsaistutamise maailmarekordi

Kliimamuutuste pidurdamine tõi Pakistanile metsaistutamise maailmarekordi

Gorilla kingiideed: annetused ja toetused

Gorilla kingiideed: annetused ja toetused