Kiirmoe koostis: elastaan, spandex ja lycra

Kiirmoe koostis: elastaan, spandex ja lycra

Mis on ühist elastaanil, spandexil ja lycral? Õige, neid kõiki võib leida ujumisrõivaste koostisesildilt. Aga mis veel? Tõtt-öelda on tegu ühe ja sama materjaliga, mis võib kanda ükskõik millist neist kolmest nimest.

Ei tasu imestada, kui samade omadustega kangad näitavad sildil kolme erinevat nime: see näitab lihtsalt, et tooted on tehtud erinevatele turgudele.

See sünteetiline veniv kiud on Põhja-Ameerikas tuntud peamiselt kui spandex, Põhja- ja Lääne-Euroopas kui elastaan ning Lõuna-Euroopas, Suurbritannias ja Iirimaal ning Ladina-Ameerikas kui Lycra. Nii ei tasu imestada, kui samade omadustega kangad näitavad sildil kolme erinevat nime: see näitab lihtsalt, et tooted on tehtud erinevatele turgudele. USA-pärane nimetus spandex on tegelikult anagramm sõnast „expands“ ehk „venib“. Sellega piirdub ka kogu sõna tehnilisus; see on lihtsalt sõnamäng. 

Imelise venivuse otsinguil

Elastaani loomise protsess algas juba II Maailmasõja ajal, kui Du Point firmas USA tekstiilikeemikust teadlane Joseph Shivers alustas katseid loomaks materjali, mis asendaks tekstiilitööstuses kummi. Kuna kumm oli sõjatööstuses nõutud kaup ja selle hind oli pidevas kõikumises, otsis tekstiilitööstus lahendust ühtaegu kummi kättesaadavuse ja hinnaprobleemi lahendamiseks.

Esimesed polümeeribaasil elastikkiud said teadlaste poolt loodud juba 1940. aastal, kuid Shivers ei olnud tulemusega rahul. Katsed jätkusid kuni 1949. aastani, mil Shivers koos kolleegidega tutvustas uut venivat kangast. Uus kangas oli küll muljetavaldavalt veniv, kuid kahjuks ei tõmbunud väljaveninud kangas kummi kombel jälle tagasi. Seega pidid teadlased tööd jätkama.

Lycra bränd sai alguse aastal 1962. aastal.

Viis aastat hiljem jõudis Shivers lõpuks spandexi jälile, mis oli võimeline oma pikkusest kuni 5 korda suuremaks venima ning tagasi tõmbuma. 1962. aastal alustas Du Point täies mahus elastaani tootmist ning nimetas oma brändiks Lycra. 

Sukkpüksid või nuustik?

Euroopa Liidus toodetud polüuretaanist esemetele on seatud oluliselt kõrgemad nõuded kui näiteks Aasias toodetud kaupadele. 

Elastaani valmistatakse polüuretaanist, mis on omakorda valmistatud pikkadest polümeeri kettidest. Tegu on tugevalt keemiliselt töödeldud plastikuga, millel on lõputult kasutusvõimalusi. Lisaks rõivastele toodetakse polüuretaanist ka rehve ja laagreid, sahakumme, vahtplasti, nõudepesunuustikuid, madratseid ja palju muud.

Nagu ikka sünteetiliste materjalidega, võib polüuretaaniga kokku puutumine avaldada inimesele mõju ning tuua esile ka allergilisi reaktsioone.  Kõige kindlam viis polüuretaani puhul tervist hoida, on eelistada Euroopa Liidus toodetud esemeid, millele on seatud oluliselt kõrgemad nõuded kui näiteks Aasias toodetud kaupadele. 

Spandex-elastaan-lycra üheks suureks edu võtmeks on selle suurepärane venivus. Elastaan võib venida kuni 500% kanga laiusest. Seetõttu on elastaan ka kõige tavalisem materjal eriti kitsaste rõivaste, näiteks sukkpükste ja spordivormide valmistamisel.

Väike, aga veniv

Tänapäeval võib elastaani leida sisuliselt kõiges. Kõige tavalisemad igapäevarõivad on valmistatud segukangast, näiteks puuvilla ja elastaani, viskoosi ja elastaani või polüestri ja elastaani segust. Elastaani osakaal kangas ei pruugi olla sugugi suur: vaid 5-10% elastaani võib näiteks puuvillase T-särgi muuta venivamaks ja kiiremini kuivavamaks, ilma et puuvilla pehmust kompromiteerima hakkaks.

Elastaan on tavaline komponent nii T- ja triiksärkide, teksapükste ja retuuside, spordirõivaste, sokkide, aluspesu, ujumisrõivaste, vööde kui kinnaste-mütside koostisest. 

Loe ka:

Kiirmoe koostis: viskoos

Kiirmoe koostis: polüester

Permakultuuri põhimõtted peenrasse ei mahu

Permakultuuri põhimõtted peenrasse ei mahu

Kestliku moe müüjad Eestis

Kestliku moe müüjad Eestis