Kosmeetikatööstuse kolm pahet

Kosmeetikatööstuse kolm pahet

Samal ajal kui mood ja rõivatööstus liigub aina enam jätkusuutlikkuse ja keskkonnasõbralikkuse poole, on kosmeetikatööstus sarnase tähelepanuta jäänud. Arvestades selle tööstuse laiaulatuslikkust ja inimeste poolt igapäevaselt kasutatavate toodete hulka, on oluline, et ka hügieeni- ning kosmeetikavahendid oleksid tervislikud, eetilised ja jätkusuutlikud.

Tähtsad küsimused toote kohta

Kosmeetikatööstus iseenesest ei pea olema jätkusuutmatu või ebaeetiline, kuid suures ulatuses paraku on. Seepärast peaksime enne iga ostu peatuma ja mõtlema, kas see toode on kellelegi kannatusi põhjustanud, kahjustab kuidagi keskkonda, ja kas see toode on üldse minu jaoks tervislik.

3_loomkatsed_makeup.jpg

Need võivad tunduda nagu tarbetud küsimused, mida huulepalsamit ostes tähele panna, kuid ka kõige tavalisemad tooted võivad olla otseselt kahjulikud sadadele inimestele ja loomadele ning vahel tarbijatele endilegi. Näiteks võivad paljud niisutavad kreemid sisaldada palmiõli, mis tuleb planeedi ühest kahjulikumast tööstusest, panustades otseselt vihmametsade hävimisse ja kliimamuutuste kiirendamisesse. Naftabaasil loodud nahahooldustooted raiskavad taastumatuid loodusvarasid, nende töötlemine lõhub osoonikihte ning lõppude lõpuks mõjuvad need niisutamise asemel hoopis poore ummistavalt.  

Loomadel testimine

Loomadel testimise küsimus on kosmeetikatoodete eetilist poolt juba mitu aastakümmet pildis hoidnud. Seda põhjusega: loomadel testimine ei ole vältimatu viis muuta kosmeetikat turvalisemaks, vaid iganenud praktika, mis teeb rohkem kahju kui kasu.

USA seadustes ei peeta hiiri, rotte, kalu ja linde loomadeks ning seetõttu on ka neil testimise keelustamine või piiramine sisuliselt võimatu.

Loomadel testimise vältimise teeb keeruliseks tõsiasi, et erinevates riikides defineeritakse loomi erinevalt. Näiteks USAs ei peeta hiiri, rotte, kalu ja linde loomadeks ning seetõttu on ka neil testimise keelustamine või piiramine sisuliselt võimatu. Loomakaitseseadused neile ei laiene ja seetõttu on näriliste, kalade ja lindude laborites pidamine üsnagi levinud. Olgugi, et Ameerika Ühendriigid on ainus riik, kus selline vahetegemine eksisteerib, puudutab see siiski meid ka üsna otseselt — nimelt tasub tänasel globaalse kaubanduse ajastul arvestada, et eetilise kauba USAst tellimine või ostmine nõuab erilist tähelepanu ka mitte-loomadeks liigitatud elusolendite puhul. Samuti peab silmas pidama, et Hiinas on seaduslik müüa ainult(!) loomadel testitud kosmeetikat, seega on sealt ostetud ja tellitud tooted kindlasti loomkatsete läbi toodetud. 

Kuigi Euroopa Liidus on 2013. aastast alates loomkatsete abil toodetud kosmeetika turundamine ja müük keelatud, on seaduses teatud augud.

Samamoodi tasub olla ettevaatlik globaalsete brändide osas, kes ka Hiina turule müüvad. Euroopa ja Hiina klientuurile loodud tooted ei pruugi olla sugugi erinevad. Kuigi Euroopa Liidus on 2013. aastast alates loomkatsete abil toodetud kosmeetika turundamine ja müük keelatud, on seaduses teatud augud, mis ebaeetilisi tooteid siiski turule lasevad. Täpsemalt saab Euroopa Liidu seaduse tähendusest ja kitsaskohtadest lugeda siit: EU ban on comestics testing

Keskkonnamõjud 

Kõik, mida me vannitoas kasutame, jõuab viimaks maailmamerre ja sealt ringiga tagasi meie toidulauale ja organismi.

Nii palju kui kosmeetikatoodetel on koostisosi, on neil ka erinevaid keskkonnamõjusid. Kahjuks on tänagi veel paljude keskkonda hävitavate koostisosade tootmine nii odav, et tööstused ei tegele jätkusuutlike alternatiivide otsimisega. Olgu selleks erinevad naftasaadused, mürgiste raskemetallide jäägid (tõepoolest, näiteks plii on vägagi levinud koostisosa huulepulkades), toksilised kemikaalid või mikroplastik — kõik, mida me vannitoas tarbime, jõuab viimaks maailmamerre ja sealt ringiga tagasi meie toidulauale ja organismi. Seega on oluline teha kindlaks, et ka kosmeetikavahendite jäägid oleksid komposteeruvad ega jääks aastasadadeks ringlema. 

Sama oluline on teada, kuidas koostisosi toodetakse. Jätkusuutmatu tootmise tipus kroonib palmiõli, mille massiline tootmine on süüdi maailma vihmametsade hävitamiseks, mis omakorda kiirendab globaalset soojenemist ja suurendab üleujutuste ning orkaanide sagedust ja tõsidust. Kahjuks ei ole palmiõliga seotud vihmametsade kriis endiselt laabuma hakanud ja vihmametsade hävitamine ja palmiõli tootmine jätkub endiselt samas hoos

Mõju nahale ja tervisele

Kosmeetika kuldreegli kohaselt ei peaks nahale määrima midagi, mida suhu ei julgeks panna. Seega tasub heaga riiulile tagasi panna need tooted, mille koostisosade nimekiri jääb arusaamatuks või mille päritolu on selgelt tööstuslik. Nahale sobivad kõige paremini looduslikud ja naturaalsed koostisosad, mis nahka sügavalt niisutavad ja toidavad.

Tänaseks on olemas suur valik nii kohalikke kui välismaiseid brände, mis toodavad täielikult naturaalseid hooldusvahendeid ja dekoratiivkosmeetikat. Loodus- ja mineraalkosmeetika nimel all võib leida hulganisti tooteid, mis on kasulikud nahale ja ohutud keskkonnale. Kuna kosmeetikavahendid imenduvad läbi naha, siis on kvaliteetsete ja naturaalsete toodete kasutamine sama oluline kui tervisliku toidu söömine. 

Loe ka:

Vihmametsad sinu kreemipurgis

Gorilla kingiideed: kogemused ja elamused

Gorilla kingiideed: kogemused ja elamused

#minukeskkond: Karin Kruup

#minukeskkond: Karin Kruup