#minukeskkond: Karin Kruup

#minukeskkond: Karin Kruup

Minu missiooniks on aidata muuta maailm kauniks õlitatud masinavärgiks. Loodus on üks olulisemaid väärtusi, sest loodus ongi juba üks ilus õlitatud täiuslik masin. Inimeste maailm on looduslikust ilust veel kaugel, sest me tarbime liiga palju. Seetõttu on vaja luua viise, kuidas saaks tarbida mitte ainult eetiliselt, vaid ka vähem.

Mida rohkem on tooteid, mis on kvaliteetsed, multifunktsionaalsed ja täidavad oma eesmärki hästi ja visalt pikka aega, seda vähem on meil vaja elamiseks erinevaid asju, seega seda vähem ka vaja tarbida. Nii hoiame kokku vajalikke ressursse. Kui jõuame tulevikus olukorda, kus me kulutame ressursse sama palju, kui me neid juurde loome, olemegi tasakaalus ja kaunis õlitatud masinavärk. Iga Mötiwi sarnane toode aitab meil selles suunas edasi liikuda.

Mötiwi saamislugu

Kuidas igapäevastes toimetustes teha kolme liigutuse asemel ainult üks liigutus või kahe ostu asemel mitte ühtegi?

Kuna õlitatud masinavärgi kujutluspilt on olnud minu kinnisideeks juba senikaua kui ma mäletan, siis olen pidevalt otsinud viise, kuidas oma keskkonda ja tegemisi efektiivsemaks muuta. Ma vaatan maailma pilguga, kuidas igapäevastes toimetustes teha kolme liigutuse asemel ainult üks liigutus, kahe ostu asemel mitte ühtegi, viie kuluka reisi asemel üks soodne, aga totaalselt elumuutev. See on pidev disainiprotsess.

Neli aastat tagasi, kui kodust välja kolisin ja ülikooli läksin, muutus mu elutempo mitmeid kordi kiiremaks. Tegelesin kooli ja vähemalt kolme vabatahtliku organisatsiooni või algatusega korraga. See elu meeldis mulle väga, aga paratamatult tekitas see suure ohu läbi põleda. Kui emotsionaalses mõttes mu saba ükskord korralikult kärssama läks, mõistsin, et suurte asjade tegemiseks peab ennast korralikku vormi ajama, nagu tippsportlane. Hakkasin tõsiselt iseendaga tegelema – trenn, meditatsioon, toitumine ja kõik muud elustiiliga seonduvad toimetused, mis üht inimest õnneliku, tegusa ja vastupidavana hoiab. See aga nõudis palju aega, tähelepanu ja vaeva. Mul oli aga mõttes oma visioonini ikkagi pürgida ning otsisin lahendusi, et end motiveerituna hoida ja tekitada head harjumused.

Kogu heade harjumuste tekitamise progress ja tegevused tuli ette planeerida ja dokumenteerida.

Minu jaoks hakkas tööle ainult üks lahendus. Nimelt kogu heade harjumuste tekitamise progress ja tegevused tuli ette planeerida ja dokumenteerida. Kõige paremini sobib selleks üks paber kuskil nähtavas kohas kodu seinal, kuhu tegevusi üles kirjutad ja linnukesi joonistad. Seetõttu oli mu sein neid pabereid täis. Aga mobiilse inimesena oli mul vaja neid pabereid endaga kaasas vedada. Ebamugav kiirköitja ei tundunud eriti ahvatlevana ja seetõttu hakkasin otsima muud lahendust.

Nõudlus muudkui suurenes ja mul polnud piisavalt aega, et märkmikke ise meisterdada.

Mul oli kujutlus mingitest ilusatest kaantest, kuhu ma saan oma pabereid vahele panna ehk hoida kõiki enda vajalikke märkmikke ühtede kaante vahel. Tahtsin ka, et sinna saaks mugavalt sisse kirjutada ja oma pabereid lisada kiirelt, lihtsalt ja ilma ühegi spetsiaalse lisavidinata. Mitu kuud kammisin poodides ja internetis, aga enda probleemile lahendust ei leidnudki. Filofaxi sajaeurone märkmik koos spetsiaalse auguraua ja sisulehtedega oli kõige ligilähedasem variant. Filofaxi kaaned aga olid ikka parajad kolakad, ja kammoon – sada eurot ühe märkmiku eest? Siis meisterdasingi endale ise oma märkmiku ja olin sellega äärmiselt rahul, sest Mötiw asendas kõik mu vihikud, märkmikud, kiirköitjad, kaustad jne.

Mötiw märkmikud. Pilt: Karin Kruup.

Mötiw märkmikud. Pilt: Karin Kruup.

Minu esimene ja veidi kohmaka välimusega Mötiw aga ei jäänud inimestel kahe silma vahele. Varsti oli see ka minu sõbrannal, siis teisel, kolmandal, kuni Mötiw oli juba kümnel inimesel. Nõudlus muudkui suurenes ja mul polnud piisavalt aega, et märkmikke ise meisterdada. Paljud inimesed jäidki seetõttu ilma. Mul hakkas kahju ning seetõttu hakkasingi otsima viise, kuidas tootmist automatiseerida. Kuna nüüd olin toote loojaks mina ise, siis sain ka otsustada selle üle, kui jätkusuutliku ja keskkonnasõbraliku lahenduse ma teen. Kestlikkuse tingimus oli minu suurimaks kannustajaks.

Ma polnud Kunstiakadeemia õpilane, aga vaatamata sellele aidati mind suure südamega.

Esimese Mötiwi tööstusliku versiooni arendusel oli suureks abiks Eesti Kunstiakadeemia Nahakunstiosakond, kus tegeletakse suuresti köitekunstiga. Ma polnud Kunstiakadeemia õpilane, aga vaatamata sellele aidati mind suure südamega. Seal seletati mulle ära kogu maailm, mis puudutas trükikunsti, erinevaid pabereid ja pappe, tootmist jne. Muidugi olid neil olemas kõiksugused seadmed ja tööriistad, et kohapeal kõike katsetada. Olid alles ajad, kus sai niivõrd palju puhta loominguga tegeleda! Olin sattunud käsitööhuvilise paradiisi.

Olulisim harjumus keskkonna hoidmiseks

Targa ja keskkonnasäästliku inimesena tuleb kolida oma töökohale nii lähedale kui võimalik.

Alustada tuleks sellest, et keskkonna koormamine algab tarbimisest. Inimesed tarbivad, et elus püsida ning lisaks sellele tarbitakse, et olla õnnelik. Kuidas siis olla õnnelik, aga samal ajal tarbimist kontrolli all hoida? Ma arvan, et kõige hiljutisem ja suurema kaaluga tegur, mis minu õnne suurendas, aga samal ajal jalajälge kahandas, oli oma kodu valik. Kolisime logistiliselt parimasse asukohta (vähendasime oma sõite), väga energiatõhusasse ja pisemat sorti elamisse (investeerisime kestlikku elustiili). Nüüd saame me meelelahutusena kasutada pikki jalutuskäike ilusas keskkonnas kodu ümber või siis sõita kuhugi mujale kasutades selleks ühistransporti. Õnnelikkust mõjutab suuresti ka tööle sõitmise teekonna pikkus. Targa ja keskkonnasäästliku inimesena tuleb kolida oma töökohale nii lähedale kui võimalik.


Oma teed kestlikuma elu juurde ja Mötiw märkmiku sünnilugu jagas Karin Kruup.


・・・
Veel kestab Gorilla keskkonnamäng!

Kutsume üles märkama oma igapäevas neid tegusid ja valikuid, millega sina juba panustad puhtamasse keskkonda. Jätsid Eviani poodi, sest sul on äge joogipudel, mida täidad kraaniveega? Leiutasid kodus mugava prügisorteerimise süsteemi? Jätsid täna auto koju ja sõitsid rattaga tööle või loengusse? Jaga inspiratsiooni teistegagi! Selleks:

#minukeskkond-4.png

Novembrikuu viimasel reedel loosime kõigi selle nädala jooksul mängus osalenute vahel auhinna, mis muudab keskkonnasõbralikud valikud veelgi lihtsamaks. Auhinnad on välja pannud Elamise Kergus, Pillirookõrs ja Mötiw.

・・・

Loe ka:

#minukeskkond: Monika Kallaste | Elamise Kergus

#minukeskkond: Grete Riim ja Mihkel Tamm | Pillirookõrs

Kosmeetikatööstuse kolm pahet

Kosmeetikatööstuse kolm pahet

Kogu tõde kohvist – I osa

Kogu tõde kohvist – I osa