#minukeskkond: Monika Kallaste

#minukeskkond: Monika Kallaste

Keskkonnahoid pole enam ammu vaid aktivistide pärusmaa: selleks, et meil oleks võimalik elada puhtas maailmas, on vaja igaühe panust. Positiivsed muutused saavad alguse igapäevastest valikutest. Millised tarbeesemed on tegelikult planeedile koormaks ja millega neid asendada? Kust muutustega alustada?

Üheks teenäitajaks ja praktiliseks abistajaks on Elamise Kergus: e-pood, mis sündis nimelt soovist muuta teadlik tarbimine kättesaadavaks ja lihtsaks. Elamise Kergus pakub jätkusuutlikke alternatiive tarbeesemetele, hambaharjadest einekarpideni.

Elamise Kerguse looja ja eestvedaja Monika Kallaste rääkis Gorillale, miks on oluline vähendada plastiku tarbimist ja milline võiks olla igapäevane tarbimiskäitumine.

Miks maailm vajab tooteid nagu roostevabad einekarbid ja bambusest hambaharjad?

Ligi pool kogu plastikust, mis kunagi üldse on toodetud, on valmistatud alates 2000. aastast.

Maailm vajab selliseid tooteid rohkem kui kunagi varem, sest oleme jõudnud punkti, kus tarbime mõtlematult palju tooteid ja materjale, mida me tegelikult ei vaja, mis ei anna mingisugust lisaväärtust või mis tekitavad lihtsalt prügi. Plastik on selles osas kindlasti kõige suurem pahalane. Ligi pool kogu plastikust, mis kunagi üldse on toodetud, on valmistatud alates 2000. aastast. See tähendab, et viimase 18 aasta jooksul on toodetud ja ringlusse paisatud rohkem plastikut kui eelneva 50 aasta jooksul, alates 1950ndatest.

Roostevabast terasest einekarp . Pilt: Elamise Kergus.

Roostevabast terasest einekarp. Pilt: Elamise Kergus.

Plastik teadagi ei lagune, vaid jääb aastasadadeks ja -tuhandeteks maakerale nii prügimägedele, loodusesse kui ookeanidesse ning muutub seal veel mikroplastiks, mida on juba võimatu kokku koguda ning mis tapab iga päev sadu linde ja loomi.

Elame ajajärgul, kus meil on rohkem alternatiive kui kunagi varem, ometi tehakse palju valikuid harjumusest ja mitteteadlikult. Meie kõik oleme vastutavad, et meist jääks alles roheline planeet ning iga samm, mille inimene selles suunas astub, on juba suur ja oluline muutus. Roostevabast terasest toidukarbid ja bambusest hambaharjad on väga head alternatiivid plastikust toodetele, kuna võimaldavad meil tarbida vähem plastikut, ühekordseid pakendeid ning tekitada vähem prügi.

Milline on Elamise Kerguse saamislugu?

Muutuse tegemine oli lihtne, sest kõigile laiatarbetoodetele on olemas palju keskkonnasõbralikumad alternatiivid.

Elamise Kergus sai alguse minu soovist tarbida teadlikumalt ja vähem kui varem ning pakkuda seda võimalust ka teistele inimestele, kes sellisele äratundmisele on jõudnud. Esialgu kasutasin poe valikus olevaid tooteid ise ning vahetasin kodus välja palju seni igapäevaseid nn "mugavustooteid" – foolium, toidukile, plastikust toidukarbid, plastikust lapse toidunõud, plastpudelid, hambaharjad ja hambaniit.

Igapäevane elamise viis peaks olema lihtne, kasutades vaid funktsionaalseid ja kvaliteetseid tooteid.

Avastasin, et muutuse tegemine oli lihtne, sest kõigile neile laiatarbetoodetele on olemas palju keskkonnasõbralikumad alternatiivid: vahariie, metallist toidukarbid, bambusest hambaharjad, siidist hambaniit, tekstiilist snäkikotid, roostevabad joogipudelid. Äratundmine, et selliste toodete tutvustamise ja pakkumise kaudu saan ma anda oma panuse meie ilusa planeedi säilimiseks, tuli kohe.

Elamise Kerguse kandev idee on kokku võetud ettevõtte nimes – igapäevane elamise viis peaks olema lihtne, kasutades vaid funktsionaalseid, kvaliteetseid ja pikka aega kestvaid tooteid ning jättes tarbimata ühekordse ja ebavajaliku; samuti võiks sellest planeedile jääv "jalajälg" olla kerge ja võimalikult vähe koormav.

Mis on kõige olulisem harjumus teie igapäevas, mis aitab keskkonda hoida?

Teen kõik igapäevased valikud nii, et südames ei jääks kripeldama teadmine, et tegelikult oleksin saanud valida keskkonnale parema lahenduse - olgu see siis mittevajalike asjade taaskasutusse andmine prügikasti viimise asemel või poes oma ühe sidruni lahtiselt kassalindile asetamine kilekotti pakkimise asemel.

・・・

Käimas on Gorilla keskkonnamäng!

Kutsume üles märkama oma igapäevas neid tegusid ja valikuid, millega sina juba panustad puhtamasse keskkonda. Jätsid Eviani poodi, sest sul on äge joogipudel, mida täidad kraaniveega? Leiutasid kodus mugava prügisorteerimise süsteemi? Jätsid täna auto koju ja sõitsid rattaga tööle või loengusse? Jaga inspiratsiooni teistegagi! Selleks:

#minukeskkond-4.png

Kolmel järgmisel novembrikuu reedel loosime kõigi selle nädala jooksul mängus osalenute vahel auhinna, mis muudab keskkonnasõbralikud valikud veelgi lihtsamaks. Auhinnad on välja pannud Elamise Kergus, Pillirookõrs ja Mötiw.

・・・

Loe ka:

#minukeskkond: Grete Riim ja Mihkel Tamm | Pillirookõrs

#minukeskkond: Karin Kruup | Mötiw

Vaade tulevikku: mis saab prügist?

Vaade tulevikku: mis saab prügist?

Kümme aastat puu otsas: Hambachi metsa kaitsmise lugu

Kümme aastat puu otsas: Hambachi metsa kaitsmise lugu