Pakendivabad kauplused: e-poodide eri

Pakendivabad kauplused: e-poodide eri

E-kaubanduse võidukäik on vähendanud miljonite inimeste jalavaeva, kuid kahjuks avaldanud ka suurt mõju keskkonnale. Üksikesemete rahvusvaheline transport, iga tellimuse ukseni toimetamine ja kõik pakendid, mis peavad pika teekonna jooksul kaupa kaitsma, ei aita ostlemise ökoloogilist jalajälge just väiksena hoida. Selge see, et ilma igasuguste pakenditeta veebipoed oma kaupa jagada ei saa, kuid üht kirjadeta pappkasti on oluliselt lihtsam komposteerida kui kümmet ebavajalikku kilekotti.

Seega räägime postituses e-poodidest, mis on valmis kaupa plastikuvabalt müüma. Kuigi pakendite rohkus ei ole mündi ainus külg, aitaks nende vähendamine keskkonnahoiule oluliselt kaasa. Lisaks pakendite vähendamisele on mõistlikum eelistada ka eestimaiseid veebipoode ja valida kulleri asemel postkontorid või pakiautomaadid: nii vallandub pakkide transpordi tõttu vähem heitgaase.

Kuid millised on need kodumaised veebipoed, mis on valmis pakendeid vähendama ning kile ja plastikut täielikult vältima?

Tagurpidi lavka

Tagurpidi lavka on tänuväärne veebipood juba seetõttu, et toob kohalike talunike toodangu maalt linna. Tagurpidi lavka üldjuhul plastpakendeid üldse ei kasuta, seega võib ka täitsa juhuslikult saada oma tellimuse korduvkasutatud papp- või puidust kasti sees. Kui tahta aga plastikuvabaduses täitsa kindel olla, tasub jällegi tellimuse esitamisel lisada kommentaar oma pakenduseelistuste kohta. 

HOIA HomeSpa

Kodumaine looduskosmeetikat ja kehahooldusvahendeid müüv Saaremaa bränd on paljude keskkonnateadlike eestlaste lemmik. Kohalik tooraine, täielikult looduslikud koostisosad ja terviklik keskkonnasõbralik lähenemine — mida enamat võiks üks nullkulu elustiili järgija tahta. Suur osa HOIA tooteid on pakendatud klaasipurkidesse ja -pudelitesse.

Nii toodete klaas- kui plastikpakendid on korduvkasutatavad, see tähendab, et kosmeetikatarbe otsa saamisel võib tühja pakendi Saaremaale tagasi saata ja soodushinnaga see uue tootega täita lasta. Ka postiga kaupa tellides on HOIA tooted keskkonnasõbralikud, olles pakendatud trükita pappkarpi, milles täiteks orgaaniline pehmendusmaterjal. HOIA valikuga saab tutvuda siin

FreshGo 

FreshGo pakub võimalust saata kulleriga tagasi kõik kohaletoimetamisel kasutatud kilekotid, pappkastid kui ka koju kogunenud taara.

FreshGo ei reklaami küll välja pakendivabadust, kuid tellimuse esitamisel on võimalik oma pakenduseelistused kirjutada lahtrisse „lisainfo kullerile“. Näiteks võib kilekottide asemel paluda kõik oma kaubad ühte pappkasti pakendada ja võimalusel sellega ka arvestatakse. Ometigi on toidukaupadel mõned transpordiregulatsioonid, mistõttu näiteks sügavkülmutatud tooted peavad olema eraldi kilesse pakendatud.

Kuigi FreshGo ei ole veel välja töötanud lahendust, kuidas plastiku kasutamist täielikult vältida, on nende teenus teistest toidukulleritest siiski sammu võrra ees. Nimelt pakub FreshGo võimalust saata kulleriga tagasi kõik kohaletoimetamisel kasutatud kilekotid, pappkastid kui ka koju kogunenud taara, kusjuures taara eest teenitud rahasumma läheb kliendikontole. 

Kaup24

Kaup24 müüb kõikvõimalike kaupu, millest suur osa on plasti ja kilesse pakendatud. Küll aga kasutab ettevõte toodete kohaletoimetamisel üldjuhul taaskasutatud pappkaste, hoides kokku keskkonnale kurnavalt mõjuvaid kilekotte ja -pakendeid. Toodetele ettevõtte esindusse ise kohale minnes on võimalus veelgi suurem, et üleliigseid pakendeid pole toodetele ümber pandud. Kindluse mõttes tasub loomulikult tellimust edastades kommentaaridesse lisada, et tellimust eelistatakse plastikuvabalt. 

Sel kevadel alustasime Gorilla blogis pakendivabade kaupluste postituste seeriaga. Varasemalt on seerias ilmunud Pakendivabad kauplused: Tallinna eri ja Pakendivabad kauplused: Tartu eri.
Lisainfot erinevate pakendivabade kaupluste kohta võib leida siit kaardilt.

Millisest e-poest oled sina kaupu pakendivabalt ostnud?

Pilt: A. and I. Kruk/Shutterstock.com

Eestlased kulutavad nelja planeedi jagu ressursse

Eestlased kulutavad nelja planeedi jagu ressursse

Intervjuu Eva Truuverkiga: kuidas ideevälgatusest sai globaalne koristusaktsioon

Intervjuu Eva Truuverkiga: kuidas ideevälgatusest sai globaalne koristusaktsioon