Taimetoit päästab maailma

Taimetoit päästab maailma

Kuidas võiks päästa iga-aastaselt kaheksa miljonit elu, vähendada kasvuhoonegaase 2/3 võrra ja hoida ravikulude arvelt kokku kuni 31 triljonit dollarit? 

Igapäevaste harjumuste võim

Vastus on uskumatult lihtne: selle jaoks pole vaja ei ravimeid ega imerohte. Tegelikult piisab vaid toitumisharjumuste muutmisest: kui inimkond vähendaks liha ja loomsete toodete tarbimist ning toituks peamiselt köögiviljadest, puuviljadest ja muust taimse päritoluga toidust, oleksid eelmainitud tänased probleemid 2050ndaks aastaks kadunud. 

Lihavaene ning köögi- ja puuviljarohke dieet vähendaks enneaegseid surmasid 6-10% võrra.

Selle uskumatu prognoosini jõudis USA National Academy of Sciences pärast laiaulatusliku tarbimiskäitumise uuringu läbi viimist. Nimelt uurisid teadlased erinevate toitumisharjumuste mõju keskkonnale, tervisele ja majandusele. Nad lõid neli hüpoteetilist toitumisalast stsenaariumi, kuhu 2050ndaks aastaks jõuda võime. Loodud stsenaariumite aluseks kasutati tervisenõustajate soovituste piires tekkivaid erinevaid toitumisharjumusi. 

shutterstock_796102465.jpg

Hüpoteeside alusel võiks lihavaene ning köögi- ja puuviljarohke dieet vähendada inimeste suremust 6-10% võrra ja kasvuhoonegaaside teket kuni 70% võrra. Loomsetest toodetest täielikult loobumine võiks aga iga-aastaselt ennetada enam kui 8 miljoni inimese surma. Umbes 50% ennetavatest surmajuhtumitest on otseselt seotud punase liha tarbimisega. Punase liha kõrvaldamine, kalorite tarbimise piiramine ning puu- ja köögiviljade osakaalu suurendamine võib vähendada ligi 50% ennetavatest surmajuhtumitest. Kas pole mitte muljetavaldav, milleni võib viia taimetoidu osakaalu suurendamine igapäevases menüüs? 

Ühiselt lahenduste nimel

Kuigi täna on meil juba küllaldaselt teaduslikke tõendeid, mis kinnitavad taimetoitluse kasutegureid tervisele ja keskkonnale, on harjumuste muutmine siiski keeruline olla. Kuna meeletu lihatarbimine põhjustab globaalseid probleeme, peame lahenduste nimel ühiselt pingutama. Seda missiooni on kandmas paljud organisatsioonid ja MTÜd Eestis, Euroopas ja kaugemal.

Telefonirakendus pakub nõuandeid nii menüü redigeerimiseks kui muude muudatustega toime tulemiseks.

Nagu juba tavaks saanud, tähistatakse ka sel sügisel ülemaailmselt vegan kuud. The Vegan Society poolt algatatud liikumise eesmärgiks on teha taimetoitlus ja iseäranis täistaimetoitlus ehk veganlus inimestele kättesaadavamaks. Rahvusvahelist vegan päeva tähistatakse sel aastal juba 24ndat aastat järjest. Mida rohkem inimesi taimetoitlusest huvitub, seda enam tekib esmakordsetel kastetajatel ka küsimusi. Sel aastal otsustas The Vegan Society taimetoiduhuvilistele veelgi vastu tulla ning töötas välja telefonirakenduse nimega VeGuide, mis pakub nõuandeid nii menüü redigeerimiseks kui muude muudatustega toime tulemiseks, mis taimetoitlusega alustades võib esialgu keeruline olla. Terve novembrikuu jooksul on võimalik tervislikumale ning keskkonnasäästlikumale eluviisile ka tõeliselt pühenduda ning teha lubadus veganmenüüst novembri lõpuni kinni pidada. Liitumine väljakutsega annab taimetoitlusega alustajale võimaluse saada meilitsi osa informatiivsetest materjalidest ja virtuaalsest toest lihatoitude vähendamisel või nendest loobumisel. 

Allikas: www.foodrevolution.org

Pilt: Dani Vince/Shutterstock.com

Kasvav taimetoidu trend Läänemaailma lihatarbimise kõrval

Kasvav taimetoidu trend Läänemaailma lihatarbimise kõrval

Kuidas mõjutavad meie tarbimisvalikud Läänemere tervist?

Kuidas mõjutavad meie tarbimisvalikud Läänemere tervist?