VIDEO: Mida piimatööstus ei taha, et sa teaksid

VIDEO: Mida piimatööstus ei taha, et sa teaksid

Dr. Neal Barnardi konverentsikõne juustust, piimast ja põhjustest, miks peaksime iseenda huvides tahtma piimatoodete sõltuvusest vabaneda.

 

2015. aastal viidi Michigani Ülikoolis läbi uuring selgitamaks, millised on kõige rohkem sõltuvust tekitavad toidud. TOP 5 sõltuvust tekitavad toidud on:

  1. pizza

  2. šokolaad

  3. krõpsud

  4. küpsised

  5. jäätis

Pizza puhul ei ole ilmselgelt asi krõbedas põhjas või mahlases tomatikastmes, vaid hõrgus JUUSTUS.


Sina küll armastad juustu, aga miks juust sind tagasi ei armasta?

Juust on rahvastiku ülekaalus üks suuremaid süüdlasi ja seda läbi USA valitsuse sihipärase tööga juust sõltuvust tekitavaks muuta. Juust teeb paksuks mitmel põhjusel.

Esiteks on sellel kõrge kalorsus -

9 kcal 1 grammi kohta (suhkrul 4kcal 1g).

Juust on 70% ulatuses puhas rasv. Kui see oleks veel suurem, oleks tegemist juba vaseliiniga. Toitudes sisalduv rasv ladestub väga kergesti keharasvaks. Kui sööd näiteks suure koguse saia, mis ületab sinu glükoosivajadust ja ülejäänud läheb rasvaks, siis kehal on süsivesikutest väga raske rasva teha - ainuüksi selle peale kulub juba umbes 25% kaloritest. Juustu on aga väga kerge rasvana ladestada, sest see ongi juba rasv. See ei vaja mingit muutmist - sööd juustu sisse, see läheb vereringesse ja kehas on rasv.

Rasv omakorda aeglustab ainevahetust

sest keha püüab kogunenud rasva näljaolukorraks säilitada. See on ka põhjus, miks meie ainevahetus vananedes aeglustub - mikrokondrite töö on häiritud. Madala rasvasisaldusega taimsel dieedil oleval inimesel liigub aeg aga vastupidises suunas.

Juust ei sisalda kiudaineid.

Need on aga meile taimseks söödiks - kalorsus peaaegu et puudub. Kiudained tekitavad tunde, et oled palju söönud, kuigi tegelikult pole. Juust pole taimne, seal pole kiudaineid ja seega jõuab sinu kehasse iga viimane kui söödud kalor.

Lisaks sellele sisaldab juust väga palju naatriumi

Sool aga lisab veekaalu, mida võib tulla mitme kg jagu.


Diabeet, astma, allergiad, migreen, reumatoidartriit, eesnäärmevähk, Alzheimeri tõbi - kust ja miks need haigused tulevad?

DIABEET

Sinu veres on glükoos ehk suhkur, mis püüab pääseda raku sisse, et seda energiaga varustada. Diabeedi puhul seisneb probleem selles, et glükoos ei pääse raku sisse ning kuhjub vereringesse.

Glükoosi raku sisse transportimiseks on vaja insuliini. Insuliin on nagu võti - pankreas toodetav hormoon, mis läheb vereringesse, jõuab raku pinnale, kinnitub punase retseptori külge ja kui see juhtub, avanevad raku kanalid ja glükoos pääseb sisse.

II tüübi diabeedi puhul on kehas  olemas nii glükoos, insuliin kui ka retseptorid, aga lisaks sellele ka lihasrakusisesed lipiidid ehk rasv. Rasv koguneb raku sisse ja see takistab selle protsessi toimumist. Näiteks kui panna näts lukuauku, siis võti ei tööta. Võtmega on kõik korras, aga inimene peab kas elu lõpuni akna kaudu sisse ja välja käima või kutsub kellegi lukuauku puhastama. Keharakkude sees on selleks nätsuks rasv.

Kui taimse dieedi puhul eemaldada rasv menüüst, hakkab rakkudesse kogunenud rasv vähenema, glükoos pääseb jälle rakkudesse ning diabeet kas taandub või kaob täielikult.

 

ASTMA, ALLERGIAD, MIGREEN

Astma, allergiate ja migreeni taandumist tõestavad mitmed uuringud, mis viidi läbi täistaimsel toidul olevate inimeste seas. Barnard tutvustab patsienti, kellel kadus pärast 3 kuud piimatoodete menüüst välja jätmist raske astma ja mitmed allergiad. Kui uuriti migreeni käes vaevlevaid täiskasvanuid, täheldati pooltel neist täielikku paranemist. Migreeni puhul on lisaks piimale ka palju muid tegureid, mis selle esile kutsuvad. Ainus võimalus põhjuse väljaselgitamiseks on piimatoodetest loobuda.

 

REUMATOIDARTRIIT

Reumatoidartriidi puhul on liigesed põletikus. Sünoovia ehk liigesevõie on põletikus, kuna seda ründab immuunsüsteem, mille on tegutsema pannud mingisugune kehasse sattunud valk. Piimavalgule on inimesed sageli kõige tundlikumad. Erinevatest teadusuuringutest on leitud, et mitte kõigil, aga vastavalt uuringule 20 kuni 60% inimestel kutsub artriidi esile piimavalk.

 

EESNÄÄRMEVÄHK

Eesnäärmevähi puhul on selge, et riikides, kus tarbitakse piimatooteid vähem, esineb eesnäärmevähki harvem. Harvardi Ülikoolis läbiviidud uuringu tulemusest selgus, et 2,5 portsjonit piimatooteid päevas suurendab vähi tekke riski 34%. Mõne muu uuringu põhjal lausa 60%. Arvatavasti tuleneb see sellest, et piimast saadavad hormoonid kutsuvad kas esile vähi tekke või põhjustavad juba tekkinud vähi agressiivset levikut.

 

ALZHEIMERI TÕBI

Üheks võibolla et jubedamaks haiguseks nimetatud Alzheimeri tõbi arvatatakse olevat puht geneetiline haigus. Tegelikkuses tähendab see seda, et võimalus haiguse tekkeks on olemas, aga kas see ka avaldub, sõltub inimese elustiilist. Kui sööd palju halba rasva (küllastumata rasva sisaldus kõrgeim piimatoodetes, seejärel lihas), siis on risk kõrge. Kui väldid, on risk madal.


Milline on piimatoodete hind keskkonnale?

Ameeriklased söövad igas tunnis miljon looma. Loomasööda kasvatamiseks kulub seejuures tohutu kogus vett. Selleks, et saada umbes 4 liitrit piima, on vaja lehmale vähemalt 3 kg lutserni, mille niisutamiseks kulub omakorda 2600 liitrit vett.

Lehmad röhitsevad välja metaani. Päevas röhitseb 1 lehm välja 100-200 liitrit metaani. Igal ajahetkel on maailmas aga 37 miljonit lehma.

Piimatootmiseks aretatud lehm toodab päevas 30 liitrit piima ja tekitab 50 liitrit sõnnikut - 3 liitri piima kohta 7 liitrit sõnnikut! Kuhu see kõik panna?

Vasikale tema ema piima ei saa lubada, sest piimatööstuse jaoks on see kahjumiks. Talle antakse piimaasendajat ning ta jääb oma puuri seniks, kuni on piisavalt suur tiineks tegemiseks. Isased veised lähevad enamasti kohe lihaks. Lehmad nutavad igal ööl oma vasikaid taga.

Keskmiselt tapetakse kõik lehmad 4 aastasena - kõik selleks, et vältida olukorda, kus lehmale antava toidu kohta saab vähem piima kätte.


Mida selle teadmisega edasi teha ja kuidas sellega elada?

Kõigele on alternatiive. Juustuse maitse tekitamiseks sobib ideaalselt maitsepärm. Juustuvõileibade asemel saab süüa näiteks hummusega võileibu.

Meie vastu on terve suur tööstus ja kui sa ütled, et on olemas parem valik või mingi vegan juust, siis see ei tööta. Tööstustel on poliitiline võim ja ka valitsus on nende poolel.

Me võidame aga sellegi poolest, sest aeg on otsas. Midagi peab kohe muutuma ja ainus viis selleks on see, kui inimesed on teadlikud.

Tekstiili ümber- töötlemisest rääkimine - tühipaljas eneselohutus?

Tekstiili ümber- töötlemisest rääkimine - tühipaljas eneselohutus?

Kaunviljad - tänapäevase maailma unustatud saladus

Kaunviljad - tänapäevase maailma unustatud saladus