Wyss Foundation: 2030. aastaks 30% maailma pindalast looduskaitse alla

Wyss Foundation: 2030. aastaks 30% maailma pindalast looduskaitse alla

Šveitsist pärit ettevõtja Hansjörg Wyss on seadnud suurepärase näite, kuidas oma maist varandust kogu inimkonna hüvanguks kasutada. 83-aastane multimiljardär on loonud endanimelise sihtasutuse, mille eesmärgiks on aidata kaitsta ja säilitada maailma loodust. Wyss Foundationi ambitsioonikaks plaaniks on 2030ndaks aastaks saada vähemalt 30% maailma maismaast ja ookeanidest looduskaitse alla.

Wyssi heategevus looduskaitses

Tema varasemad projektid on hõlmanud muuhulgas võitlust illegaalse jahipidamisega ja Aafrika rahvusparkide arendamist.

Täna, 12 aastat enne seatud tähtaega, oleme looduskaitse alla võtnud napilt 15% maakerast. Mees on saanud endaga koostööd tegema ka paljud maailma suurkujud, sealhulgas näiteks National Geographic väljaande, kes Wyss Foundationi eesmärke meediakajastuse ja inimkonna teadlikkuse tõstmisega toetavad. Projekti käivitas 1 000 000 000$ suurune investeering, mis saab toetama ning säilitama kümneid tuhandeid ruutkilomeetreid Maa pindalast. 

Hansjörg Wyss. Pilt:  Wikipedia .

Hansjörg Wyss. Pilt: Wikipedia.

Tegu ei ole Wyssi poolt ootamatu sammuga. Kirgliku matkaja ning loodusearmastajana on ta looduskaitsega tegelenud juba aastaid. Tema peamine huvipiirkond on olnud Lääne-Ameerika, kus mees on oma kodu loonud. Tema varasemad projektid on hõlmanud võitlust illegaalse jahipidamise ja ülekurnatud maa-aladelt fossiilsete maavarade kaevandamisega, jõgede taastamist ja Aafrika rahvusparkide arendamist. Mehe heategevuslik töö on alati olnud tagasihoidlikult läbi viidud, kuid saavutanud märkimisväärseid tulemusi. 

„Ma usun nii ambitsioonikasse eesmärki, kuna olen näinud, mida on võimalik korda saata,“ kommenteerib Wyss, rõhutades, kui tähtis on nii teise filantroopide kui ka kohalike omavalitsuste panus. „Me peame võtma omaks USAs leiutatud radikaalse, läbiproovitud ja sügavalt demokraatliku idee riigimaa kaitsmise osas.“

Looduskaitseprojektid üle planeedi

Wyss Campaign for Nature ehk Wyssi looduskaitsekampaania lähtub neljast võtmestrateegiast:

  • kohalikul tasandil projektide rahastamisest

  • rahvusvaheliste looduskaitse-eesmärkide täitmise võimendamisest

  • National Geographicu juhitud „inspire to action“ ehk „tegutsema hakkamist inspireerides“ projektist

  • teaduse kaasamise kaudu maksimaalsete looduskaitsetulemusteni jõudmisest.

Viimases pilootprojekti täideviimiseks teeb Wyss Foundation koostööd Šveitsi Berni ülikooliga. 

Juba tänaseks on kampaania toetanud üheksat looduskaitseprojekti, mis ulatuvad kokku üle 13 riigi. 40 000 ruutkilomeetri maismaa ja 17 000 ruutkilomeetri ookeanipinna säilitamiseks jagab sihtasutus $48 miljonit. Need on aga alles esialgsed numbrid: edaspidi on asutusel plaanis toetada teisigi looduskaitseprojekte uute toetustega. 

Tänaseks on kampaania toetanud üheksat looduskaitseprojekti, mis ulatuvad kokku üle 13 riigi.

Wyssi looduskaitsekampaania vanemnõunik Greg Zimmerman seletas, et rahastust pakutakse üldjuhul projektidele, millel on juba laialdane kohalik tugisüsteem olemas. „Keegi ei taha panustada raha maa-ala alla, mis paar aastat kaitse all on ning seejärel poliitiliste voolude vahetumise tõttu kaitse alt väljuvad.“ 

Wyss Founationi rahastatud üheksa esimest projekti on Aconquija rahvuspark ja Ansenuza rahvuspark Argentiinas; Corcovado merekaitseala Costa Rical; riikidevaheline Caribbean Marine Protected Areas algatus; Amazon Andes Fund, mis kaitseb nii Peruu, Kolumbia, Boliivia, Equadori, Brasiilia kui Guyana maa-alasid; Rumeenia Karpaadi mägede fond Fundatia Conservation Carpathia; Põhja-Kanada Edéhzhíe Dehcho kaitseala ja National Wildlife Area; Austraalia Nimmie-Caira projekt ning Gonarezhou Rahvuspargi projekt Zimbabwes. 


Allikas: MNN

Pilt: Milosz Maslanka/Shutterstock

Gorilla kingiideed: annetused ja toetused

Gorilla kingiideed: annetused ja toetused

Korporatsioonide varjukülg: Amazon

Korporatsioonide varjukülg: Amazon